Fuchsia - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

iudit

Well-Known Member
Moderator
ludmila a spus:
ma si miram la cat este floarea aceasta de frumoasa sa nu se fi scris despre ea pe aici. cred ca dupa pasiunea care o am pentru trandafiri, aceste flori sunt a doua pasiune a vietii mele. imi plac atat de mult aceste flori, dar din pacate nu am noroc de ele cu nici un chip.era atat de frumoasa cea care o pusesem in curte in pamant, era sa omor pisicul cand am vazut ca mi-a rupt floarea.
Cum sa pui fucsia in pamant ,in curte? :rusine:
 

ludmila

Member
iudit a spus:
ludmila a spus:
ma si miram la cat este floarea aceasta de frumoasa sa nu se fi scris despre ea pe aici. cred ca dupa pasiunea care o am pentru trandafiri, aceste flori sunt a doua pasiune a vietii mele. imi plac atat de mult aceste flori, dar din pacate nu am noroc de ele cu nici un chip.era atat de frumoasa cea care o pusesem in curte in pamant, era sa omor pisicul cand am vazut ca mi-a rupt floarea.
Cum sa pui fucsia in pamant ,in curte? :rusine:
am vazut la o doamna pe sun ca pe timpul verii o pusese in curte, si ii mergea foarte bine. am incercat si eu, si la fel ii mergea foarte bine, pana a aparut pisicul :(
specific ca nu era specie de curte , era de ghiveci, si totusi am puso in curte.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Mai ales ca stai in sud,unde fierbe pamantul....De era in ghiveci o mai puteai umbri,asa, saraca nu a avut nici o sansa.
Sfatul meu e acelasi:inainte sa iei o planta,documenteaza-te ,vezi daca ai conditii pt. ea.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si eu am iubit aceasta planta .
Dragostea pentru ea mi-au insuflat-o doua persoane dragi mie de pe forum :* .
Mi-au fost chiar trimise o sumedenie de plantute de la o cultivatoare din Spania care insa locuieste intr-o regiune propice cresterii lor :zona Golfului Biscaya.Umiditate,temperaturi fara excese si la plus si la minus.
Dar....totul a fost bine pina au venit caldurile cele mari.Umbrite,puse sub copaci,stropite pe frunze zilnic dimineata,prinz si seara...deci o ingrijire de-a dreptul exagerata numai pentru a le putea mentine in viata.
Sub nici o forma nu au vrut sa treaca pragul verii din acel an.
Sa mai spun ca am incercat inca doi ani la rind??
Intr-un final evident ca am renuntat la ele.
Nu imi pare rau ca stiu ca in alte regiuni ale tarii se pot cultiva fara probleme si le admir la altii......
 

ludmila

Member
era complet umbrita de un trandafir. dar oricum poate daca nu o rupea pisicul se intampla ceea ce ati spus, si tot nu aveam parte de ea.
 

Roxana Peled

Active Member
Ludmila, nu te deprima ... mai incearca :D
Ale mele, 5 la numar, au dus-o foarte bine si au inflorit toata vara afara la umbra cu toata canicula din Bucuresti de anul acesta si au fost ok si acum in prima luna de iarna in casa pana sa apuc eu sa plec. O sa vedem cand ma intorc daca or mai fi inca bine.
Pana la urma sa nu uitam ca una ti-a murit de la prea mult ciupit si una de la prea mult pisic :) . Incearca si tu sa le tii departe de actiuni mecanice nocive si vezi atunci ce se intampla :rofl:
 

ludmila

Member
Roxana Peled a spus:
Ludmila, nu te deprima ... mai incearca :D
Ale mele, 5 la numar, au dus-o foarte bine si au inflorit toata vara afara la umbra cu toata canicula din Bucuresti de anul acesta si au fost ok si acum in prima luna de iarna in casa pana sa apuc eu sa plec. O sa vedem cand ma intorc daca or mai fi inca bine.
Pana la urma sa nu uitam ca una ti-a murit de la prea mult ciupit si una de la prea mult pisic :) . Incearca si tu sa le tii departe de actiuni mecanice nocive si vezi atunci ce se intampla :rofl:
:tavalit: sa stii ca ai dreptate, niciuna nu a murit din cauze naturale, poate o sa mai incerc la anul cd o sa ma duc la simfonia lalelelor la pitesti, ca de pe aici de unde suntem noi, sunt scumpe foc.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Categoric...e bine sa incerci.Citiva ani :) ca sa vezi cum se comporta.

In care parte a sudului de tara stai :D de zici ca sunt scumpe aceste plante? :eek:
 

liliana.f

Member
Am cumparat saptamana trecuta 2fuchsii,iar acum am urmatoarea problema,frunzele lor s-au uscat la varf si au inceput sa cada.Ma poate ajuta cineva?
multumesc
 

taia

Active Member
Te-ai uitat sa nu aibe niscaiva "oaspeti" nedoriti ( musculita alba sau paienjeni rosii) ? Oricum, ciupeste varfurile uscate ( cu ocazia asta se si indesesc ).
 

liliana.f

Member
Taia,am analizat frunzele dar nu am vazut nimic,una dintre plante a ramas aproape fara frunze.
multumesc mult pentru sfat.
 

MASCHA

Active Member
Intodeauna mi-a placut aceasta floare dar dupa muuulte incercari am ajuns la concluzia ca nu merge la mine :( ,anul trecut dupa ce am reusit sa le scot din iarna,caldura din vara le-a omorat pe toate :cry: si ce frumoase erau.....
Treaba cu scuturatul frunzelor am trait-o si eu ,daca nu sunt daunatorii ,atunci este apa ,s-ar putea sa aiba radacinile putrede.
 

ghia_don

Active Member
Cred ca mai degraba e vorba de paianjeni rosii...nu-i vezi cu ochiul liber, dar daca stropesti cu apa vei vedea niste pinze foarte fine pe lastari. Fa un amestec de apa cu spirt 1/1 si o picatura de detergent de vase si stropeste-i la 7 zile.
In fiecare zi stropeste cu apa si vor disparea...nu le place umiditatea.
 

Roxana Peled

Active Member
Dragele mele, eu m-am saturat de fluturasi albi prin toata casa asa ca mi-am tuns toate fuchsiile, le-am spalat cu detergent de vase si le-am dat afara. Sper sa fie ok. Prognoza arata 8 grade minima pentru urmatoarele 2 zile :gandit:
 

puffy80

Member
Si eu le-am tuns, dar au doar cateva frunzulite destul de firave, asa ca mi-e teama sa le scot inca afara. Stau pe balcon la 15 grade. Tot sper sa mai vada si ceva soare, sa prinda puteri...

Si eu m-am luptat toata vara trecuta cu musculitele albe si nu am scapat de ele pana nu am pus un insecticid in substrat, sa actioneze sistemic.
 

Dea

Active Member
Puffy, oare ce fel de insecticid ai pus in substrat si a dat rezultate cu musculita alba? Eu am avut probleme cu ea intreaga iarna si tot nu am scapat definitiv :(
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus