Graptopetalum paraguayense

tzep

Well-Known Member
Moderator
Ca sa intru aici a trebuit sa "dau paianjenii de la usa si sa sterg praful"! :rusine: :oops:
Spre rusinea mea am cautat in toate pozele de anul trecut si nu am gasit nici macar una cu Graptopetalum inflorit si el saracul a fost plin cateva luni bune cu flori. :eek:f: Datorita faptului ca s-a intins mult, se afla intr-un colt de raft cu alte plante in fata si nu imi cad ochii pe el cand organizez sedinte foto. Acum am profitat ca-i singur si l-am pozat, dar e la sfarsitul perioadei de inflorire, nu mai are boboci. De prin noiembrie m-a rasplatit cu stelute delicate. :indragostit:



Voi mai aveti Graptopetalum?
 

angela draganoiu

Active Member
am si eu unul, un g.paraguayense, dar l-am dat afara prea devreme si a pierdut aproape toate frunzele. de aici am tras concluzia ca nu-i place frigul, desi toata iarna a stat pe palier unde a fost destul de rece, l-am dat afara pe la inceputul lui aprilie. acum revine si sper sa infloreasca. am gresit. "in casa" a avut in incercare de inflorire insa, asa se intampla mereu, unui vecin i-a placut rozeta aia si a........... rupt-o si a luat-o. tocmai p'aia :eek:f:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Se putea multumi si vecinul ala cu o frunza, ca tot acolo ajungea! :eek:


Draga tzep, harnica planta ai! :clap: La mine doar euphorbia milli e mereu inflorita.

Planta mea s-a tot lungit si a pierdut frunze, asa ca s-a intalnit cu foarfeca. :) Si cum inradacineaza usor, toate rozetele au ajuns pe ici, pe colo in pamant.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
De fapt graptopetalum am doua ghivece, s-au inmultit mult de tot si acum imi plac ca au rozetele mari, dar trebuie sa le schimb ghivecele si nu prea ma duce capul cum sa fac sa nu le rup. Tulpinile sunt grosute si rigide si cred ca or sa sufere. Mai studiez problema pana in toamna cand bag restul suculentelor in balcon. Pana atunci au loc sa se lafaie si ele.

In general toate suculentele mi-au inflorit anul trecut si acesta. :D Vara trecuta le-am scos intr-o zona unde nu le bate soarele direct ci in unghi si mai au si plasa contra zburatoarelor si le-a placut mult de tot. Si acum sunt acolo si astept in continuare parada florilor. :astept: :indragostit:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Sa ne prezinti si noua florile, te rog.

Pe cat e de aspectuos graptopetalum- ul, pe atat e de usor de rupt. La cea mai mica atingere cade un solzisor din rozeta. Tulpinile sunt la fel de fragile. E chiar dificil de transplantat. Asta daca nu spargi ghiveciul in loc sa incerci sa scoti coletul de pamant.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Eu stiu ca, Crassula ovata se numeste arborele de jad.
Parca nu aduce culoarea deloc spre verzui, e gri deschis. :nu stiu: :gandit:
 

sia

New Member
Am si eu un graptopetalum de doi ani.A fost dragoste la prima vedere, cand l-am vazut la o...vulcanizare,plin de funingine pe frunze.
Am primit un lastar,iar acum este o frumusete.Stiti ce em observat la el?
ca devine culoarea lavandei atunci cand vrea apa.E o culoare superba.
 
Sus