Gladiole

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Exact asa.Cei mici trebuie si ei sa creasca,nu?N-as zice ca ma topesc dupa aceste flori :( dar sunt colorate si vesele.
 

miki70

Active Member
Tb sa plantez si eu bulbi de gladiole si am citit undeva ca se scote invelisul uscat de pe ei. Voi asa faceti?
 

miki70

Active Member
Eu plantai astazi bulbii de gladiole (rosii, albe, galbene, roz si lila)si la primii 10 uitai sa le scot invelisul si ramasara asa. La ceilalti il scosai si din greseala rupsai un motz la unul :(
 

florinn

New Member
Abia saptamana aceasta am inceput si eu sa cumpar bulbi de flori, printre care si gladiole. Este tarziu daca le platez acum? Trebuie sa pregatesc in vreun fel bulbii inainte de plantare? Am citit ca ar trebui tinuti 20-30 minute intr-o substanta numitaTopsin. Voi asa faceti sau ati auzit de asa ceva? Multumesc
 

ghia_don

Active Member
Nu i-am tratat niciodata si tot timpul am avut flori frumoase, tu daca vrei poti sa tratezi bulbii , nu le va strica. Eu i-am plantat saptamina asta, sa zicem ca nu e prea tirziu.
 

miki70

Active Member
Cum sunt gladiolele voastre? Ale mele au doar frunze, cand tb sa dea florile ca am uitat :oops:
 

miki70

Active Member
Cand vin?Cand vin? :)
La mine fost o vijelie mare vineri si mi-a culcat un crin si 5 gladiole :x . Le-am ridicat si legat de cate un batz, sper sa nu moara.
 
serile trecute, la plimbare...am vazut chiar gladiole inflorite la cateva curti..unele movulii...cine stie de cand le-au plantat..si cred ca au inflorit pt ca la timisoara ii clima mai blanda, comparativ cu sudul tarii (din experienta mea).
 

paula

Member
blueheart_d ce gladiola harnicuta ai , ale mele sunt in urma tare , cand ai plantat bulbii ?
 
Sus