Gardenia

oana_oana

Member
am si eu 2 gardenii...una sta in casa pe pervaz, deasupra caloriferului,(am calit-o/20-22 grade) si se simte minunat, i-au dat frunze noi, iar a 2 a este la 10-15 grade si se simte super.
sunt foarte sensibile la caldura, dar totusi se poate daca este pulverizata cu apa pe frunze si are pamantul de la suprafata umed(nu ud).
pt "calirea" gardeniei trebuie crescuta temperatura&umiditatea treptat.
 

Gabriela

Member
Am primit si eu o gardenie.Mirosul ei este ceva de vis....cei care mi-au daruit-o si-au cerut scuze pt miros spunand ca nu si-au data seama la inceput..dar mie imi place foarte tare.Cand am primit-o singura floare pe care o avea era alba...acum s-a transformat in galben.
Sper doar sa reziste mai mult decat celelalte de pe forum cumparate de la selgross. :)
 

dana_m

Member
gardenia este floarea mea preferata, dar din pacate :( . sa stii ca fiecare floare tine o saptamana, dupa cre se ingalbeneste si in cele din urma cade. Are un miros de vis.ii trebuie lumina dar nu directa, cu udatul...nu stiu unde am gresit, dar despre udat sa-ti spuna mai multe fetele care inca mai au asemenea minunatie.(nu vreau sa gresesti din cauza mea).
 

Gabriela

Member
cornelia dar ce ma sfatuiesti sa-i schimb pamantul?e plina de boboci dar radacinile i-au iesit prin gaurile ghiveciului si cam atarna pe afara.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca este in ghiveciul si in pamantul cu care ai cumparat-o las-o asa pana dupa ce se trec florile. Nu are nevoie de ghiveci mare (gandeste-te ca din gardenia se fac si bonsai). In primavara sa-i pui pamant usor cu pH acid, drenaj bun iar ghiveciul sa fie cu doar o masura mai mare decat cel prezent.
 

Gabriela

Member
multumesc...ma gandeam si eu ca nu e prea bine sa o schimb cat timp are boboci...dar ma cam ingrijorau radacinutele iesite
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Gardenia mea a trecut la seria a doua de flori din toamna/iarna asta. Ar trebui rasfatata mai mult decat pana acum. :wink:
 

Hariclea

Member
Si la a mea am observat boboci, desi sta la geam si aproape in fiecare zi deschid geamul acela... cred ca s-a calit, saracuta! :wink:
 

Tina

Active Member
Si a mea pare sa aiba boboci.. dar eu am pus-o direct in balcon, temp. in jur de 15 grade, udata mai rar.. si nu pare nefericita deloc.. :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca aveti Gardenia intr-un spatiu racoros sa aveti grija cum o udati in perioada asta. Mai degraba lasati-o mai neudata (chiar daca se mai pleostesc frunzele isi revin repede; nu pierde bobocii) decat sa balteasca apa. Asta e momentul in care pot putrezi radacinile.
 

Luciana35

Member
eu am o gardenie din primavara care a inflorit frumos tare toata vara...acum o tin in dormitor si o ud mai rar...a pierdut multe frunze si au crescut lastari inalti...frunzele noi nu mai sunt verde inchis si ma gandesc ca are nevoie de fier...problema mea: daca ii dau fier si ea are o alta suferinta o voi pierde?
 
Sus