Gradina lui Mosu Tuti.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Mosu Tuti

New Member
Buna ziua. Sper ca nu gresesc postand aici.
Trebuie sa spun ca gradinita mea este la 1000 m. altitudine. Putin soare si putin timp. Vara dureaza foarte putin. Timp de gradinarit, in jur de 5 luni. Din cauza asta eu caut soiuri timpurii sau semi timpurii.
Daca mai aveti ceva idei, va rog sa le postati. De abea astept sfaturile dumneavoastra. Voi suplimenta albumul de fotografii. Multumesc. Mosu Tuti.
 

aleynad

Active Member
Moderator
Mosu Titu, mesajele referitoare la legume le-am mutat in sectiunea Plante utilitare :D
Aici vom discuta doar despre amenajarea gradinii, in general!


Bun, acum din poze mie pamantul ala nu mi se pare prea stralucit, pare cam humos, dar poate ma insel eu :) trebuie imbunatatit cu mranita/compost, pentru a da rezultate satisfacatoare.
si cam ce plante, arbusti...ati vrea sa plantati acolo?
din poze spatiul pare cam micut. Poate ne dati mai multe detalii.
 

Mosu Tuti

New Member
Sarutmana. Aveti dreptate cu pamantul dar asa este tot pe aici. Cel mai important pentru mine este sa ridic cu 20 cm o bucatica de teren baltos care este sub nivelul curtii vecinilor din care cauza apa de la vecini se scurge la mine si balteste. Am promisiune ca imi mai face cineva rost de o caruta - doua de pamant de turba si voi cauta niste gunoi de grajd. Acest pamant este pentru florile sotiei. Ha. Voi mai imbunatatii cu niste rumegus, cu cenuse si un pic de gainat vechi de 2 ani. Noi nu putem pune plante sofisticate caci nu stim cand ninge sau da bruma si piatra. Da , suprafata este relativ mica. Nu v-am aratat inca gradina de legume si nici "Mosia". Indraznesc sa va mai fac un pic curioase. Ha, ha. Sa-l vedeti pe mosu cel nebun la lopata. La revedere si reauzire, Mosu Tuti.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus