gandaci de mai

danad

New Member
Sunt disperata,

toate frunzele de la nuc si de la pruni sunt mancate de gandaci, cred ca sunt acei gandaci care apar in mai, si nu au mai plecat , sunt in pomi cu sutele, mi-a fost frica sa trec pe sub ei.

Va rog din suflet , daca stie cineva ce trebuie sa fac.Nu am vazut niciodata asa ceva.
Multumesc frumos
 

sonia_i

Active Member
Si eu tot disperata...
Cred ca asa ceva a venit si la mine in baie, sau din aia de apa.
Eu am cumparat Regent cu 3 lei fiola si am pulverizat pe la tevi, desi nu am nici o scurgere pe langa tevi, sunt acei mari, negri, oribili. :x
La bloc avem 6 duzi si acolo stau si si-au facut cuiburi, desi in anii trecuti nu am vazut asa ceva.
 

elixir

Member
Unde ai mai gasit Regent, ca mie imi zic toti vanzatorii ca nu se mai fabrica?!?!?..eu cu asta scapam de/ si preveneam aparitia purecilor in curte, casa, caini.... :idea:
 

danad

New Member
carabusi

carabusii de mai sunt altceva, nu sunt gandaci de bucatarie

Si eu am de stropit o gradina,
e cineva care s-a mai confruntat cu asa o invazie?

multumesc!!!!!!!!!!
 

sonia_i

Active Member
Pai nici gandacii care vin pe tevi nu sunt de bucatarie. Au cam 5-7 cm si sunt negri.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Ba da, sunt gandaci negri de bucatarie, de fapt de canalizare! Acum e perioada lor de glorie! :x Vin prin scurgeri. Seara astupa scurgerile de la chiuvete, cada si cele din pardoseala daca ai. :idea: Da cu orice insecticid de gandaci!
 

sonia_i

Active Member
:eek: :eek: :eek: Mi-e rau! Era sa cad de pe scaun... :bolnav:
In fiecare seara dau cu Regent si ii gasesc a doua zi cu picioarele in sus.
Pai vin prin surgeri???? :eek:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Da! Lasa in cada si chiuveta un pic de apa ....sa faca s ei o baie! :x Dimineata o sa-i gasesti acolo! :evil:
 

sonia_i

Active Member
:eek: Pai cum asa?
Eu am lasat apa in chiuveta si l-am vazut pe unu ca innota ca pestele in apa.... :x
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Inoata, dar nu mai are unde pleca! Urca pe perete .....aluneca .....si cade. Daca sta mult in apa ...moare. Propabil al tau de abia sosise! :wink:
E musai sa faceti o deratizare in bloc....ca daca dai numai tu....vin de la vecini apoi.
 

sonia_i

Active Member
Aha, fir-ar rasa lor sa fie :x
Pai am deratizat mereu la subsol....
Oricum eu dau zilnic cu insecticid, dar chiar nu stiu de unde mai vin, la bloc avem 6 duzi si acolo au cuiburi.
 

anyny

Member
Sonia ai putea te rog sa-mi cumperi si mie cateva fiole de Regent si iti trimit banii in cont.Pe aici nu se mai gaseste.Si eu ma confrunt cu aceeasi problema, doar ca la mine sunt din aia de gaz si imi vin de la vecinu de palier :( .Am incercat sa vb cu vecinii ca sa dea si ei cu insecticid, dar ei sustin (de rusine) ca nu au gandaci. :(
 

Blitz

Active Member
Am avut scarbosenii de-astea acum multi ani la caminul studentesc. Am dat atunci - din lipsa de altceva- cu un insecticid contra plosnitelor. A fost foarte eficient la noi, dar s-au mutat in camerele vecine :wink:

Deci daca dati cu insecticid si vecinii nu, scarbele se vor muta, dar nu vor dispare complet.

Altceva decat chimie si obturate canalele, scurgerile, etc. nu ajuta.
 

sonia_i

Active Member
anyny, si la mine in Ardedal tot gandaci de gaz li se spune alora negri.
Iti cumpar si iti trimit saptamana viitoare, acum nu sunt in oras.
:D
 

anyny

Member
sonia_i a spus:
anyny, si la mine in Ardedal tot gandaci de gaz li se spune alora negri.
Iti cumpar si iti trimit saptamana viitoare, acum nu sunt in oras.
:D
ok, ne auzim pe mp sa vedem cum facem.e foarte bine sapt viitoare.multumesc :hug:
 
Sus