gloxinii bolnave!!!

R@MONA

Active Member
Va rog, ajutor!
Mi s-au imbolnavit TOATE gloxiniile; pe frunze apar petele din poze, care se extind, ca in final frunza sa se inmoaie; florile care apuca sa se deschida sunt decolorate si ........anormale!
Poze edificatoare:



 

fixpix

Active Member
Nu's gloxexpert dar poate ar trebui sa dai mai multe detalii.
De ex, eu as zice ca e vb de prea multa apa........

In cazuri d-astea, e nevoie de mai multe detalii ca sa eliminam cauze.
Ce substrat, cum le uzi, unde le tii...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Atunci cand florile sunt chinuite e posibil sa fi fost tripsi in interiorul bobocilor. Regleaza ritmul de udare si stropeste cu insecticid. Chiar si asa unele flori vor fi compromise.
 

R@MONA

Active Member
Pai.........
Substratul....pamant din florarii...nu am avut probleme cu el....le tin in balcon inchis...aceleasi conditii ca anul trecut, cand nu li s-a intamplat nimic! Si ceva important....am rupt niste boboci uscati si in interior erau niste gonghite maro, foarte mici si subtiri, de-abia se vedeau, parca ar fi fost niste viermisori iuti; nu imi dau bine seama, pt ca fugeau cu repeziciune.
 

R@MONA

Active Member
Nu le-am mai udat, dar ele continua sa se imbolnaveasca. Sa le stropesc cu Mospilan?
Multumesc, Cornelia! :hug:
Multumesc, Fixpix!
 

Camik

Active Member
Am patit si eu.La mine boala a continuat urat si a trebuit sa le tai de la baza si sa schimb pamantul.
Practic am plantat bulbul ,spalat intai,in alt pamant .
 

serbo

Member
Si eu am patit asa si nu cred ca e de la apa. O udam rar si putin. Insa am observat ca atunci cand primea apa petele de pe frunze se faceau si mai mari in foarte scurt timp . Am rupt frunzele atacate si am stropit planta cu un spray luat din Praktiker care are insecticid, funcigid si acaricid in compozitie. Parca Perfect Plant se numeste. Deocamdata nu mai am probleme
 

acidula

Member
Zic si eu : indeparteaza frunzele si bobocii afectati chiar si partial,stropeste cu spray ce contine 3 in 1 sau cu solutii diferite la interval de 1 saptamana.
Preventiv sa dai si pe restul plantelor care ar trebui sa fie in alta locatie,nu langa cele bolnavioare.
 

R@MONA

Active Member
Pe cele mai grav afectate le-am indepartat de la nivelul pamantului; mi s-a rupt sufletul sa rup atatia lastari; le-am stropit cu o solutie de mospilan si topsin; sper sa isi revina. :cry:
 
Sus