Gloxinia,partea a 2-a

Pocalinda

Member
Hai sa sparg eu gheata in noul topic cu o intrebare: am primit in toamna un varf de gloxinie care dupa ce a facut radacini in apa l-am transplantat in pamant dar toata iarna nu a dat nici un semn de dezvoltare, nu s-a uscat dar nici nu i-a crescut vreo frunzulita. Ce sa-i fac sa o stimulez? :?
 

Pocalinda

Member
Of, am asteptat toata toamna, toata iarna, am sperat ca acum in primavara va da semne de trezire la viata dar se pare ca nu voi vedea flori de la ea anul asta.
Oare ajuta un pet in cap? :mrgreen:
Multumesc mult.
 

aleynad

Active Member
Moderator
sunt plante cu frunze paroase, nu le place umezeala, iar petul ala ar crea efect de sera cu umiditate crescuta
 

andreiacamelia

Active Member
Parerea mea este sa ii pui un pic, dar ai grija cu apa. Lasa pamantul sa se usuce un pic intre udari, altfel o sa o pierzi.
 

Dea

Active Member
prima la inceput de inflorire anul aceesta

Gloxiniilor le torn apa in farfuriuta, intr-adevar, nu foarte des, de maximum doua ori pe saptamana si le merge bine!
Frunzele pe care le-am pus in toamna la prins, le-am pierdut toate, desi aveau radacini cand le-am plantat in substrat, greseala mea a fost sa fac imprudenta de a le planta in substrat pentru acidofile ( nu ca nu ar fi si ele un pic de acidofile ), dar pentru ele a fost probabil ... prea mult! :|
 

Dora

Member
Dea,e interesanta gloxinia ta cu pete,e tare frumoasa :D !Referitor la frunzele pierdute,nu prea imi vine sa cred ca de la acel substrat le-ai pierdut,pana la urma acel pamant este destinat si gloxiniilor,ele fiind plante acidofile.Alta o fi fost cauza,parerea mea...Te-ai uitat in pamant sa vezi daca nu cumva au format un bulb?
 

ravel

Member
Explicati-mi si mie va rog, pentru ca sunt nitel nelamurita. M-am uitat pe fisa de la gloxinia, dar nu-mi este clar. As dori sa incep si eu sa iau cateva, dar nu stiu daca am conditiile necesare. Locul lor (daca achizitionez plantutele) o sa fie la o fereastra luminoasa la nord, o fereastra la care violetele de exemplu(si nu numai) sunt foarte fericite.
Ce ziceti?
Multumesc
 

alfa

Active Member
Daca violetelor le merge bine acolo, atunci o sa le placa si gloxiniilor. Eu asa am observat la ale mele. :D

Peste vreo zile vin si eu cu pozici cu primele doua inflorite :dans:
 

Dea

Active Member
:D multumesc fetelor! Gloxinia cu pete nu a fost asa de la inceput, ci doar cyclam, dar stand langa o gloxinie mov, inca de anul trecut a inceput sa infloreasca asa ... cu insertii mov! Oi fi obtinut o noua varietate :)

Le tin pe geamuri cu orientare nord-estica. Din cate stiu nu le place in plin soare, desi au nevoie de lumina.

Cu frunzele care nu mi s-au prins ... m-am uitat in substrat, dar nu exista nici un bulb! Nu stiu ce a putut fi. Stiu ca inainte de a le pune la prins, le-am tratat cu putin Atonik ... poate a fost o doza prea mare :|
 
Sus