Gloriosa

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc Irina.Cu rabdarea de regula stau bine dar nici chiar in halul asta.
:wink:
Dar pana la urma nu am ce face....
Mai spune-mi te rog si tu unde l-ai tinut pe al tau ca poate-poate mai descopar ceva.
 

ana popa

Member
Acum o saptamana m-am apucat si eu sa scormonesc intr-un ghiveci sa vad daca misca rizomul de gloriosa, a doua zi am zarit rizomul in camara intr-o punga :rofl: , in ghiveci era de fapt curcuma, uitasem sa-l plantez si pe cel de gloriosa. Maine am in plan sa-l plantez si apoi rabdare sa am.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Pai prea multe nu i-am facut. L-am pus intr-un ghiveci mare la suprafata, acoperit cu foarte putin pamant, si l-am udat la cateva zile, cate putin ca mi-a fost frica sa nu putrezeasca rizomul. In camera a fost de obicei racoare, ca nu a mers caloriferul, doar in timpul zilei daca batea soarele se incalzea. Cred ca e mai mult chestie de noroc. Acum sa vad daca si creste.
 

sarselia

Active Member
Moderator
ana popa a spus:
Acum o saptamana m-am apucat si eu sa scormonesc intr-un ghiveci sa vad daca misca rizomul de gloriosa, a doua zi am zarit rizomul in camara intr-o punga :rofl: , in ghiveci era de fapt curcuma, uitasem sa-l plantez si pe cel de gloriosa. Maine am in plan sa-l plantez si apoi rabdare sa am.
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Aia da treaba!
Eu sigur il am pe cel de gloriosa intr-un ghiveci si pe cel de curcuma in altul.
:rofl: :rofl: :rofl:

Irina multumesc de informatii.Cam asa fac si eu cu al meu dar deh e mai lenes.
 

lelia

Well-Known Member
Se trezeste mai repede si creste cu 1 cm pe minut ......
Acum sunt in mare incurcatura ,deja are 70 cm si nu da smne ca se opreste ........planta asta la cati metri infloreste ? daca o pun in gradina o sa-i placa ? chiar nu stiu ce sa fac :nu stiu: imi doresc foarte mult sa-i vad florile ....

 

IZA

Active Member
Am si eu un rizom .L-am plantat in gradina acum o luna. Adevarat ca n-au fost temperaturi prea mari dar totusi nu trebuia sa rasara deja? Ma mananca degetele sa-l scot sa vad ce face dar mi-e teama sa nu-i rup mugurele.Cred ca o sa mai astep o saptamana si daca nu iasa il pun in ghiveci apoi il mut in gradina.
 

IZA

Active Member
Am scos rizomul din pamant si jumatate e putred.Am taiat partea afectata. Are rost sa-l mai pun sau il arunc?l-am taiat, l-am spalat si l-am lasat sa se usuce .
 

sicamin

Member
Pune pe taietura niste praf de scortisoara si pune restul inapoi in pamant. Eu am observat ca la bulbul pus de mine au iesit mai multi lastari,deci nu numai varful face muguri.La al tau care parte a fost afectata?
 

Kati

Active Member
Nu pune scortisoara, ci praf de carbune. Ar trebui sa scriu jumatate de pagina ca sa explic cauza, si nu am timp acum. :oops:
Iza, foloseste cu incredere praful de carbune. Te intreb si eu acelasi lucru ca si Sicamin, care parte a putrezit? Ca daca partea de unde trebuia sa creasca planta, atunci nu prea mai ai ce face. :(

Sicamin, mi se pare foarte ciudat ca dintr-un bulb sa iasa mai multi lastari, pana acum nu am mai auzit de asa ceva. Tu esti prima la care se intampla acest lucru :D
In toamna cand vei taia planta uscata, te rog sa te uiti de unde au iesit lastarii, a fost unul singur care s-a ramificat sau ce s-a putut intampla, fiindca ma roade curiozitatea.
Si DA, numai varful face muguri la Gloriosa. Daca este rupt, rizomul se poate arunca la gunoi.
 

sicamin

Member
Kati ,eu am de 3 ani Gloriosa si nu am avut mai mult de un lastar la tubercul pana acum. Am 2 tuberculi in acelasi ghiveci si am 5 lastari crescuti.Pun poza sa o vedeti. Tuberculii i-am pus culcati in pamant.
 

Kati

Active Member
Indiferent cum pui tuberculii, e aceeasi treaba. In mod normal trebuie sa iasa un singur lastar. Al tau l-ai vrajit cu siguranta si noua nu vrei sa ne spui cum ai procedat :) :rofl: Hai ca am glumit :D
Ramane valabila rugamintea mea, in toamna sa-mi spui cum arata partea din pamant a plantei, da?
 

mymo

Active Member
Da,da....Sica face vraji si nu ne spune si noua formula magica :rofl:
Al meu a intepenit...e tot de 1 cm :(
 

sarselia

Active Member
Moderator
Al meu nici nu a rasarit ce sa intepeneasca....Asa ca va admir pe voi, cele care ati reusit sa ii faceti sa rasara.
:D
 

michaela

Active Member
Si in ghiveciul meu aceeasi problema ca sicamin :) dupa ce in toamna am dat toti tuberobulbii de langa planta mama.... acum iar am ghiveciul plin cu mai multi lastari :( - ce ma intristeaza e faptul ca e posibil sa nu-mi infloreasca :cry: - asa a facut anul trecut , dupa ce s-a umplut de pui.
 

sicamin

Member
Eu ma gandeam sa rup lastarii mai anemici sa poata sa infloreasca. La "balariile' care sant,si eu ma gandesc ca nu o sa-mi infloreasca.
Asteptati pana la toamna sa descifram cum e cu "vrajile" :rofl: ,desi eu in prima faza m-am gandit sa scot tuberculii sa vii arat ca sant 2. :astept:
 

michaela

Active Member
Nu-i mai scoate.... ca eu stiu de la a mea.... avea o multime de mici pui pe langa tuberobulbul mare :) :x
ma gandesc sa nu o deranjezi :?
 

ghia_don

Active Member
Ale mele de mult sint afara, una are vreun metru, acusi depaseste tutorele, iar cealalta e la jumatate, pentru ca e plantata mai tirziu..Sint tare mindra de ele, pentru ca anii trecuti nu mi-a mers deloc cu glorioasele celelalte.. :D
Astept floricelele :wink: ...
 
Sus