Genul Ceropegia (dedicatie pentru andre)

magda

Active Member
Moderator
Mersi. Chiar sunt fericita ca nu am pierdut-o. Azi deja e un pic mai mare floricica. Sper ca maine sa nu uit sa pozez intreaga planta.
 

fixpix

Active Member
Ce-mi plaaaceee!
Din lastarii lungi de la dya/ghia (Colaborare?) am pus in mai multe medii, in diferite ghivece si rand pe rand s-au inmuiat.
Doar unul se pare ca a facut radacina (am chiar vazut-o ca a dat cumva de deasupra solului) si sper sa pot zice ca sunt 100% posesor!
Nu stiu daca e fitoasa sau nu, clar e ca nu se inmulteste usor din butasi.
Dar si una imi ajunge deocamdata!
:mrgreen:
 

gino

Member
Una dintre Ceropegiile cele mai florifere, mai ales daca vegeteaza in timpul verii in aer liber, este C. stapeliformis
Iat-o inflorita la Andreea :
 

poxicuta

Active Member
ceropegia

Ceropegia woodi si linearis au facut tecile si apoi s-au desfacut semintele in puf alb.
Ce viabilitate au semintele, este valabil ca si la hoya o perioada extrem de mica?
Cum se planteaza?
 

celeste

Member
In general au viabilitate redusa. Cu cat trece o perioada mai mare de la deschiderea capsulei, cu atat scade rata de germinare. Pot exista si exceptii, in functie si de conditiile in care sunt pastrate intre timp.

Se planteaza intr-un substrat usor, bine drenat, acoperite (pentru efect de sera), la temperaturi diurne de cca. 25 grade si nocturne minim 18. Si minim 8 ore/zi sa aiba si lumina/soare. In perioada rece poate fi soare direct, dar in perioada calda lumina solara trebuie filtrata sau doar dimineata si seara.

Poxicuta, dupa cate stiu eu, ai experienta si in realizarea unui substrat permeabil, si in germinarea semintelor. :) In rest trebuie doar rabdare...
 

Simina

Active Member
Ceropegia sandersonii

fixpix a spus:
Ceropegia sandersonii
Vin Aug 12, 2011 8:59 am

Am primit multe seminte, semanate tot in caserola si am pus cateva si in servetel umed si in punga.
In caserola au iesit super-ok, grasute, drepte, verzi.
In servetel, au scos coltisori albi, dar chirciti, probabil ii apasa servetelul.

 

ghia_don

Active Member
Frumoase si bogate in frunze :D !
A mea, chiar daca a inflorit toata vara, nu are nici o frunza, arata cam nashpa' doar cu lastarii goi plini de boboci si flori..Sau asa e regula? daca are flori, n-are frunze si invers? :?:
 
D

dyayzh

Guest
Cum le-ai udat ? Eu am pierdut-o :cry: Nu cred sa mai gasesc una marisoara :oops:
 

fixpix

Active Member
Pai ai pierdut-o cum? Ce a patit?
Ale mele, pe balcon inchis, pe nord, vara putin soare dimineata...de udat probabil tot la 2 zile VARA.
Acuma, cand imi aduc aminte. Ceea ce se intampla destul de des, ca nu apuca pamantul sa se usuce.

PAI.... as avea una ... cam de 25-30 cm si inca una mai mititica max 10.
 
D

dyayzh

Guest
Fixulet, nu stiu :cry: Cred ca nu am avut ritmicitate in udare :eek:f:
 

fixpix

Active Member
Bun, se pare ca i-a trebuit (celei mai mari cel putin) exact 2 ani de la samanta pana la floare...
Nu-i rau. 2 ani...

Acuma cea mare s-a intins de s-a bagat printre ramele de la termopane si nu o mai pot scoate. Acuma ramane asa, dar la iarna ce fac?

Ieri am facut poze la flori, dar apoi comparate cu cele de pe net, am obs. ca nu e chiar total deschisa parasuta. Azi dimineata am verificat din nou, si s-a mai deschis un pic. Sper sa fac poze diseara dupa job.

 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Frumoasa foc! :hipnotizat: Imi plac tare mult parasutele astea! :indragostit:
Pai in toamna tai lastarii care s-au intins printre termopane si asa faci rost de butasi ;-) :idea:
 

fixpix

Active Member
Da... cred ca doar cu foarfeca o sa pot scoate lastarii si muta planta inauntru.
Acuma s-a deschis complet prima floare.

 
Sus