Gradinaritul de zi cu zi

miki70

Active Member
Uitai sa va spun, am inspectat gradina si gasii multi trandafiri acoperitori, tufe de euonymus si lavanda cu crengute frante :( Oare daca le pun acum sub PET se prind?
 

victoria

Active Member
Sar putea sa se prinda,dar sa nu fie pamantul inghetat
Eu inca nu stiu ce e in gradina mea.Abia cand s-o topi zapada ma duc la ea :gandit: :cry: Sper sa nu gasesc dezastru :ros_unghii: :rugaciune:
 

adrianam

Well-Known Member
La noi sigur nu este inghetat! :rofl:
S-a topit aproape toata zapada in 2-3 zile.
Acum sunt 6 grC afara. zici ca vine primavara!
A adus o colega cativa ghiocei de gradina infloriti. Sunt mari si au un parfum puternic, nici nu banuiam ca pot fi asa de parfumati ghioceii. :D
 

miki70

Active Member
Azi au trecut cei de la primarie si mi-au tuns gardul, au fost intelegatori si mi l-au lasat mai inalt. I-am rugat sa-mi mai cosmetizeze un tei si 2 corcodusi, sunt fericita ca am soare mai mult la rose acum :D
 
Buna seara! A intrat cineva pana acum in gradina lui pe anul acesta ? La mine este plin de apa, cred ca trebuie sa i fac un drenaj incat sa fie ok, apa multa dauneaza ?
 

happy

Well-Known Member
Daca si pamantul este argilos atunci este foarte grav.Daca este pamant negru nu este nicio problema,se va usca rapid cand va bate vantul de primavara.
Azi am bagat cu roaba zapada in solar iar maine urmeaza sa vina gunoiul pt. rasadnita 1x1m.
 

miki70

Active Member
Pot sa stropesc zilele astea cu zeama bordeleza?? Vreau sa stropesc tot ce am in gradina, rose, clematite, aster............ tot-tot. E permis in perioada asta?
 

adrianam

Well-Known Member
Am fost si eu la gradina astazi, dar abia am avut vreme sa inspectez ce mai e pe acolo.
Erau infloriti ghioceii pusi in urma cu doi ani, cei pusi anul trecut nu-mi dau seama daca au rasarit sau nu.
Era deja iesita o brandusa mov si se vedeau mmotisoarele la alte cateva.
Si a aparut si primul muscari.
In rest trandafiri am gasit destui cu ramuri rupte. Trebuie sa pregatesc pet-uri si pamant sa pun ramurelele rupte la prins.
Crinii de la Cebule plantati in toamna au rasarit deja, cred ca au 10 cm. Cei plantati primavara trecuta nu se vad. Cred ca s-au uscat peste vara. Daca nici cei de acum nu rezista peste vara, inseamna ca pe urmatorii trebuie sa-i plantez pe traseul furtunului de apa.
Cateva clematite aveau mugurasi mititei, Cred ca saptamana viitoare le voi tunde.
Incet, incet vine primavara! :)
 

belisima

Well-Known Member
wow,adrina ,au iesit crinii?ai mei nici gand,dar i-am pus cam la 10 cm :? in rest am branduse,ghiocei...astept la cotitura pt forsitia,salvia vecinei a inflorit
 

miki70

Active Member
Adriana la mine nu au rasarit crinii pusi in toamna, oare i-ai pus prea sus??
Au rasarit cateva lalele de la Cebule si muscari din acela ciufulit mov, abia astept sa-l vad :D
 

miki70

Active Member
Adriana, crinii tai cred ca au avut soare mult, la mine abia acum e soarele pe ei, a fost pitulat dupa blocul vecin. Cred ca asta e explicatia ;-)
 

happy

Well-Known Member
belisima a spus:
wow,adrina ,au iesit crinii?ai mei nici gand,dar i-am pus cam la 10 cm :? in rest am branduse,ghiocei...astept la cotitura pt forsitia,salvia vecinei a inflorit
Asta da surpriza!!Ce fel de salvie are vecina?
Eu am pregatit rasadnita,luni cumpar pamant de la Kaufland ,Florasol(reducere 50%) si seman rosiile in tavite alveolare.
 

belisima

Well-Known Member
happy a spus:
belisima a spus:
wow,adrina ,au iesit crinii?ai mei nici gand,dar i-am pus cam la 10 cm :? in rest am branduse,ghiocei...astept la cotitura pt forsitia,salvia vecinei a inflorit
Asta da surpriza!!Ce fel de salvie are vecina?
Eu am pregatit rasadnita,luni cumpar pamant de la Kaufland ,Florasol(reducere 50%) si seman rosiile in tavite alveolare.
:eek: :rofl: acum vad ce am scris-e vorba de salcia aia cu moate pufoase :oops:
 

miki70

Active Member
Mai pot stropi acum toata gradina cu zeama bordeleza? Tot-tot-tot :) Nu am apucat sa o stropesc deloc anul asta si as vrea sa o fac.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da, cu zeama bordeleza se poate! Concntratie 0,75 %, adica 75 gr. la 10 L de apa
 
Sus