Gradina nelucrata ce seaman in primul an

Ralena

New Member
Buna ziua,

Am o gradina nelucrata de 20 de ani, sol lutos cernoziom, afanat de rame (am sapat sa vad). Pe gradina au fost aruncate tot felul de deseuri in timp. Am curatat, arat si ma gandesc ce sa pun in primul an ca sa mai curete terenul si sa fixexe azotul. M-am gandit la trifoi rosu dar mi s-a spus cva nu mai scap de el dupa. Aveti ceva pareri? Multumesc frumos!
 

geodezia

Well-Known Member
pai fa-ti o gradina de legume si de flori de o parte legume de alte flori legume: rosii ardei castraveti ca iei cite un pachet de seminte nu e scump vezi ce merge anul asta si gata la fel si flori iei seminte prima data craite cosmo degetel tot ce gaseti prin magazine si gata gradina daca merge pe urma in toamna pui trandafiri crini lalele bujori poti pe margine sa pui si citiva pomi sa ai umbra mai ales pe partea de apus sa ai umbra mai multa dupa amsa ca atunci e mai tare arsita si mai faci umbra la plantute si gata gradina na e usor de zis de scris mai greu cu facutul neaprat sa ai sursa de apa ca altfel... mai greu
 

Ciubotariu Alina

Active Member
Vin cu raspunsul dupa 1 an, dar acum l-am primit si eu. Raspuns:mazare. Ajuta la fixarea azotului in sol in mod natural. Pontul l-am primit de la cineva care are pamant in arenda. Este cultura premegatoare pentru porumb si grau. Daca gresesc rog pe cineva sa ma corecteze. Stiu ca pamantul lutos e cam problematic.
 

geodezia

Well-Known Member
VALEU SI NU AI PUS NIMIK DE ANUL TRECUT MACAR CA TEST ? ca si al meu lutor si am de toate in gradina in toamna pune si tu ceva balegar si nisip plus var
 
Sus