Gustavia

LadyBug

Well-Known Member
Arbore exotic rar, asemanator unui palmier, care infloreste foarte frumos.
Familia: Lecythidaceae
Origine: Panama, Columbia, functie de specie
41 de specii, majoritatea pe cale de disparitie

Caut de ceva timp seminte din orice varietate de Gustavia si nu gasesc, poate sa ma ajute cineva? Am gasit doar pe ebay o planta din UE dar e prea scumpa, mai sunt tot pe ebay dar din afara Uniunii...
Va multumesc anticipat
 

sarselia

Active Member
Moderator
E superb arbustul insa nu stiu de unde s-ar putea achizitiona seminte.Mai fac si eu cercetari....
Insa va trebui sa il cresti in ghiveci fiindca la noi nu va rezista afara peste iarna,nu?
 

LadyBug

Well-Known Member
Intr-adevar, numai in ghiveci l-as tine, dar tb sa fac rost de seminte. Acum nu stiu in cat timp infloreste in ghiveci, voi mai studia problema... Mai caut eu si alte specii rare, dar imi dau seama ca nu am destul spatiu, deja trebuie sa marim sera la toamna... si va fi o corvoada incalzirea ei, din pacate. M-am gandit eu la niste imbunatatiri, le voi pune in aplicare.
 

LadyBug

Well-Known Member
Cred ca am un puiut de gustavia mic si firav, nu stiu exact daca asta este pt ca nu gasesc poze cu pui abia rasariti, e un fir mai rosiatic fara frunze, inca. Astept sa vad cand ii apar frunzele sa-l pot identifica mai sigur.
Totodata, azi am vazut si un avocado care a rasarit dintr-un sambure, cand voiam sa-l arunc. Am avut mai multi samburi pusi dar cum dureaza mult sa rasara si cum am citit ca trebuie altoiti, i-am aruncat, numai pe asta il mai aveam. Daca tot a rasarit, voi avea grija de el pana cumpar unul altoit :)
 
Sus