Folie antiburuieni

thea

Member
Am tot citit prin cataloage si am vazut si prin magazine diverse modele.
A folosit cineva astfel de folii?Sunt eficiente? Nu afecteaza sa zicem pomii tineri daca am pune in jurul lor?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
am folosit eu. ceva buruieni tot o sa mai apara, mai ales pe la marginile foliei. Pomii sunt ok...au crescut bine cu toata folia dar dupa 2 ani folia deja incepe sa se degradeze.
Cu ce o acoperi? eu am pus scoarta si mi-a zburat-o vantul deci ar trebui pus ceva pietris decorativ cred eu
 
Si pe mine ma tenteaza folia, dar am niste nedumeriri. Eu vreau s-o folosesc in zona trandafirilor. Cand ploua nu se strange apa pe ea?
 

FlorentinaS

Member
Eu am in curte folie de-aia speciala, in zona unde sunt tuia si alti arbusti. Peste ea am pus scoarta, pe care nu mi-a suflat-o vantul, fiind langa gard, deci mai protejata.
In celelalte zone mi-a zburat-o, asa ca am inlocuit-o cu pietris.
Mai apar buruieni, dar foarte putine. Si apa nu se strange, pentru ca fiind creata special pentru asa ceva, permite apei sa curga in pamant.
Am auzit de unii care si-au pus folie de sac (din plastic) si peste ea scoarta, ca e mai ieftin, si pe dedesubt a inceput sa mucegaiasca, apoi si scoarta si era un miros de numa-numa :mrgreen:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Folia neagra nu tine apa si tine destul de bine buruienile , la test doar un singur fir de iarba a trecut prin ea , doar ca fiind neagra incalzeste si solul un pic :D
 

thea

Member
Am mai vazut undeva o folie cu nume ciudat parca ii zicea de dezierbare.Era asemanatoare cu folia antiger.
Oare este buna?
 

thea

Member
Mai, dar au foliile astea niste preturi de groaza!
Poate imi suflati si mie pe PM unde sa le gasesc la preturi rezonabile.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
2 m pe 8m , eu am dat 100 lei dar nu stiu daca e cea care o gasesc eu , e ceva mai buna parca.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Si a mea e neagra din aia cu dungi pe ea , verzi mai ales

Ce gasesc in cautari pe google nu prea seamana cu ce am eu sa pun poza :D
 

ghia_don

Active Member
Si eu vreau sa-mi plantez la anul o parcela cu capsuni, neaparat pe folie...acum sint in cautare si as avea nevoie de o bucata mai lata de doi metri....Gasesc pe undeva?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Eu am luat de la DEDE pe al meu Doina , dar mi se pare mai bun ca cel de mai sus , mai des si mai calitativ, acum stiti cum e , pana nu l vezi cu ochii tai nu stii sigur :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am tot evitat folia antiburuieni, pentru ca imi imaginam ca nu lasa sa patrunda apa, ca-i impermeabila :oops: Asta probabil pentru ca unii recurg la folie neagra de plastic si m-am gandit ca si-aiai tot pe-acolo si nu-mi convenea treaba cu udat la...gaura Deci permite o buna patrundere a apei?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
La ce am eu , apa iese in 3 secunde prin ea , dar nici fir de iarba nu iese afara, cred ca mai mult de la caldura si intunericul pe care l produce
 

vuk

Member
folosirea foliei poate fi considerata o metoda ecologica ?

de ex la membrana EPDM folosita pentru bazine de apa scrie ca e un polimer ce nu se descompune si ca nu dauneaza mediului
 

vuk

Member
pesticide ? vrei sa zici ierbicide ?

eu prefer sa folosesc mulci natural cum ar fi paie , scoarta etc

am vazut cateva documentare despre dioxine si de atunci prefer sa folosesc cat mai putin plastic
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Da scuza ma , am gresit , de la oboseala de la munca , :p

Asta vroiam eu sa mentionez ca radacinile de ex la capsuni care sunt superficiale sunt expuse caldurii care cand izbeste folia de plastic , emite niste chestii , cat de des si cat de mult nu stim , dar nu prea cred ca afecteaza ecologia

probabil sunt ploi mai rele decat folia in sine
 
Sus