Gradinuta de pe balcon

LutuIonela

New Member
Buna ziua

Saptamana trecuta pe vremea aceasta am inceput un nou proiect "Gradinuta de pe balcon " ,a durat aproximativ o saptamana pana am rezolvat cateva polite pe parete si achizitionarea ghivecilor si a unei jardiniera .
Pt semanarea ghivecilor am folost seminte (plicuri ) dar am cumparat din piata si 2 rasaduri de rosii cherry , pt ca era prea tarziu anul acesta sa produc eu rasadurile ,, rasadurile de rosii cherry incept prin samantarea pamantului in luna februarie -martie , asa ca am inceput proiectul !!

total.jpg
Am folosit seminte pt ( Patrunjel , Busuioc , Oregano , Rozmarin ,Menta si fragute , plus 2 plantute de rosii cherry )

Am sa va mai arat cateva poze cu realizarile mele , acum sunt in stagiu de semantare doar , astepta si infloriri sa speram


Dupa primele 4-5 zile de la semantare se pare ca busuiocul prinde curaj si a aparut primele semne de viata

Busuiocul din toate plantele are cea mai usoara germinatie intre 5-10 zile , asa ca a aparut si primele semne de viata ,,
.total.jpg busui.jpg busui.jpg
Plantele le ud in fiecare dimineata o data , nu apa din abudenta si pt un sol bun si sanatos am creat un ingrasamant natural foarte foarte bun .
Din 4 -5 banane am luat cojile le-am taiat cu o foarfeca la o distanta de 3-4 cm si le-am pus in 2 l de apa si lasat la macerat 3 4 zile , veti avea un ingrasamant natural foarte foarte bun pt pamant si natural ,

Atentie nu lasasti in soare recipientul !!!

Rosiile cherry incep sa faca flori ,
Am sa vin cu mai multe detalii in perioada urmatoare , sa vedem ce se dezvolta ..
Proiectul meu, consta in a avea putina verdeata in viata noastra si sa lasam tot ce inseamna pesticide si ierburi , legume facute in laborator "plasticuri" ..toata lumea poate sa aiba putin natural in viata lui , incercam sa schimbam cevaa, incet cu incet ...

Sper sa va placa, ne auzim in urmatoarele zile !!
 
Sus