Galbena necunoscuta

happy

Well-Known Member
Este o planta care infloreste acum si este plina de flori galbene!Ma ajuta cineva? :gandit:
Trebuia sa dau mai multe detalii si poza este prost facuta.
Mimish,este inalta 2,5 m ,are flori galbene in buchet.Seamana cu napii la frunze si la flori!Floarea este cu petale galbene ca floarea soarelui dar mai micaiar in mijloc maroniu!
 

victoria222

Active Member
Nu este Kerria. E plin la mine in sat de ele. E o planta perena, pe aici i se spune napi, dar nu cunosc denumirea stiintifica. Am si eu,dar a mea e putin altfel la floare fata de ce am vazut in sat. Am pus in pamant ceva asemanator cu un cartof in primavara si acuma am doua maciuci de doi metri plice cu flori galbene. Le-a culcat vantul la pamant si au facut o multime de flori in sus, arata foarte ciudat, dar foarte colorat. La anul vreau sa umplu cu ele o bucata cat mai mare ca sunt spectaculoase acum, toamna.
 

alfa

Active Member
Nuuuuu. Eu zic ca este vroba de o ruda a florii soarelui. Se numeste Heliopsis helianthoides.
 

happy

Well-Known Member
Heliopsis helianthoides asta este denumirea .Iza, napi am si din astia ,dar doar seamana !Victoria asa cred ca o sa fac si eu ,sa le inmultesc din rizomi(nu are cartofi ca napii) la primavara!Multumesc doamnelor si domnilor! :clap:
 

alfa

Active Member
Eu totusi cred ca in cazul lui happy e vorba de Heliopsis helainthoides. Mijlocul florii de nap e galben, nu maro/negru.
 
Sus