Fuchsia - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Simina

Active Member
Ppisic
Trimis: Joi 02 Mar 2006 12:04 pm

Eu mi-am tuns fuchsia saptamana trecuta si i-am dat si ingrasamnat. Oare e prea devreme? Nu am experienta cu taiatul, asa ca doar am ciupit putin varfurile crengutelor vechi , cam cate 1-2 cm . Are si multi lastari noi ( si-a piedut frunzele cand am adus-o la iernat , si intre timp au aparut lastari noi, sa-i tai si pe aia?)
Voi cam in ce perioada le taiati?
 

Simina

Active Member
sunshine_cio
Trimis: Joi 02 Mar 2006 2:19 pm
unde pot gasi fuchsia? se gaseste in comert? sub ce forma?
____________________________________________________

angela draganoiu
Trimis: Joi 02 Mar 2006 2:30 pm Titlul subiectului:

teoretic pe la florarii sau cel mai bine in piata la vinzatori ambulati, de regula sint batrinei care vind flori pt un ban in plus. nu cred ca ai sa gasesti acum dar daca mai ai rabdare pina se face cald vei gasi cu siguranta la piata. eu am vazut mai multi batrinei din astia la mine in piata.
 

Simina

Active Member
adriana
Trimis: Lun 06 Mar 2006 8:26 pm
Doi ani la rand am cumparat cateva Fuchsii splendide, in ghiveci, de la florarii si nu le-am putut pastra deloc peste iarna! Cineva mi-a spus ca acelea sunt crescute cu stimulatori din belsug, ca sa fie "comerciale" si apoi se epuizeaza, nemairezistand peste iarna. Asa sa fie? In Timisoara, ele se aduc din Ungaria, ca majoritatea florilor de ghiveci si taiate, de altfel.

Totusi, crizanteme cumparate in aceleasi conditii, s-au prins in gradina si acum au frunzulite verzi. Poate am gresit eu cu ceva la Fuchsia Ce ziceti voi, cei care aveti mai multa experienta?
_________________
 

Simina

Active Member
Attila
Trimis: Lun 06 Mar 2006 10:33 pm
Draga Adriana,
Nu toate Plantele rezista pe care se aduce din Ungaria .
Eu am vorbit cu cineva totmai de la Bursa de Flori din Budapesta si mi a zis in felul urmator .
Cele mai frumoase si sanatoase sunt cele Olandeze normal si cele mai ieftine dar tot si sunt CELE MAI PROASTE adica nuti rezista foarte mult timp pentru ca se aduce de la FABRICA DE Plante
Daca ai modalitatea sa iei de la ungaria sa iei numai productie proprie sau Poloneze Germane ca ele au o rezistenta mult mai mare si nu sunt umflate e drept sunt mai scumpe dar sunt 100% mai bune
 

Simina

Active Member
adrianam
Trimis: Dum 26 Mar 2006 5:02 pm

Am facut si eu o experienta cu cercelusul iarna aceasta. Deocamdata stiu doar jumatate de final.
Am cumparat anul trecut un cercelus care a inflorit superb toata vara. Din el am prins un pui intr-un ghiveci mai mic. In noiembrie, am dus ghiveciul mare jos in boxa iar puiul l-am agatat in baie de o bara de termoficare chiar in dreptul ferestrei. Puiul a trecut cu bine iarna si l-am scos afara pe balcon.
Ghiveciul cu planta matura l-am adus saptamana trecuta din boxa. Nu mai avea nici o frunza pe el. L-am tuns, am udat pamantul usor si l-am scos si pe el pe balcon. Crengutele par totusi un pic elastice ceea ce ma face sa sper ca nu l-am pierdut nici pe cel mare!
 

Simina

Active Member
silvia
Trimis: Dum 05 Nov 2006 7:04 pm
Am citit ce aţi scris voi despre această plantă delicată, firavă şi râvnită de noi.Chiar dacă se va traduce un manual eu care sunt o amatoare şi nu am prea multe flori mi-aş dori să pot citi pe forum la fişa fişelor sau pe un alt site fişa acestei plante pentru a vedea dacă am condiţii minime să o pot creşte.Dacă este un asemenea site în lb.română vă rog să daţi adresa iar dacă nu, poate dintre cei care sunteţi în temă doriţi să publicaţi fişa;vă sunt recunoscătoare anticipat.
__________________________________________
ella
Trimis: Dum 05 Nov 2006 7:23 pm

http://www.egradini.ro/plante/fuchsia/fuchsia.htm
http://www.121.ro/content/show_article. ... le_id=1083
Poate le-ai citit deja...daca nu,gasesti aici informatii cat sa-ti faci o parere.
 

