Fuchsia - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Dea

Active Member
Cand scoateti fuchsiile afara, in zona de NV a tarii?
Vreau sa scot pe terasa semi-inchisa, doua dintre fuchsii, oare e prea devreme, in conditia in care noaptea avem temperaturi de +2/+max 5 grade?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Depinde unde le-ai tinut pina acum.Daca e prea mare diferenta de temperatura,fata de incaprea in care au stat,le vor cadea frunzele.Plantele in sine nu vor avea nimic.
 

Dea

Active Member
Iudit, cam de o luna le tin in casa, insa lastarii noi s-au lungit, frunzulitele sunt oricum anemice ( lumina insuficienta ). Le voi scoate pe terasa, important e ca planta in sine sa nu aiba nimic. :D
Multumesc :hug:
 

alirare

Member
am primit in toamna 2 lastari diferiti de fuchsia. i-am pus in apa, nimic. in pamant s-a "prins" doar unul. eu zic k ii merge bine. a dat si un nou lastar.

oare va inflori anul acesta?
 

alirare

Member
isi aminteste cineva numele site-ului cu fuchsia de vanzare? :) l-am vazut pe undeva pe forum, dar nu mai stiu unde. :( erau vreo 20 de feluri, parca. multumesc anticipat. :D
 

alirare

Member
pana la urma am cumparat una de la o sera. mi se pare tare frumoasa. interiorul unora e visiniu, a altora mov. cred k de la soare.


 

taia

Active Member
E frumoasa si delicata !
Ale mele sunt tare anemice si mici ,anul acesta. Toata iarna le-am stropit de le-am innebunit,ca erau pline de musculita alba.Vreo 4 am si aruncat cand am ajuns la concluzia ca nu pot scapa de porcariile alea.Toate frunzele erau incarcate de oua.Acum sa vad ce fac cu astea ramase, si daca mai vad ceva pe ele,vor pleca dupa cele 4.In fiecare an ma chinuie musculita ,care in primul rand napadeste fucsiile si de la ele se duc si pe alte plante.
Mi-s tare dragi fucsiile,dar cred ca voi renunta. :(
 

alirare

Member
sunt foarte frumoase, intr-adevar. :D eu am doar 2, una cumparata si una dintr-un lastaras prins in toamna. la aceea nu stiu cum arata floarea k e ink mica. abia astept sa infloreasca :D
 

alirare

Member
taia cu ce ai stropit fuchsiile pentru musculita alba? acum am descoperit pe cateva frunze oua si pe faimoasa musculita :x :x
ajutati-ma sa scap de ea pana nu-mi omoara planta. :cry: :cry: :cry: nu de mult am cumparat-o.
 

taia

Active Member
Da' cu ce nu le-am stropit ! Cu tot felul de insecticide : si cumparate de la fitosanitare,si spray-uri luate din magazin si macerat de urzica si apa cu sapun si spirt.Toata iarna am fost cu pompa pe ele.Am pus si benzi galbene lipicioase.Dar musculita asta e nenorocita rau si greu scapi de ea.
 

alirare

Member
azi am mai cumparat o fuchsia. din piata, de la oamenii care vand plante pentru ghivece. nu am putut rezista cand am vazut-o. :D e 2 in 1. vanzatorul m-a asigurat ca daca o stropesc cu mospilan (pe cea cu musculite) (un pachet de 1.5 g se imparte in 2 si o parte se dilueaza in 1 litru de apa, nu in 2l) musculitele vor pieri. el a avut si pe petunii. a mea a avut putine musculite, am rupt frunzele cu oua si am stropit-o cu spirt indoit cu apa (acela l-am avut la indemana)




va place? :D :D :D ce denumire are fuchsia mea? :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 

sini

Well-Known Member
Cea alba cu petale rosii cred ca e Swingtime.Cealalta ar putea fi Royal Mosaic.Nu prea-i clara poza.
Sa dea Domnul sa scapi de musculita cu Mospilan,dar nu prea cred.Si eu ca si taia m-am luptat toata iarna cu ele.Am stropit alternativ cu tot felul de insecticide.Vreo patru fucsii n-au rezistat.Pana la urma am invins musculitele.Nu as mai lua flori care au aceste preferinte.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus