Gerbera

claudia_s

Member
Am primit ieri o gerbera si nu stiu foarte multe despre ea. Am citit pe aici ce am gasit dar va rog sa imi spuneti ce experiente ati avut voi cu aceasta floare.
 

lili

Member
Sol afanat si bogat in subs.nutritive. Prefera locuri luminate, usor expuse la soare. Este planta de sera temperat spre rece. In ambienturi-zone calde este atacata de paianjenul rosu si cresterea ei este incetinita.
Succes!!!!
 
SI eu am primit anul trecut un ghiveci cu gerbera. Dupa ce s-a trecut floarea care era deschisa, bobocii ramasi nu au mai inflorit. Am lasat-o intr-o camera luminoasa si am udat-o moderat. Iarna a ramas in acelesi loc, camera nefiind incalzita. In primavara i-am schimbat pamantul si am adus-o mai la caldura. Incepusera sa-i apara bobocii, dar pentru ca nu avea suficienta lumina, au murit. Cand s-a mai incalzit afara am dus-o pe balconul inchis unde are multa lumina. Rezultatul este ca are iar boboci de floare si o floare este aproape deschisa. Asta a fost prima mea experienta cu gerbera. Altor colege, care au primit gerbera odata cu mine, au pierdut-o. Poate eu am avut noroc. :oops: :oops:
 
Am citit acum ca are nevoie de soare direct 1/2 de zi si mentinerea pamantului usor umed pentru a inflorii bine. Presupun ca este vorba de soarele din prima parte a zilei, pana devine arzator. :D :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
cumparata de fiica mea fiindca stie ca e floarea mea preferata iar ea a fost salvata de la Romstal .
Este insa o planta destul de dificil de mentinut in viata.
Am citit ca nu ii place ca radacinile sa ii fie ingramadite si nici inghesuite in pamint ci mai degraba aerisite si rarefiate in ghiveciul in care e pusa.Udarea sa se faca in farfurioara ca sa nu se atinga frunzele de la baza (radacinile sunt si asa destul de sensibile la apa prea multa),e atacata virtos de fainare si......multe altele.
Daca va intereseaza.......va mai spun cu multa placere :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Lumi, dar ea traieste???

La cca.10 zile de la achizitionarea plantutelor constatari "pe viu":
Nici urma de fainare.Asta posibil si datorita faptului ca stau la aer..... :?
Cer singurele apa ca sunt fete mari :wink: .Cum le e sete se pleostesc si trebuie "revigorate :mrgreen:
Sunt curioasa cit vor tine :twisted:
 

marean

Active Member
Eu am renuntat la gerbera (apropo,cautand info despre gerbera unei prietene am gasit forumul :idea: ,ce amintiri,pe vrfemea cand eram si eu tanar,maica :mrgreen: :rofl: :rofl: :rofl: ) ,pur si simplu m-am incredintat ca locul ei e oriunde altundeva,numai in ghivece nu !
 
D

dyayzh

Guest
Asa e marean..ce vremuri maica...apoi te-a trezit pc-ul la realitate :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Te contrazic dragule...........este :!: dar nu aici ci in Transvaal in Africa de Sud de unde este dinsa :rofl: Acolo gerbere !!!!!!!!
 

marean

Active Member
dyayzh a spus:
Asa e marean..ce vremuri maica...apoi te-a trezit pc-ul la realitate :rofl:
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: Ca bine zisesi !
Da,Gabiuta,nici nu ma gandeam ca nu-s de ghiveci si punct....doar nu credeam ca-s facute la eprubeta :mrgreen: :oops: !
Am vazut mai demult foto pe net cu ele , la "mama lor acasa",aratau superb,ca un camp cu margarete de la noi,numai ca multicolor....o nebunie !
Dar acuma,ce sa facem,sa schimbam tara pt fiecare planta care ne place e cam greu , nu?
 
Sus