Simina

Active Member
dorinas
Trimis: Sam 11 Nov 2006 7:27 pm

Eu nu pun puiuti la iernat, de fapt fuchsiile nu le pun niciuna la iernat si infloresc incontinuu, iarna mai putin, iar primavara devreme le tund si ca atare sunt inflorite aproape mereu.Le tin pe pervaz la lumina si le ud cand se usuca pamantul.Cand in camera este prea cald le pulverizez din cand in cand pe frunze.Stiu ca multa lume spune ca e bine sa fie tinute in repaus ca altfel nu infloresc eu asa procedez de 3 ani de cand le am si nu am pierdut niciuna pana acum, cat despre flori nu am putut sa ma plang.Oricum puiutii nu cred ca e bine sa-i pui la iernat.
_________________
 

Hariclea

Member
Am si eu o nelamurire... in toamna am primit un pui de fuchsie si acum a ajuns la de 2,5 ori inaltimea initiala cu un lastar mare de aceeasi dimensiune si alti cativa mai mici. Astazi am pus-o intr-un ghiveci (ca pana acum era intr-un pahar de iaurt) fara sa-i indepartez pamantul de pe radacini, cu multa grija.
Intrebarea mea este: sa o tund peste o saptamana-doua sau in toamna/primavara?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
fucsia

Eu mi-am tuns fucsiile de vreo 2-3 saptamini si deja au dat lastari noi.Ca sa nu ai surprize,taie-i varful dar lasa-i mai jos 2-3 lastari.Se va ramifica foarte frumos :rofl:
 

Hariclea

Member
Da, cred ca asa voi face, nu de alta, dar "sa nu se supere" pe mine...
Multumesc frumos pentru indrumari!
 

lili

Member
Obligatoriu fuchsia trebuie tunsa primavara (fara mila). Florile se formeaza pe lastarii noi . Un alt aspect de retinut, lastarii formati in iarna sunt debili si fara rezistenta in fata bolilor. Se elimina 50-80% (in functie de subiect) din lungimea lastarilor de culoare verde crud si cei cu orientare spre interiorul plantei......partile lemnificate nu se ating doar in cazul in care se doreste o rectificare a formei. Eu obisnuiesc dupa aceasta operatiune sa aplic un tratament cu un fungicid ( la care folosesc o dilutie mai mare decat cea prescrisa).
Succes!
 
A

Anonymous

Guest
am prins si eu trei fuchisute in toamna. au trecut iarna cu bine, chiar au inflorit. pe una dintre ele chiar am tuns-o, caci crescuse mare. intrebarea este: trebuie sa le stropesc preventiv cu ceva peste vara? caci nu as vrea sa le pierd si am inteles ca subt sensibile la tot felul de daunatori.
 

Aricica mica

New Member
moana, eu nu le stropesc preventiv pentru ca risc sa le obisnuiesc cu Mospilan-ul si in timp s-ar putea sa nu mai aiba efect. Anul trecut am stropit doar 3 fucsii aflate in ghivece diferite, pentru ca facusera pureci verzi. Dupa aceea am scapat de ei si de atunci nu le-am mai stropit deloc.
 

camic

Member
RADUIZOL sunt splendizi cercelusii tai, eu anul asta mi-am achizitionat primii cercelusi. Am doi cumparati de la piata, mi s-a spus ca unul e mov-roz si unul alb cu fustita dubla....abia astept sa infloreasca. Sunt mititei, am preferat sa ii iau asa pentru ca imi place sa vad cum cresc sub ochii mei si pot sa iau mai multe sortimente fiind mai ieftin.
Am sa pozez zilele astea fucsia cumparata de nasa mea....cine i-a vandut-o ia spus ca e fucsia salbatica....diferenta fata de ce am vazut eu pana acum e marimea frunzelor si a florilor, o foare e cam cat lungimea palmei si frunzele cam cat o palma deschisa.

Azi dimineata am vazut un reportaj despre fucsia pe Euforia......cica au gasit urme ale acestei flori inca de acum 30 milioane de ani, dar i s-a dat foarte putina importanta. Cica la un moment dat oamenii consumau fructul fucsiei, care le aducea un mare aport de vitamine.
 

angela draganoiu

Active Member
Manuela fucsia ta are soare toata ziua sau numai citeva ore dimineata ?. am si eu una sta in balcon si are soare indirect toata ziua insa e foarte cald si parca nu-i prea fericita.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus