Florile din Gradina 2013

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Taia , de unde se pot face rost de ace de pin/cetina ? Sint dispus sa platesc pt o cantitate mai mare.

taia a spus:
Eu ud in fiecare seara.Pamantul e crapat de uscaciune.Mi-a parlit soarele toate frunzele unui artar, sper ca nu moare saracutul.Lalelele s-au dus toate, dar vor incepe trandafirii ,care sunt plini de boboci.
Azi ma duc dupa ace de pin pentru rhododendroni, iar straturile de flori le voi mulcii cu iarba taiata si lasata cateva zile la uscat.
Adina, incerc cu scoarta de brad maruntzita. Nu am gasit o sursa prea buna pina acum, dar am gasit un furnizor la Cluj.

Adina-Ioana a spus:
Geo, ce folosesti pentru mulcit? Ultimele ploi au fost la mine acum o luna. Prima saptamana din aprilie a fost rece si ploioasa. De atunci s-a incalzit teribil, vantul a uscat foarte tare solul incat acum e de-a dreptul seceta.

Au mai inflorit:

Clematis:



Irisi:





Bujori:

Continua High Noon, se deschide Officinalis rubra plena:




Se deschid Lemon Chiffon



si Shining light cu probabil Carnation Bouquet (sau lorelei).



O sumedenie se pregatesc & o veigela matura infloreste de zor:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cred ca la noi nu a fost asa de aspru ultimul val de frig. Probabil de aia o fi, dar mai toti astia care ii vezi infloriti sint foarte timpurii. Conteaza si asta.

popescu gp a spus:
Geo la voi flori la bujori si la noi inca boboci medii la ei;diferenta de zona isi spune cuvantul.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Clematisul ala violet, dublu e exceptional . Stii cumva ce nume are ?
 

Roxana Peled

Active Member
Multumesc! :D
Am dat in boala lor :rofl: , am luat vreo trei clematite in primavara asta care arata asa, aproape identice intre ele in opinia mea :) in asa fel incat acum cand am facut poza si am uitat sa ma uit la eticheta, a trebuit sa urc inca o data 2 etaje pana pe terasa sa vad ce am pozat :rofl: ca dupa ce stiu eu ca am acolo nu puteam identifica.
 

taia

Active Member
popgeo a spus:
Taia , de unde se pot face rost de ace de pin/cetina ? Sint dispus sa platesc pt o cantitate mai mare.

De la munte, Geo ! :D Am fost ieri la Valiug si m-am plimbat prin padure.Sunt foarte multe "cazaturi", pe care le-am taiat si am adus doi saci.
Tu ai Muntele Mic aproape.Impusti doi iepuri deodata: te bucuri de frumusetea si aerul padurii si aduci si ace de conifere.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Si iasomia ta arata foarte bine, Adina. A mea s-a umplut de niste puricei negrii care au cam chinuit-o si anul trecut.
Si ripsi arata superb...esti experta pe domeniu suculentelor ;-)
 

popescu gp

Well-Known Member
Sunt invidios ca la voi multe din florile ce la am si eu in gradina au inflorit la voi si la mine sunt inca doar boboci;dar vine vremea,, razbunarii" cand voi pune si eu florile ,iar voi le aveti trecute.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Na, pai eu m-am pregatit.

popescu gp a spus:
Sunt invidios ca la voi multe din florile ce la am si eu in gradina au inflorit la voi si la mine sunt inca doar boboci;dar vine vremea,, razbunarii" cand voi pune si eu florile ,iar voi le aveti trecute.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit:

Coltzul cu clematis:



Irisi:








Sezonul bujorilor incepe sa prinda putere. Au mai inflorit:

Shining Light - ITOH


McKinack Grand Anul asta ajuns la o dimensiune rezonabila.


Red Charm sau Many Happy Returns & ultimele flori la Lemon Chiffon



Officinalis Rubra Plena:


Se pregatesc:

Coral Sunset:

 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus