Gardenia

cornelia

Fondator
Membru staff
E posibil sa fi pierdut frunze din cauza caldurii uscate. In mod normal gardeniile au nevoie de fier, deci nu vad sa fie asta o problema. Numai sa nu supradozezi cantitatea administrata.
 

denissapopescu

New Member
HELPPP!
Pe frunzele gardeniei mele au aparut niste paduchi/purici ce-or fi, nici nu stiu...o am cam de un an, arata bine si nu am avut probleme pana acum. Va rog sfatuiti-ma ce sa fac!!!
 

olivia31

Member
Sunt noua la sectiunea Gardenii. Am primit azi o gardenie plina de boboci. Stiu ca este pretentioasa si s-ar putea sa-i cada toti bobocii inainte de a inflori mai ales ca a suferit mutari si transport la greu in ultimele 2 zile (de la vanzator la cumparator, apoi la mama, apoi la mine). Dar acum ca am adus-o acasa, ce trebuie sa-i fac in prima faza? Sa stea la soare? La umbra? Am un balcon pe sud unde e soare pana dupa 1 (si cald) si geamuri pe nord unde e lumina buna dar nu e soare niciodata. Am o azalee mica pe care o ud in farfurioara o data pe saptamana si vad ca e fericita asa. Merge si gardenia sa o ud tot asa? Citisem ca azaleele si gardeniile se cufunda in apa, ca le place multa apa, etc dar mi-a murit o azalee cu acest regim asa pe cea pe care o am acum o ud mai rar si vad ca-i convine. Cum sa procedez cu gardenia? Am citit ce s-a scris pe forum pana acum dar informatiile sunt contradictorii si nu am inteles exact si la obiect ce ar fi mai bine... mai ales pt planta mea care de-abia a sosit si va reactiona si la schimbarea de mediu. Multumesc mult.
 
D

dyayzh

Guest
Eu am avut 3 gardenii cu boboci mari. Cum le aduceam acasa intepeneau o perioada lunga apoi decedau. Fenomenul exact nu mi-l explic. Citeste fisa plantei, ofera-i ce ii place si, chiar daca nu salvezi florile, poate vei avea o gardenie multumita ce iti va inflori cu prima ocazie.
 

Hariclea

Member
Tine-o ferita de soare, dar la lumina, fara schimbari bruste de temperatura; cu udatul vezi si tu cand se usuca pamantul la suprafata.
M-ai socat putin cu azaleea ta pe care o uzi o data pe saptamana... :eek: sta undeva mai la racoare? ce fel de substrat are?
(nu de alta, dar ale mele leapada frunze in semn de protest daca le ud mai rar de 2 zile)
 

olivia31

Member
Hm... E ciudat intr-adevar. Si eu stiam ca azaleele vor multa apa. A mea este micuta, inca nu i-am schimbat ghiveciul pentru ca imi este frica. Am avut una care s-a uscat subit dupa ce i-am schimabt ghiveciul. O am cred de vreo luna. Nu i-au cazut nici flori, nici frunze. Bobocii care erau inchisi s-au deschis intre timp. Este multumita asa. O tin pe birou la o fereastra pe nord (nu e niciodata soare dar e lumina din plin). Sta aproape de calorifer (care nu e fierbinte totusi). Doamna de la florarie mi-a zis sa o ud doar cand se usuca pamantul si in profunzime. Deocamdata e foarte bine asa. Imi este frica cand o sa fie nevoie sa o mut in alt ghiveci...

O poti vedea aici:
http://s274.photobucket.com/albums/jj27 ... 0diferite/
 

angela draganoiu

Active Member
Olivia vezi ca ii trebuie pamint special pt azalee iar ghiveciul ar trebui sa fie mai mult lat decit inalt. mutarea o vei putea face dupa ce se termina inflorirea cam prin iunie cind vei putea tunde lastarii crescuti rau anapoda.
atunci cind o vei muta ai grija sa nu deranjezi radacinile. mut-o in noul ghiveci cu tot balotul de pamint.
e ciudat ca suporta tratamentul asta cu apa caci, cum a zis Hariclea, si ale mele protesteaza daca nu le ud la 2 zile cu multa apa.
ai grija ca nu ii place caldura. sa tai florile trecute chiar de sub floare pt ca de acolo vor iesi boboci in sezonul urmator.
 

olivia31

Member
Multumesc mult pentru sfaturi. Azaleea si gardenia imi dau cele mai mari emotii pentru ca sunt foarte frumoase dar pretentioase si imi e frica sa nu le pierd. In general mut orice planta cu tot cu pamantul ei pentru ca se acomodeaza mai bine si nu ii sunt afectate radacinile. Nu am avut nici o problema cu aceasta metoda. A mers la orice. Cand am incalcat regula insa... am primit un ghiveci cu 4 tulpini de azalee si le-am separat... si au murit toate. Eu fiind obisnuita de ani de zile cu muscatele (pe care le pot "traumatiza" oricum ca tot supravietuiesc... m-am gandit ca si azaleea isi va regenera radacinile. Atunci nu stiam mai nimic despre ea. Si le-am pierdut imediat. Iar acum... suflu si-n iaurt :D
 

radu

Member
O rugaminte la voi :
in privinta amplasarii Gardeniei am doua solutii : la un metru de geam ( cu vedere spre vest) unde temperatura din camera este 23 grade ziua si noaptea 21 grade sau a doua varianta pe pervazul geamului unde caldura caloriferului nu bate exact pe ea si unde temperatura ziua este la 23 grade ziua si noaptea coboara undeva pe la 17 grade din cauza frigului de afara si a faptului ca intra aer rece (putin) printre izolatia geamului termopan si a pervazului .
Mentionez ca umiditatea din camera e tot timpul la 50% si griveciul e pe pietris cu apa.
Voi ce varianta a-ti alege ?
 

Hariclea

Member
Varianta a doua pentru ca:
- ii trebuie cat mai multa lumina, ceea ce gaseste numai pe pervaz
- racoarea nu-i displace, ba chiar dimpotriva!

Ai grija la umiditate, sa nu fie excesiva...
 

Hariclea

Member
Si mie mi-a inflorit gardenia, dar are doar o floare deschisa, restul boboci.
Oare care o fi secretul sa fie plina de flori deodata, asa cum era cand am cumparat-o? :roll:
 
D

dyayzh

Guest
E bine si cu o floricica :D Gardeniile mele s-au uscat pe rand..inca nu le-am inteles dorintele :cry:
 

Hariclea

Member
Ieri am dat afara gardenia... practic am scos-o inafara geamului unde statea inainte... deocamdata pare ok... La voi cum se comporta afara? Banuiesc ca ii merge mai bine decat in casa...
 
Sus