Gradina pe balcon 2.0 - Experimente ilustrate si video

veretregn

Active Member
Voi incerca anul acesta sa imi filmez experimentele, precum si lucrarile executate pe balcon sau in casa.

Avand in vedere ca este al doilea an si ca experienta mea este extrem de limitata, v-as ruga sa imi veniti in ajutor cu sfaturi, pareri, critici, orice cuvant care m-ar putea ajuta este bine primit.

Va multumesc!
 

ireneme

New Member
e foarte frumos balconul. Eu as pune mai multe agatatoare- iedera, clematita, caprifoi. Iedera de ce e asa mica, abia ai pus-o?eu am trei tufe marisoare in balcon, si erau micute vara trecuta cand le-am plantat.
 

veretregn

Active Member
ireneme a spus:
e foarte frumos balconul. Eu as pune mai multe agatatoare- iedera, clematita, caprifoi. Iedera de ce e asa mica, abia ai pus-o?eu am trei tufe marisoare in balcon, si erau micute vara trecuta cand le-am plantat.
am incercat cu diverse plante agatatoare. Ipomoea nu merge din cauza vantului; iar pentru plantele perene nu am spatiu de depozitare in timpul iernii.
 

IZA

Active Member
Astept cu interes alte filmulete. Spor la treaba! Ai ceva de munca E tare stramt balconul dar e f bine ca-l ai si pe acela!!! Mai putin si vine primavara!!!:D
 

veretregn

Active Member
IZA a spus:
Astept cu interes alte filmulete. Spor la treaba! Ai ceva de munca E tare stramt balconul dar e f bine ca-l ai si pe acela!!! Mai putin si vine primavara!!!:D
stiu ca este mic. insa tocmai senzatia asta de claustrofobie m-a determinat sa incep cu gradinaritul; atunci cand ma ocup de ghivece mele am o falsa senzatie de libertate, de a ma afla in mijlocul naturii. avand in vedere ca inca sunt student si am mijloace financiare limitate, plus o ipoteca, nu pot decat sa visez la o casa cu gradina. insa sper ca voi reusi asta in viitor.
 
Avand in vedere lipsa de experienta dar si conditiile climatice ale zonei in care locuiesti, eu te-as sfatui sa observi mai intai ce flori sunt frecvent utilizate in zonasi apoi sa-ti alegi dintre ele cele care se preteaza la cultivarea in ghivece sau jardinuiere. Ma refer strict pentru balcon. Eu una asa as face :wink: Si sa stii ca tare mult mi-au placut panselutele. Se pare ca le prieste :D :D Spor la munca :whew:
 

Aura

Member
Ma bucura tare mult experimentele tale!bravo! multumimi ca le imparti cu noi!
...si nu mai fii nostalgic.Asa simt in glasul tau...si in fundalul muzical.E deosebit ceea ce faci si simti tu fata de plantutele tale! minunat!
Te imbratisam cu drag!
Aura
 

veretregn

Active Member
Adesea imi caut cuvintele. Nu m-am ocupat de gradinarit in Romania si multe dintre denumiri nu le stiu in romana, sau chiar daca le stiu nu imi vin atunci cand trebuie. Din aceste motive retorica mea sufera.

Nu cred ca sunt nostalgic.

Multumesc pentru sustinere.

Si inca un filmulet:

http://www.youtube.com/watch?v=XkQs9lK59FE
 
Sus