Gradina de legume

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fiindca au inflorit merii :) ,asa zicea Doina,am pus si eu ieri dovleceii patison si fasoalea (oloaga).Cu cea cataratoare nu ma impac.Miine pun lintea,chimenul,anasonul........ce mai gasesc prin camara :)
 

cllara78

Member
Am pus un rand de rosii si unul de ardei galben.Au trecut peste noapte f bine,ambele erau soiuri extratimpurii,mai exact rosii Marmade si ardei hibridF1.Intre plantute am pus rasad de salata verde creata.Azi vine pe la mine soacra mea si nu voi avea prea mult timp de gradina dar tot sper sa apuc sa pun un rand de rasad de conopida.Anul trecut nu am avut conopida pt ca niste puricei albi au distrus-o,la fel au facut cu varza si guliile.Daca apar si anul acesta macar am la cine sa cer sfaturi.Sunt sigura ca nu ma ve-ti lasa balta.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Puricei?N-as crede.Stiam ca pentru melci e un adevarat festin frunza de varza,gulie si conopida.Si multe altele bineinteles..........De-a lungul anilor am experimentat si eu legumele cu pricina si de aceea stiu ca sunt aproape "imbatabili". :(
 

cllara78

Member
Daca vara este secetoasa sunt puricei daca este umeda sunt melci.Eu tocmai cautam pe net insecticide ecologice si am gasit ceva interesant cica urzici macerate.Zice ca sunt si insecticid si ierbicid si chiar ingrasamant pt ca contin saruri minerale.Eu sigur incerc si voi comunica rezultatul.
 

zamfira

Member
Varza are si acei puricei de care zice cllara78, la fel si ridichile, si daca nu le tratezi in 1-2 zile ramai fara frunze . Noi le pudram cu un praf - nu mai stiu cum se numeste, dar decat asa prafuite, mai bine am renuntat la ridichi in gradina .Varza , daca e mai marisoara , scapa
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:oops: Habar nu am avut :oops: .Scuze.........
Noroc cu forumul ca mai invatam cite ceva. :D
Dar cei care cultiva en-gros ridichi si varza si celelalte oare cum procedeaza?
 

zamfira

Member
Habar nu am ! , dar am auzit ca ei stau in pamant si daca odata ai avut tot apar , cred ca trebuie tratat pamantul cu ceva .
Poate ca nu peste tot sunt , dar la mine in gradina sigur :)
 

cllara78

Member
Cei care cultiva engros stropesc plantele cu tot felul de substante chimice.Intr-un an am cumparat o conopida din piata ,era tare frumoasa si alba,probabil ca nu am spalat-o f bine si am facut o intoxicatie teribila,noroc ca nu le place copiilor conopida si ei nu au mancat.
Am citit ieri pe net despre un macerat de urzici care distruge acei puricei,este si ierbicid si ingrasamant
 

Fleur

Active Member
Eu folosesc maceratul de urzici la stropit dupa ce s-a macerat 24 ore si la udat dupa ce s-a macerat 1 saptamana. Il folosesc la flori pt stropit si udat si la rasaduri si rosii la udat.
 
A

Anonymous

Guest
Buna seara,
Pentru puricei am o solutie.
Sant, cred purici de pamant de culoare neagra cu doua dungi galbene pe flancuri (galbenul il vedem mai putin) Cand apropiem mana de ei, sar si se pierd in natura.
Puricii astia sant fatali pentru rasaduri (plantele mici pe care le'am plantat recent pentru ca sant foarte fragile) Pentru plantele adulte, nu prea este mare pericol doar daca este o mare invazie. La puricii astia le place climatul sec si cu mult soare. O metoda buna este de a umezi cu un pulverizator frunzele atacate de 2/3 ori pe zi. Atentie la migratie; pot sa se duca pe alte plante in general ridichi, varza, etc. Cu metoda asta nu poti s'a'i omori. Alta metoda (asa fac eu) Pun o lingura de supa de bicarbonat, una de sapun lichid (pentru vase) si 5 litrii de apa. Amestec bine si ii dau cu vaporizatorul o data la doua saptamani (cand sant plantele mici) apoi nu ii mai vezi. Sapunul nu este periculos pentru consumatia legumelor pentru ca il aplicam cand plantele sant mici. Consumatia plantelor vine cateva saptamani sau luni dupa tratament.
Bun gradinarit la toti si la toate.
 
A

Anonymous

Guest
Cu urzicile este alta poveste;
Ele contin foarte mult azot. element chimic (dar natural) care este indispensabil pentru toate plantele.
Este foarte bine sa pui lichid de urzici la piciorul plantelor, cresc mai repede si dau fructe, legume mai multe.
Cand repic rosiile, pun in totdeauna un bun pumn de urzici culese proaspat in gaura unde pun planta de rosie. Nu am probleme cu bolile pentru rosii.
Reteta pentru udat; 1kg de urzici proaspete (fara graunte), 5 L de apa si lasat la macerat o saptamana. Apoi trebuie amestecat in proportie de 20% cu apa de udat. Atentie la mirosul lichidului obtinut (persoanele sensibile cu simtul olfactiv sa se abtina) :D
Bun gradinarit la toti si la toate.
 

blueheart_d

Member
Nevaci a spus:
Atentie la mirosul lichidului obtinut (persoanele sensibile cu simtul olfactiv sa se abtina) :D
Bun gradinarit la toti si la toate.
am patit-o si eu cu rasadurile in primavara cand am pregatit macerat de urzici, si dupa 3-4 zile .... am crezut ca ma confuntat flaconul cu cel cu zeama din balega de vaca. :mrgreen:
 

jkati

Member
dragele mele. am o problema. in primavara am cumparat un plic cu seminte pe care era o foarte frumoasa floare galbena ce semana cu floarea de hibiscus. au iesit plantele f frumoase a si inflorit intr-adevar florile erau minunate ca de hibiscus, doar ca a facut si niste legume - bame. poate cineva sa ma lamureasca cum se folosesc si cum se gatesc bamele. multumesc.
 
bamele se aduna cand sunt mari cam cat ardei iuti ( pt o portie se aduna cam20-25 buc.) se spala, se taie codita ca la ardei pt umplut, se oparesc vre-o 5min,se clatesc cu apa rece si se umplu ca ardei umpluti, noi le adunam cam la 3 zile si le duceam la " cucoane" la piata.
atentie ca sunt rugoase si va ia pielea de pe degete :)
 
Sus