Florile din gradina in 2012

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

alfa

Active Member
Eu iti admir de mult puterea de munca si gradina care devine o minunatie sub mainile tale! Felicitari inca o data !
 

veretregn

Active Member
victoria222 a spus:
Felicitari tuturor pentru florile frumoase din gradina. Eu am fost plecata o saptamana de acasa si cand m-am intors iata ce am gasit (pozele noi sunt de la poza asta pana la sfarsit):
https://picasaweb.google.com/1033060411 ... 8346502786
Foarte frumoasă grădina. Îmi place cum ai amenajat, îmi plac varietățile pe care le ai.

Ce ai între dale? Cerastium, silene?

Cum se numeste heuchera cu frunze variegate și flori roșii?

Bujorul somon de la sfârșit este deosebit? Și eu vreau însă ar trebui să îi știu numele! Știi care este varietatea? Este parfumat?


De asemenea, arată extraordinar în tufele acelea. În cât timp au ajuns la asemenea dimensiuni?

Mulțumesc!
 

ghia_don

Active Member
Floria..da , asa e planta si nu e anuala, eu o am de 4 ani in gradina..
Victoria, e minunata gradina ta!! :D
 

victoria222

Active Member
veretregn a spus:
Foarte frumoasă grădina. Îmi place cum ai amenajat, îmi plac varietățile pe care le ai.

Ce ai între dale? Cerastium, silene?

Cum se numeste heuchera cu frunze variegate și flori roșii?

Bujorul somon de la sfârșit este deosebit? Și eu vreau însă ar trebui să îi știu numele! Știi care este varietatea? Este parfumat?


De asemenea, arată extraordinar în tufele acelea. În cât timp au ajuns la asemenea dimensiuni?

Mulțumesc!
Inca odata, multumesc tuturor pentru aprecieri! Sunteti prea draguti :oops:
Veteregn, planta dintre dale este cerastium. Dupa inflorire eu o tund. Heuchera cred ca se numeste Paris. Nu sunt sigura pentru ca am cumparat-o de pe forum si am identificat-o pe internet. Bujorul se numeste Coral Charm si este superb insa are din punctul meu de vedere doua dezavantaje: 1. este prea inalt si nu foarte frumos ca tufa 2.floarea tine foarte putin. practic, dupa ce se deschide, tine doar 2-3 zile.
Nu inteleg la care tufe faci referire dar pot sa-ti spun ca gradina mea are 3 ani si majoritatea plantelor au 2-3 ani. Anul acesta mi-au intrecut si mie asteptarile. Am locuri in care plantele pur si simplu incaleca unele pe altele si acolo buruieile nu mai sunt o problema.

Popgeo, bujorii tai sunt o incantare. Nu inteleg de ce la mine s-au scuturat asa de repede florile la toti. Am ramas doar cu Bartzella care si el e pe duca. 3 soiuri au inflorit si s-au scuturat in saptamana in care am fost plecata :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Victoria desi nu e locul aici o intrebare:cind ai mutat tu cerastiumul?Dupa tundere?Eu am incercat mutarile lui in fel de fel de perioade si am pierdut mereu mai mult de jumate din el .
Si sa stii ca ai realmente o gradina reusita,bogata si colorata.
 

nina77

Member
victoria222 a spus:
Nina, este englezesc si se numeste Othello. Are niste spini in schimb..... :nu-mi_place:
Multumesc frumos pentru raspuns.Ma bucur din suflet ca e Othello, pentru ca il am si eu, sper sa se faca la fel de frumos ca al tau. :D
Dintre ai mei cei mai mari si multi spini ii are Tess of the D'ubervilles.
 

anasstasia

Active Member
Doamne Victoria, nu pot decit sa ma ridic in picioare si sa aplaud! :clap: :clap: :clap: Ma inclin in fata gradinii tale. Gradina aceea a crescut atit de minunata in 3 ani DOAR prin multa munca. Trandafirii m-au omorit pur si simplu...
 

victoria222

Active Member
Gabiuta, primavara, dupa ce isi revine din iarna si are multe frunzulite noi iar afara sunt zile mai innorate.Multumesc tare mult!
Nina, la mine Othello e campionul la spini :D
Anastasia, iti multumesc frumos, esti prea draguta :oops:
 

fixpix

Active Member
Super Victoria. Per ansamblu. Eu nu ma laud decat cu poze-portret. Mai am de lucru mult la "landscaping".













 

nick1971

Active Member
Victoria... si eu ca Anasstasia, in picioare :clap: felicitari sincere, dupa munca si rasplata :D
Felicitari si pentru baieti, Geo si Calin :D
 

Dea

Active Member
Caline, ce frumuseti ai! :clap:
Campanula persicifolia este superba! Imi place floarea aceasta de cand ma stiu, chiar daca nu o am inca in gradina! :oops:

La landscaping lucram cu totii si, sincer, pentru pasionati, nu cred ca se termina vreodata aceasta munca! :)
 

fixpix

Active Member
Mersi "fetelor".
Dea, cum n-o ai? Si de ce?
Anul trecut aveam numai albe, acuma vad ca au aparut si albastrele.
Eu tot scot din ele ca au aparut peste tot si pe unde nu le vreau.
:rofl:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Victoria & Calin....., felicitari pt gradinile frumoase.


Iata ce a mai inflorit:



 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
eu asa de tare m-am indragostit de planta asta incit i-am facut poze cu inflorescenta in diverse stadii :rofl:
 

lelia

Well-Known Member
E superba ! am vazut pozele din album si eram curioasa cum se numeste si cum vor arata florile ,imi plce foarte mult ! sa va bucurati de ea !

Florile/frunzele ,au miros ? sau nu e ruda cu salvia ?
 

alfa

Active Member
E salvia sclarea.

Si mie imi place. Am si eu 2 fire de la Victoria, acum incep sa scoata motul. :D Inca nu-mi dau seama, daca sunt tot roz sau albe.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus