Ghimbir, turmeric, Eddo, Cartof dulce

Aura

Member
Salut, Horea!
Foarte frumos filmuletul tau :D
interesante experimente....si da...m-am inselat, n-a fost plagiat ca m-ai citat :) oricum , daca vei castiga vreun Nobel ..sau altceva cu experimentul legat de cartofiorul dulce...nu facem chiar fifty-fifty ...ca eu am venit doar o vaga idee :rofl: :wink:
cum ti-am zis, de multe ori m-am gandit la treaba cu cartoful dulce, doar lipsa spatiului ma impiedica sa fac toate experimentele care imi flutura prin cap....
toate legumele acestea, pe care tu le-ai plantat, specifice bucatariei asiatice,le-am intalnit si eu de cateva ori intr-un hipermarchet ..nu am cumparat cand erau...si acum vad ca nu au mi adus...cartof dulce aduc mereu...
te-ai si documentat...si informatiile scrise :marfa: multumim!
eu sunt innebunita dupa mirodenii....vai, daca as avea eu o mica gradina...ce-as mai planta in ea.... :oops:

Aura
 

veretregn

Active Member
sarselia a spus:
veretregn a spus:
În acest video încerc sã prezint niște plante folosite în bucãtãria asiaticã.

http://www.youtube.com/watch?v=U1MY2dZcS8Q
Felicitari pentru filmulet si pentru toate informatiile pe care acesta le detine.
Eu am incercat cu ghimbirul in primavara si am dat gres.Mi-a putrezit...
:(
Poate in primavara mai incerc o data.
Mult succes!
A putrezit? Udă-l doar când substratul este aproape uscat.
 

veretregn

Active Member
Dintre toate radacinile exotice prezentate in filmulet doar 3 au reusit. Ghimbirul, eddo si cartoful dulce. Ghimbirul si eddo le-am aruncat din lipsa de spatiu si conditii ideale.

Cartoful dulce a facut initial o retea vasta de radacini si abia apoi au rasarit frunzele. A durat cam o luna pana la aparitia primelor frunze, insa vremea a fost in general proasta si in sera mea a fost destul de frig.
 

Aura

Member
salut ! si nu pui si niste fotografii ??? eu tare-s curioasa ...si aici este si rubrica "Experimente ilustrate" :wink:

Aura
 
Sus