Gradina de legume

Floria

Active Member
Anul trecut am facut rasad de rosii cherry si am dat si la doua dintre prietenele mele. Mie si uneia dintre prietene nu ne-au facut nicio rosie. Infloreaua din abundenta dar cadeau florile. Celeilalte prietene i-au rodit toata vara. Explicatia este ca ca ea nu avea plasa la balcon si au intrat mustele care au ajutat la polenizare. Eu m-am ales doar cu mirosul de rosie in balcon.
 
daca ai 2 plante cu betigasul atingi f.usor floarea de la o planta pana vezi ca s-a luat ceva polen ( la rosii galben portocaliu )s-il pui pe o floare pe cealalta planta faci lucrul asta cu rabdare , sa nu te sperii ca rupi cateva flori ,recuperezi prin productia obtinuta.

daca ai numai o planta faci acelasi lucru.
totul se face sistematic, sa stii ce ai polenizat si ce ramane pe alta zi
succes
 

Fleur

Active Member
Cu cat e mai insorit balconul cu atat mai bine. Iar daca e inchis ai grija sa lasi geam deschis sa intre albinele sa faca polenizarea. Aceeasi observatie e valabila si in cazul altor plante inclusiv lamai - cad florile din lipsa fecundarii.
 

albela

Active Member
Azi am pus si eu arpagicul, ceapa de frunze, patrunjelul, mararul, leusteanul, morcovul pastarnacul, telina. Sper ca nu e prea devreme pentru ele :? .
 

ghia_don

Active Member
Albela, nu e devreme....si chiar daca se intoarce frigul, semintele sint rezistente nu patesc nimic.
 

albela

Active Member
Multumesc. Am pastrat pentru mai tarziu castravatii, vinetele si rosiile cherry. Pentru vinete si rosii am pus si rasaduri in casa acum 6 saptamani. Rosiile au deja 2 randuri de frunze adevarate, dar vinetele nu au facut nici o frunzulita noua. Oare de ce?
 

Fleur

Active Member
Castravetii se pun cam pe la 20 aprilie si daca-i pui in cuiburi poti sa acoperi cuibul cu pet si vor rasari f repede mai ales daca pui semintele cu o zi inainte la inmuiat in apa.
Tot cam atunci se panteaza si rosiile si celelalte rasaduri in gradina, sau pot fi puse mai devreme si acoperite cu peturi daca timpul e rece.
 

ghia_don

Active Member
La noi, se spune ca atunci cind infloresc merii este momentul sa semeni bostanoasele , fasolea si porumbul.
 
eu am incercat cativa ani ,am pus fasole in casarole de smantana (1 l ) mai ales din soiul timpuriu (grabace ) cate 6 boabe si am cules pastai mai devreme cu 3 saptamani si cu castravetii am facut la fel , am pus cultura de castraveti si pe pamant si peo bolta cu inaltimea de 1,5 m am obtinut mai multa recolta pe bolta - am pus acelas soi.

pt castraveti am facut niste santuri adanci de 40 cm si late de 40 cm unde am ingropat materiale vegetale -paie ,coceni,vegetatie din gradina, gunoi verde- am facut bilon cu varful pe mijlocul santului apoi la 2-3 zile am plantat castravetii care aveau 4-5 frunze la 2/3 din inaltimea bilonului i-am acoperit cu pet-uri de 5 l pana cand plantele au ajuns in varful bidonului si a trecut si frigul . mentionez ca udarea am facut-o numai prin sant. la fel am procedat si cu dovleceii .
asa am procedat noi ,tinand cont ca la noi e mai frig

pt mine a fost o experienta
 

albela

Active Member
Imi explici si mie cum e cu bilonul ala de care vorbesti :? . Nu stiu termenii de specialitate. Poate aplic si eu metoda de care spui la castraveti.
 

cllara78

Member
Eu vreu sa pun in seara asta in gradina niste rasaduri de ardei si rosii care nu mai incap in rasadnita si nici nu mai cresc pyt ca sunt prea dese. Sper sa nu fie prea devreme.....Daca cineva crede ca este gresit il rog sa ma opresca inainte de ora5pm :D
 

ste

Member
Cllara, s-ar putea sa mearga, rasadurile mele de rosii si ardei sunt afara in balcon cam de o luna. In afara de faptul ca s-au facut verde foarte inchis n-au avut probleme si au prins chiar si 2-3 gr. noaptea, doar ca au fost oarecum ferite de vant.
 

Fleur

Active Member
Le poti acoperi cu peturi mai ales ardeii fiindca rosiile sunt mai rezistente mai ales daca le-ai mai lasat descoperite in rasadnita.
 
Sus