Gladitsia Triachanthos (Gladita, Roscov, Tecar)

miki70

Active Member
Vreau un gard cu tepi la gradina blocului :) , tb neaparat sa o protejez de invadatori. M-am gandit la Gladitsia Triachanthos dar nu am gasit f multe informatii despre ac copacel. Stie cineva de unde as putea cumpara? Nu am de unde sa iau butasi sau seminte :(
 

alfa

Active Member
:? Roscovul nu creste copac?

Eu ti-as sugera pentru un gard cu tepi piracantha sau catina.
 

miki70

Active Member
Gladitsia Triachanthos creste copac dar dc il tunzi se face gard cu tepi 8) . Gradina are gard verde dar vreau ceva cu tepi, deci voi fi nevoita sa fac un alt rand de gard langa cel vechi . Catina creste repere? Are ghimpi? Cum se prinde?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da ,catina are tepi dar nu stiu cit de repede creste. :? .Iata un lipsus :mrgreen:
 

miki70

Active Member
Multumesc de raspuns Gabiuta.
Am gasit de vanzare la Pepiniera Gaesti Gleditsia triacanthos la un pret mic . Ce stiti de ei, sunt seriosi ? Oare cati pui tb sa iau pt un gard de 20 m? http://pepinieragaesti.ablog.ro/2010-04 ... use-1.html
Am vazut ca au si maces, poate intercalez :wink:

EDIT: Acum am vazut ca se pot cumpara doar dc te duci la ei "Livrarea puietior se face de la sediul pepinierei cu sau fara balot de pamant ,in functie de specie si solicitare." :cry:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca ai padure in apropiere si daca te blindezi bine contra tepilor poti lua de acolo puiet cit vrei.........
 

miki70

Active Member
Paduri sunt dar nu are cine sa ma duca :suparat:
Azi trecui pe langa un gard tepos si luai 3 lastari semilemnificati (de anul trecut). Siiiii....... fac un experiment :) , altoii gardul meu in 2 locuri si o crenguta o pusai direct in pamant. Dc altoiul prinde sa vedeti ce altoiesc en-gros. Intrebarea e, pana cand se poate face altoire afara. Ca dc se face numai acum tb sa-mi fac timp liber.
 

alfa

Active Member
Pai si cum altoiesti? Orice pe orice nu merge. Trebuie sa se potriveasca plantele si sa suporte altoire. Asa ma gandesc eu :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cand ai facut experimentul, acum? Ca rasadul s-a lungiiiiiiit...cum fac plantele cand nu au conditiile necesare de dezvoltare, printre altele suficienta lumina
 

sicora fabian

Active Member
Alex, nu-i nevoie sa le tii atat de mult in apa!
Pui un vas pe foc si in momentul in care fierbe apa, inchizi focul si pui semintele. A doua zi sunt gata de semanat! Primavara prin martie, afara, le merge cel mai bine! :D
 

laural

Well-Known Member
Ma intereseaza si pe mine sa fac un gard viu din gladita sau salcam, nu foarte inalt pana la 1.50-1.70. Am tot citit ca speciile astea sunt invazive...voi ce experienta aveti cu ele ? Se planteaza in 2 randuri ? Cam cat de des ? Multumesc forte mult :hug:
 

vlad andrei

New Member
vand seminte de gladita(roscove)la cea mai buna calitate. Veti primi indicatii precise utilizate chiar de mine in obtinerea puietilor de gladita folositi la gardurile vii.pret 45 ron/kg negociabil in cantitati mai mari.TEL 0784482961
 
Sus