Fuchsia - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

manuela

Member
Angela iubito, fucsiile mele ca sunt cam 5 ghivece acolo si stau in soare de dimineata pana la orele 2 cand trece soarele de coltul blocului. Dar din cauza faptului ca au crescut in soare o duc destul de bine. Numai ca eu, stau la etajul opt si e cam soare pentru ele. In zilele cu caldura mare le mai umbresc putin. Dar se pare ca o duc binisor.
 

Hariclea

Member
Si fuchsiile mele au parte de soare dupa 18:30-19, dar ma gandesc ca nu mai e asa de arzator la ora aia, pana acum n-au dat semne de oboseala, mai ales ca le-am si pulverizat zilele astea, pe calduri...
 

mio

Member
Multumesc, facem schimb mai prin august cand sunt in plina viata si vor avea lastari mai multi. Eu iti trimit din cel portocaliu cu frunzele visinii, ok? Sper sa nu mi le mai atace musculita alba ca mor! Abia am scapat de musca si a aparut paduchele lanos si din toamna tot intr-un tratament o tin cu fucsiile. Acum sunt afara in curte (la mama), le merge bine si nu mai au "chiriasi"
 

mio

Member
Prin august cand va fi viguroasa va promit lastari numai sa ma trageti de urechi sa nu uit!
O sa-i fac poze cand infloreste sa o vedeti, ok?
E prinsa din lastar de anul trecut si cu chiu cu vai a trecut iarna!
Imi place sa dau si altora ca sa am de unde sa cer si eu in cazul in care planta mea moare, nu?
 

Hariclea

Member
Da, Mada, stiu, am tras si eu concluzia asta: am vazut ca toate fuchsiile puse la prins acum o luna doua sunt bine-mersi acum, una chiar a inflorit si e foarte viguroasa!
Dar eu trebuie sa o mai astept putin pe fuchsia din avatar, ca sa se "intremeze" si intr-o saptamana maxim pun lastari la prins si de la ea!
 

adrianam

Well-Known Member
Fuchsiile mele nu au inca boboci si nu stiu de ce. Sa fie lipsa soarelui?
Sunt pe balconul de nord, agatate de tavan si cred ca nu le bate soarele deloc. Totusi, am si un pui primit de la Moana care deja a inflorit, tinut in aceleasi conditii ca si celelalte sase ghivece.
 
am o fuchsia careia i s-au ofilit frunzele pt ca am asezat-o cam la soare.
i s-au ofilit frunzele de vreo cateva zile.degeaba i-am pulverizat apa pe frunze si am mutat-o apoi la umbra...
acum cred ca ar trebui sa o tund.
dar de unde sa fac taierea?
este ca un copael in minia tura.
 

Hariclea

Member
Pai tunde si tu unde vezi ca are lastari mai lungi, mai fara frunze, si gandeste-te cum ai vrea sa arate... e greu de spus cum exact sa o tunzi...

Si incearca sa te gandesti bine, sa-i gasesti un loc stabil, sa nu o mai muti!

Asta iti spun eu, care tocmai mi-am plimbat fuchsiile de afara in casa si acum le-am scos iar, sper sa nu sufere!

Bafta si sa-ti infloreasca frumos!
 

Hariclea

Member
Manuela, lasa-le sa fie curgatoare, daca le-ai aplicat multe taieri, ele asa tind sa devina; poate ca nu trebuia sa le pui scarite, sa le obligi sa stea in sus.
Si eu am una asa, dar a luat-o in jos singura, ma rog, mai mult oblic, dar are tulpina viguroasa, desi era un simplu lastar pus la prins.
 

manuela

Member
Mai oamenilor, pai cum sa le mai fac curgatoare acum cand au depasit un metru? Plusa ca nu e o specie din aia curgatoare, ci din cea copacel. Acum chiar daca as vrea nu le mai pot face curgatoare. Scarite au deja dar au depasit demult dimensiunile. Cred ca-mi cumpar niste araci de vie :tavalit: si ii infig in ghivece. Oricum multumesc oentru sugestii. La anul le voi lasa sa curga in ce directie vor ele. Ahh, mi-am amintit, una dintre fucsii a fost lasata sa curga...cum ziceti voi...dar n-a vrut. E mai tinerica si totusi tot sub forma de bat a crescut.
 

raduizol

Member
Vernil, nu ai pt ce, am facut-o cu placere, dar poti sa le spui tu si celorlalti interesati de lastari de fuchsii ca, invitatia mea nu este formala ci, doritorii/doritoarele pot chiar sa indrazneasca sa vina si sa-si ia.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus