Gardenia

ioana_ralu

Member
Si eu am avut pb cu plantuta mea.Avea niste puricei in pamant si l-am schimbat de vreo doua ori .Ultima data am spalat si radacinile cu apa la temperatura camerei ,jet nu f puternic,pentru a nu-i dauna.I-am pus pamant pentru plante de tip "A"(acidofile)si de-atunci ii merge un pic mai bine(din martie).Asa arata acum:
http://i293.photobucket.com/albums/mm43 ... 008027.jpg
Altcineva ,pe un alt site mi-a spus ca le-a salvat cu pamant de conifere(care e cel mai potrivit ptr gardenii)
Daca nu vrei sa deranjezi radacinile plantei ,scoate din ghiveci un strat de pamant de 5 cm de la supr.ghiveciului si pune in locul lui pamant ptr plante acidofile
poti incerca,nu cred ca ii poate face mai rau de-atat.Sa spui ce-ai facut.Succes
 

Hariclea

Member
Eu am pus ace de pin in amestecul de pamant in care am pus gardenia si vad ca nu s-a plans... acum sper sa se deschida mai repede bobocii!
 

ghia_don

Active Member
Dupa cum arata, gardenia ta are cloroza, care apare in special iarna. Schimba-i pamintul cu unul cu pH usor acid (6), si administreaza-i chelati de fier (probabil se gasesc la magazinele de protectia plantelor) 2g/l, cite 50 ml la o udare. Mai exista un produs, se numeste Clorostop, si poate fi folosit cu succes, in special la gardenii.
 

Angelinna

Member
ghia_don, am folosit deja ceva de la Substral pentru frunze ingalbenite , o substanta cu aport mare de fier dar nu cred ca il poate asimila, nu a dat semne de imbunatatire.
cred ca mai degraba are acei puricei la radacina care ii consuma toata substantele. trebuie sa ma uit.
problema e ca nu am timp deloc sa o iau la bibilit, sunt foarte ocupata cu facultatea. o sa vad ce mai pot sa fac, va mai zic.
 

Angelinna

Member
asa... revin cu noutati despre evolutia gardeniei
am schimbat din nou pamantul pe care il avea, de data asta l-am curatat pe tot pana am lasat toate radacinile libere, am spalat totul cu dusul.
nu existau viermisori sau alte insecte in pamant, deci nu asta a fost cauza.

probabil ca este ceva chimic, un soc asa cum zicea ghia_don.
o las linistita deocamdata, nu vreau sa o deranjez prea mult
intre timp a deschis si o floare, micuta si care nu a rezistat decat 3-4 zile. restul bobocilor sunt galbeni si nu cred ca se mai deschid, mai degraba vor cadea. frunzele mature sunt in continuare in cadere, galbene, iar cele tinere cresc direct palide, vede foarte deschis

astept sa vad, imi e frica sa incerc sa remediez cu substante chimice, pentru ca asa fragila cum e imi e sa nu se destabilizeze si mai rau.
acum am dat-o afara intr-un balcon, sta pe jos, are multa lumina, aer, nu bate soarele direct pe ea. sper sa nu o deranjeze insa diferentele de temperatura zi/noapte care afara se resimt mult mai tare.

vom vedea...
 

melu

Member
Puteti sa-mi spuneti si mie va rog, de unde ati cumparat Clorostop? si cam cat costa? Va multumesc
 

blueheart_d

Member
gardenia mea ramane cu bobocii inchisi si nu vrea sa-mi arate si mie ce frumuseti are, dar in schimb e plina de frunzulite noi :)
 

sorina

Active Member
x

Vad ca la gardenie, toate au aceeasi ( BOALA) . Si gardenia mea de 2 ani a fost bine merci un an iar in al doilea , frunze ingalbenite intre nervuri sau galbene pur si simplu. Am mutat-o de la lumina mai la umbra , am redus udarile. Daca nu o ud se ofileste . Dupa cum am citit la voi dupa ce ati schimbat pamintul ei , ati avut si rezultate bune , planta si-a revenit, face flori sau NU ??? Sunt atit de suparata pe ea ca-mi vine s-o arunc .....DAR as salva-o daca as putea . Ii place la umbra sau la soare ???
 

sorina

Active Member
l

La ora asta am scos-o din ghiveci , am scuturat bine si cu grija pamintul si am pus-o cu radacinile in apa . Apa am mai schimbat-o intre timp de 3 ori. Am s-o las asa pina miine , apoi o pun in pamint nou ( amestecat cu cenusa )
 
D

dyayzh

Guest
Gardenia este o planta dificila..asta este parerea mea si nu mi-o mai schimb. Am incercat cu multe gardenii si nu am reusit cu nici una. :cry:
 

roxy

Member
eu o am pe a mea de anul trecut si nu i-a crescut decat un lastar. parca nu inainteaza deloc iar de flori nici nu poate fi vorba :x
 
D

dyayzh

Guest
Da. Asta e problema cu care m-am confruntat eu mereu: au "intepenit", parca de ceara...si apoi, in timp, mor fara nici un fel de motiv vizibil.
 

lelia

Well-Known Member
Fetelor, nu fiti dezamagite ,m-ai incercati gardenia nu este chiar atit de pretentioasa,daca ii oferi ceva conditi te va rasplati . Eu am ceva experienta cu ele ,incerc de citiva ani si am invatat din greseli.....a-ti aduso de la florarie,asezatio in geamul in care soarelestraluceste prima parte din zi sau chiar mai mult,ii place lumina si cldura, nu o lasati in curent,nici cald,nici rece,asezati un vas cu apa linga ghiveci in permanenta,pentru umiditate udati de sus in jos de cite ori este nevoe ,cind radacinile au umplut ghivecil transplantati intr-un ghiveci cu doua degete mai mare cu pamint de tip A . O sa revin cu poze in care gardenia mea , cumparata in martie si pe care am transplantato deja de doua ori este l-a treia inflorire.Va doresc succes.....si nu renuntati este o planta pentru care merita sa lupti.
 

blueheart_d

Member
acum isi deschide primul boboc de cand am cumparat-o. era mica si plina de boboci, iar acum ca i-au mai crescut un rand de frunze a lepadat bobocii care nu s-au deschis si au dat altii care se deschid. abia astept sa o vad inflorita.
 
Sus