Furnizori crizanteme

monika 82

Well-Known Member
Anul trecut luam dalii cactus, dar am vazut ca e greu cu ele peste iarna, asa ca le inlocuiesc anul viitor cu aceste crizanteme frumoase...
Vad ca nimeni nu mai vrea annecy, dar in pozele de pe site nu se vede cat de frumoasa e de aproape. Am gasit varianta pe rosu pe internet si imi place enorm, voua nu va place? http://www.photostart.info/showphoto.php?category=21&code=142
Poate mai vrea cineva ANNECY, asta e de aproape: http://www.photostart.info/showphoto.php?category=21&code=980
Eu am , doua varietati din acest motiv , nu am dorit-o , desi nu cred ca am varianta aceasta , pe care ati ales-o dvs
http://monik.sunphoto.ro/Crizanteme_2015/104908087
http://monik.sunphoto.ro/Crizanteme_2015/104843687
 

Inuktikut

New Member
Bun gasit, ma alatur si eu pentru comanda la crizanteme, dupa ce, prin amabilitatea d-nei Monika, am aflat de acest forum. Crizantemele pe care doresc sa le comand sunt:
Festif
Cassidi sau Tatou (depinde pt care va fi cerere mai mare)
Santosh
Anastasia Dark
Pura Vida
Sheena
Zambla Lime
Annecy
Annecy Yellow
Yin Yang

Inca nu sunt in clar cu florile la bucata (cred ca acestea sunt flori taiate pt buchete), de altfel, de acolo mi-ar fi placut Sombrella.
 

geodezia

Well-Known Member
na ar fi bine sa citesti ce s-a scris mai sus propune si cadem de acord cu ce vrea toata lumea asta deoarece la caserole vor fii 100 buc si atunci vom fi de acord toti asupra felului propus nu cred ca vrei cite 100 din fiecare
pina acum nu ai decit 4 in comun cu noi
 

LadyBug

Well-Known Member
Nu-i nimic, poate pe viitor ne mai (raz)gandim, poate mai vin si altii, eu zic sa lase listele toata lumea cu ce-si doreste si abia la sfarsit sa le puricam

Ce frumoase sunt, Monika, nu stiam ca le ai si pe astea, bravo tie. Eu nu am deloc, dar mama are numai niste crizanteme comune albe care s-au inmultit foarte mult si ei ii plac mult crizantemele asa ca o sa se bucure cand o vada si altele. Deci abia la vara facem comanda, nu?
 

Inuktikut

New Member
Nu e nici o problema, lista mea se poate modifica, ramane deschisa. :) Acestea sunt cele pe care le-as dori in principiu, dar daca vor fi altele ce vor fi cerute in cantitate mai mare, voi alege din acelea.
 

Inuktikut

New Member
Din ce am numarat pana acum, cererea pe soiuri ar fi:

Tatou - 5
Santosh - 4
Tonio - 4
Anastasia Dark Bronze - 3
Youko Ambre - 3
Pip Deli - 2
New York - 2
Annecy - 2
Zembla Lime - 2
Freitas - 1
Bislet - 1
Saffina - 1
Romy - 1
Bordeaux Rouge (Romy Bordeaux?) - 1
Douceur - 1
Derlei Peach - 1
Amira - 1
Barca - 1
Diego Rouge - 1
Festif - 1
Cassidi - 1
Pura Vida - 1
Sheena - 1
Annecy Yellow - 1
Yin Yang - 1

Oricum, lista va suferi modificari, in functie de fetele care vor mai comanda.
 

LadyBug

Well-Known Member
PAI CUM LA VARA NU IN MARTIE APRILIE ?
am inteles eu gresit :p
Oare asta va fi oferta lor si la primavara?
Pana atunci mai vin cateva fete si le vom imparti, vad ca suntem prea putine pentru o comanda asa mare acum.
De aceea ma si gandeam ca va fi data comanda in vara, ca sa fie timp destul.
 

LadyBug

Well-Known Member
Am si eu o intrebare pt fetele care au cumparat crizanteme la ghiveci din alte parti: cate radacini aveau si la ce pret erau si cat de mari erau? Multumesc
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
de obicei crizantemele se planteaza incepand cu sfarsitul lui aprilie ,pana la sfarsitul lui iunie .
de ex pe pagina unde sunt cele cu flori mari de ghiveci ,exista in josul paginii un tabel unde scrie saptamana de plantare ,de obicei saptamanile 25-26 .
iar comenzile se dau inainte de livrare cu 8-10 saptamani ,nu stiu daca si aici se procedeaza la fel ,ca nu gasesc ,dar parca am vazut undeva scris :gandit:
iar astia nu vor fi la ghiveci ,sunt rasaduri de 2 cm ,stiti nu?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
de obicei intr-un ghiveci se pune 1 rasad , dar am vazut si crizanteme multiflora care aveau 3 rasaduri in ghiveci de 25 m si avea diametru de 1 m :-D
 

Inuktikut

New Member
Eu am cumparat de la d-na Maria de pe Sunphoto (user: florilemariei) cu 15 lei/planta. La comenzi mai mari, mai lasa din pret, dar cel mai bine este de discutat cu dumneaei. Au sosit ieri si sunt foarte multumita de ele, sunt mari, inflorite, radacini frumoase si cu pui ce urmeaza sa se dezvolte. Aici am postat poze cu ele: http://inuktikut.sunphoto.ro/Comanda_noiembrie_2015
 

emilia68

Active Member
Eu stiu ca voia si dna Emilia!Ii scriu pe facebook!
Buna dragele mele!
Vin si eu sa particip..numai ca in ultima parioada am un program atit de aglomerat..ca nici nu ma vad! Eu sant un mare-mare fan de crizantame asa ca nici nu se discuta sa nu particip!
ANNCY e un soi minunat ..numai ca infloreste cam tirziu...daca vremea nu tine cu noi ii ii vedem floricelele Eu am mov..
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mai fetelor, e vorba de butasi mici, vin in tavite alveolare de 104 bucati!
 

LadyBug

Well-Known Member
Pana in toamna cresc ele, nu ajung sa si infloreasca? Chiar daca nu infloresc in acelasi an, am rabdare, ca merita :)
 

monika 82

Well-Known Member
Mentiune:

Comanda minima este de o tavita (104 buc/soi, garantate si facturate 100 buc).

Preturile includ TVA si transportul la beneficiar.

Comenzi de peste 2 000 RON discont - 5 %.

Comenzi de peste 5 000 RON discont - 10 %.

Comenzile se fac cu minim 6 - 9 saptamani inainte de livrare.

Livrarea se face in saptamanile pare.

Odata cu lansarea comenzii se percepe un avans de 15%, restul sumei achitandu-se la livrarea butasilor.



Saptamani livrare 14 - 34
 
Sus