gradinatropicala.ro

Sash

Active Member
Am comandat de curand de la gradinatropicala.ro si am fost impresionata placut. Am stat de vorba in mod clar cu un domn pasionat de plante si nu cu un vanzator ce vizeaza profitul.
Oferta de plante nu este foarte mare (mai multe sunt tipurile de seminte) dar planta primita a fost mult mai mare decat ma asteptam, frumoasa, sanatoasa si excelent impachetata. Dupa pret ma gandeam ca va fi un lastar inradacinat si...m-am trezit cu o tufa :)

Pe scurt, am zis ca trebuie sa va spun si voua!
 

LadyBug

Well-Known Member
Asa o fi, dar semintele rasar? Pe mine asta ma intereseaza, pentru ca am luat de vreo 3 ori seminte de pandorea, thunbergia grandiflora si lapageria si alte seminte de pe ebay, apoi de pe un site german, apoi de pe un site englezesc, si nu au rasarit deloc.
Iar plantele cat sunt de mari, ca pe site nu scrie?
 

Sash

Active Member
Nu stiu ca ieri le-am pus la incoltit, dar asa.. la ochi arata bine (nu sunt sparte, stafidite etc). Eu am intrebat si am primit sfaturi din experienta domnului cu tipul respectiv de seminte, inclusiv sanse de germinare. Anunt cand incoltesc ale mele :) dar nu sunt printre cele mentionate de tine.
De asemenea poti sa intrebi si de dimensiunea plantei - eu nu am intrebat pentru ca imi doream mult planta respectiva (brunfelsia australis) si a costat cam cat un butas inradacinat de hibiscus cu nume de pe forum. M-a pus un pic pe ganduri greutatea coletului dar tot m-a surprins dimensiunea plantei - cred ca este cea de la pagina 2 din 'Galerie foto cu gradina mea' doar ca acum nu mai este inflorita.
 

LadyBug

Well-Known Member
Atunci voi comanda si eu cu siguranta, pentru ca sunt foarte dezamagita de site-urile din afara, in special ebay, mai ales la seminte :mad:, m-au pacalit pana si cu panselutele, ca nu mi-au rasarit. Imi plac si mie cateva plante de pe site-ul acesta, dar si niste seminte, dar astept pana cand incolesc cele luate de tine.
Multumim mult pt info.
 

alien

New Member
Da,semintele sunt bune,cel putin cele pe care le-am pus au germinet repede:plumeria -din 12 seminte au germinat 11 si foarte repede(intre 4 si 11 zile),Cryptostegia aprox doua saptamani,Sesbaniapunicea ,Erythrina Kaffra,Plumbago.
 

alien

New Member
Asa o fi, dar semintele rasar? Pe mine asta ma intereseaza, pentru ca am luat de vreo 3 ori seminte de pandorea, thunbergia grandiflora si lapageria si alte seminte de pe ebay, apoi de pe un site german, apoi de pe un site englezesc, si nu au rasarit deloc.
Iar plantele cat sunt de mari, ca pe site nu scrie?
Lapargeria germineaza greu,prin scarificare la rece,este o planta acidofila ca si azaleea si rhododendronul.Si eu am incercat prin insamantare obisnuita si nu am reusit.Pandorea este acum la germinat,am mai incercat odata.De la Gradina Tropicala am cumparat seminte dar si din alte parti.Imi plac plantele exotice si daca doriti va pot spune furnizori seriosi.
Am la germinat mai multe soiuri ;de la Grad.Tropicala am pus la insamantat Passiflora mollissima si a germinat in aprox 3 saptamini(2 seminte ,ambele germinate-in urma cu o luna am pus una singura si a germinat)Acum incerc:pandorea,Tecoma Stans ,Rhododendron Javanicum-cu acesta cred ca este greu-,Fucsia boliviana.Am comandat o singura planta Salvia Hot lips si a inflorit iar la comenzi mari am primit cadou o floare plecthrantus Mona levander.Daca va pot fi de folos cu vreo informatie va rog contactati-ma .O zi frumoasa.
 

