Florile din Gradina 2013

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

popescu gp

Well-Known Member
Unii au deja si phlox,la noi nici gand,iar bujorii de abia au bobo;Geo felicitari pentru hibi( desi nu le este locul aici)
 

miki70

Active Member
Iberisul meu e un bat cu bobocei in varf, cred ca tb sa-l tund anul trecut, sau merge si acum?
Roxana sunt 2 tipuri de armeria, eu am luat de la Plantshop una care face flori si vara, are frunzele mai late. A ta face doar primavara.
Cred ca tb sa umblu la ea si sa-i pun nisip si ceva pamant de calitate, in pamantul meu lutos nu-i place :(. As putea sa o scot cu mai mult pamant sa fac o gropita mai adanca sub ea unde sa pun nisip si pamant afanat apoi o pun cu balotul ei de paman peste. Nu i-as deranja radacinutele acum prea rau.
 

Roxana Peled

Active Member
Mikisor, poti te rog sa pui o poza cu a ta care infloreste toata vara? Ca sa stiu si eu pe viitor dupa ce sa mai uit :D
 

veretregn

Active Member
miki70 a spus:
Iberisul meu e un bat cu bobocei in varf, cred ca tb sa-l tund anul trecut, sau merge si acum?
Roxana sunt 2 tipuri de armeria, eu am luat de la Plantshop una care face flori si vara, are frunzele mai late. A ta face doar primavara.
Cred ca tb sa umblu la ea si sa-i pun nisip si ceva pamant de calitate, in pamantul meu lutos nu-i place :(. As putea sa o scot cu mai mult pamant sa fac o gropita mai adanca sub ea unde sa pun nisip si pamant afanat apoi o pun cu balotul ei de paman peste. Nu i-as deranja radacinutele acum prea rau.

uite și opinia mea referitoare la Armeria. Cu excepția faptului că există foarte multe varietăți de Armeria. Am și varietăți cu flori albe sau roz care înfloresc pe tot timpul sezonului din mai până în octombrie, cu condiția să le fie înlăturate capetele după înflorire. Altele înfloresc doar primăvara și la începutul verii. Le cresc fie în vase, fie pe sol lutos însă drenat, fie într-un spațiu special amenajat pentru plante de rocărie. Armeria maritima (varianta clasică) cu flori roz mi se pare cea mai versatilă și o duce bine și pe sol lutos cu pietriș.
 

miki70

Active Member
Horea multumesc pt informatii.
Roxana nu am poze cu ele, sunt de anul asta si f pricajite. Uita-te pe Plant-shop , am luat cele 3 armeria pseudarmeria "Ballerina Red" , "Ballerina White" si " Ballerina Purple"
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Cu atata caldura, schimbari se petrec de la o zi la alta. Pacat insa ca toate florile trec mai repede.




 

claude

Well-Known Member
Moderator
Foarte faine, Adina-Ioana! Daca ai caldarusele alea duble violet cu alb mai departe de celelalte, ca sa nu se corceasca, ma abonez la niste seminte, daca se poate :oops:

Roxana, pe mine ma enerveaza la culme faptul ca totul se parleste deja de la soare, lalelele nici n-am apucat sa ma uit bine la ele, ca unele au deja frune galbene :eek:f: Of, nu mai avem deloc primavara :(
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
claude a spus:
Foarte faine, Adina-Ioana! Daca ai caldarusele alea duble violet cu alb mai departe de celelalte, ca sa nu se corceasca, ma abonez la niste seminte, daca se poate :oops:
Claude, cu placere ti-as trimite, insa e exact cum ai spus. Am un amestec de caldaruse in strat. Cu siguranta polenizarea e incrucisata. Insa putem incerca cu un puiut, daca te intereseaza. Am pe ici-colo cate unul care acum a dat prima tija care imi confirma varietatea.

On topic: primii irisi germanica in gradinuta mea - , weigela si clematis Montana Rubens sunt la apogeu si cateva flori in plus la clematis Miss Bateman . Clematis The President isi incepe timid inflorirea.
 

popescu gp

Well-Known Member
Va felicit pe toti pentru frumuseti,dar soarele ii arde in loc sa-i lase sa ne bucuram de florile lor;asta este situatia.Cu D-zeu inainte
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
La Caransebes nu a mai plouat de 3 saptamini. Cred ca va trebui sa incept sa pun mulci la majoritatea plantelor pt ca pamintul incepe sa fie fierbinte.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Geo, ce folosesti pentru mulcit? Ultimele ploi au fost la mine acum o luna. Prima saptamana din aprilie a fost rece si ploioasa. De atunci s-a incalzit teribil, vantul a uscat foarte tare solul incat acum e de-a dreptul seceta.

Ultimele inflorite: tanarul bujor arbustiv si clematita The President.
 

taia

Active Member
Eu ud in fiecare seara.Pamantul e crapat de uscaciune.Mi-a parlit soarele toate frunzele unui artar, sper ca nu moare saracutul.Lalelele s-au dus toate, dar vor incepe trandafirii ,care sunt plini de boboci.
Azi ma duc dupa ace de pin pentru rhododendroni, iar straturile de flori le voi mulcii cu iarba taiata si lasata cateva zile la uscat.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus