Ghiveciul Geli

cornelia

Fondator
Membru staff
Uitati ce am gasit eu (in lipsa celor pe care le folosesc de ani de zile!):



Cred ca sunt cele mai bune ghivece disponibile in hypermarketuri care merg la violete. Daca mai punem si cateva pietricele la baza e super. Am sa le folosesc si am sa va povestesc cum ne impacam.
:)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da, prezinta niste avantaje:
- e rotund, deci apa nu se acumuleaza prin colturi ca la cele patrate
- are picioruse - in caz ca uzi prea mult si apa culge prin gauri si se acumuleaza in farfuriuta, baza nu balteste in apa
- pentru pui se poate lua nr 1, pentru plantute tinere si mature nr 2
- nu mai e nevoie sa te chinui sa le dai tu gauri (Ch! ce nu-mi place chestia asta)
- castigi spatiu pentru mai multe violete - le poti grupa si sprijini pe o tavita
- farfuriutele se iau cu un numar mai mic decat ghiveciul

Ghiveciul nr 2 este 0.7 ron parca, iar tavita nr 1 e 0.3. Deci per total 1 sau 1.1 roni. Luate ieri din Hornbach.
 

sicamin

Member
VioletaB vezi ca sant la EURO in Cl. Lipovei ghivece din acestea mici ,cu 0.8 ron cu tot cu ghiveci. Am luat si eu 10 astazi.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cred ca in egala masura ele merg si pentru Streptocarpusi, Chirita, Alsobia. Acum imi pare rau ca n-am luat mai multe. Mai fac un drum pana acolo ca sa ma aprovizionez si poate mai gasesc si alte chestii interesante. Am vazut si niste tavite super. Poate ma lipesc si de ele. :giggle:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am spus tavite, dar nu erau pentru rasaduri. Erau tavite din plastic transparent, solid, cu peretii mai inalti, mai degraba din cele care se folosesc pentru sprijinirea unor aranjamente decorative. Daca o sa cumpar, le pozez si vei vedea exact la ce ma refer.
 
Sus