zi_inflorata

Member
Moderator
A germinat Pandoreea, pana la urma? QUOTE="alien, post: 762180, member: 188457"]Lapargeria germineaza greu,prin scarificare la rece,este o planta acidofila ca si azaleea si rhododendronul.Si eu am incercat prin insamantare obisnuita si nu am reusit.Pandorea este acum la germinat,am mai incercat odata.De la Gradina Tropicala am cumparat seminte dar si din alte parti.Imi plac plantele exotice si daca doriti va pot spune furnizori seriosi.
Am la germinat mai multe soiuri ;de la Grad.Tropicala am pus la insamantat Passiflora mollissima si a germinat in aprox 3 saptamini(2 seminte ,ambele germinate-in urma cu o luna am pus una singura si a germinat)Acum incerc:pandorea,Tecoma Stans ,Rhododendron Javanicum-cu acesta cred ca este greu-,Fucsia boliviana.Am comandat o singura planta Salvia Hot lips si a inflorit iar la comenzi mari am primit cadou o floare plecthrantus Mona levander.Daca va pot fi de folos cu vreo informatie va rog contactati-ma .O zi frumoasa.[/QUOTE]
 

LacramioaraA

New Member
Buna. Te rog daca vrei eu as vrea sa imi spui ce furnizori seriosi mai stii de plante si seminte de flori tropicale! Multumesc
 

LacramioaraA

New Member
Lapargeria germineaza greu,prin scarificare la rece,este o planta acidofila ca si azaleea si rhododendronul.Si eu am incercat prin insamantare obisnuita si nu am reusit.Pandorea este acum la germinat,am mai incercat odata.De la Gradina Tropicala am cumparat seminte dar si din alte parti.Imi plac plantele exotice si daca doriti va pot spune furnizori seriosi.
Am la germinat mai multe soiuri ;de la Grad.Tropicala am pus la insamantat Passiflora mollissima si a germinat in aprox 3 saptamini(2 seminte ,ambele germinate-in urma cu o luna am pus una singura si a germinat)Acum incerc:pandorea,Tecoma Stans ,Rhododendron Javanicum-cu acesta cred ca este greu-,Fucsia boliviana.Am comandat o singura planta Salvia Hot lips si a inflorit iar la comenzi mari am primit cadou o floare plecthrantus Mona levander.Daca va pot fi de folos cu vreo informatie va rog contactati-ma .O zi frumoasa.
Buna! Imi spui si mie furnizori de plante si seminte de flori tropicale? Multumesc
 

LacramioaraA

New Member
Lapargeria germineaza greu,prin scarificare la rece,este o planta acidofila ca si azaleea si rhododendronul.Si eu am incercat prin insamantare obisnuita si nu am reusit.Pandorea este acum la germinat,am mai incercat odata.De la Gradina Tropicala am cumparat seminte dar si din alte parti.Imi plac plantele exotice si daca doriti va pot spune furnizori seriosi.
Am la germinat mai multe soiuri ;de la Grad.Tropicala am pus la insamantat Passiflora mollissima si a germinat in aprox 3 saptamini(2 seminte ,ambele germinate-in urma cu o luna am pus una singura si a germinat)Acum incerc:pandorea,Tecoma Stans ,Rhododendron Javanicum-cu acesta cred ca este greu-,Fucsia boliviana.Am comandat o singura planta Salvia Hot lips si a inflorit iar la comenzi mari am primit cadou o floare plecthrantus Mona levander.Daca va pot fi de folos cu vreo informatie va rog contactati-ma .O zi frumoasa.
Da, eu am nevoie dw informatii de la tine! Inafara de gradina teopicala de unde mai achizitionam flori si seminte de flori tropicale? Nu indrazneam sa intreb daca nu lasai o poarta larg deschisa pentru cei ca mine: incepatori! Multumesc anticipat!
 
Sus