Gloriosa

nutilepadat

Active Member
Si eu i-am pus in vegetatie pe ai mei mititei,acum sa vedem ce norc am,este superba floarea Sarselia,am vazut-o live cand am fost la intalnirea din 2009 la Cluj
 

ghia_don

Active Member
Am avut si eu acum trei ani, a inflorit si mi-a placut la nebunie dar peste iarna rizomul a putrezit. Anul trecut mi-am cumparat patru dar n-am avut noroc de nici unul, dar nu m-am lasat si anul asta am recidivat, dar numai cu unul. Acum vad ca are un motisor :) ..
 

claude

Well-Known Member
Moderator
danero2004 a spus:
la mine ...experienta e tot ...tabula rassa :wink:
ai plantat multimea aia de rizomi care-i ai? Eu n-am gloriosa, da' stateam pe ganduri daca sa-mi cumpar sau nu rizomi, da' citind pe-aici nu m-am lamurit, la unii merge super, la altii nu vrea si pace...
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Mica mea plantuta de gloriosa portocalie si-a luat avant. Creste mai bine de 1 cm pe zi. Deja in 10 zile s-a facut de 15 cm si are 2 frunze. :D

In schimb rizomul de 10 cm de gloriosa rothschildiana cumparat din comert nu misca nimic... :?
 

nutilepadat

Active Member
Si eu am pas de ceva vreme in pamant rozomii dar slaba miscare :( ,adevarul ca erau cam micuti cand i-am cumparat,nu stiam ca sunt si mai mari,asa ca flori la ......anul :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si rizomul meu cel mitittel pus de ceva vreme in pamant vad ca sta.Tare greu isi da drumul...
:(
 

sarselia

Active Member
Moderator
oooof!
:(
Tare mi-ar place sa-si dea drumul sa vad si eu cum arata o Gloriosa.Dar tare incapatanat mai este...
:roll:
 

nutilepadat

Active Member
Imi pare rau ca am gasit de cumparat la Baumax rizom de gloriosa cam de 10 cm si nu l-am cumparat,nici scump nu era deloc :cry:
 

Kati

Active Member
Fetelor, aveti rabdare cu rizomii. O sa miste ei, dar unii se incapataneaza si cate un an intreg sa nu fac nimic. Nici nu mor, nici nu intra in vegetatie.
Rizomul meu cel batran face pui in fiecare an, adica rizomi mai mici. Anul trecut am plantat rizomul "copil" si nu a miscat deloc, toamna l-am scos in aceeasi stare cum era si in primavara. Anul acesta deja are vreo 40-50 cm planta nou formata din el.

Nuti, nu ai pus semintele la germinat? Sa nu-mi spui ca nu a iesit nimic din ele! :(

Trebuie sa va povestesc si despre semintele mele puse la germinat anul trecut. Cca 70-80% au germinat, s-au facut plante mici-mici din ele, apoi s-au format niste rizomi minuscului, de ziceam ca din aia n-o sa se faca plante nici in 100 de ani :rofl: Anul asta i-am plantat prin martie, iar acum cei mai multi cresc deja voiosi. :D
 

mymo

Active Member
Am primit si eu un rizom mare cu mot in cap de la LILI,aseara l-am pus in pamant,sper sa vad si eu minunea asta la mine-n curte :D
 

michaela

Active Member
Citind ce-ati scris voi de rizomei, mi-ati starnit curiozitatea sa scurm si eu in ghiveci :) si... tocmai ce-a incoltit la mine un rizomel asa ca dupa ce l-am tras in poza sa vi-l arat, am acoperit tot; ca era sa-l rup :oops:
De udat eu nu am udat deloc peste iarna ghiveciul... cand si cand mai umezeam la suprafata cu pulverizatorul-acum am scos afara ghiveciul.
Deci... fiind fratior cu cel de la nutilepadat si sarselia sigur trebuie si la voi fetele sa rasara ceva :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce dragut!
Cred ca il scot si eu afara pe fratiorul meu ca sa il vada mai bine soarele si sa se hotarasca si el sa faca ceva.
:wink:
Am vazut la al meu ca la un capat are o bobita mica rosie semn ca de acolo va da ceva dar e asa de ceva vreme.
Sigur isi va da drumul numai ca deh ii este mai lene.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Iata-l si pe al meu, saptamana trecuta:


Acum deja trebuie sa ii caut un suport pe care sa se sprijine, ca s-a intins de o jumatate de m. :)
 
Sus