Helianthus - floarea soarelui

klk

New Member
Re: floarea soarelui

daisy111 a spus:
De cand tot caut in arhiva ca stiam caam poze:
http://i452.photobucket.com/albums/qq25 ... C01072.jpg
Asta este floarea primita cu numele de floarea soarelui decorativa. :oops: Acum....
Daca-i nap,cu toata dragostea iti dau. :hug:
Salutare,
numele meu e Marius. Nu m-am acomodat inca cu structura forumului si nu am gasit unde sa ma prezint. sunt pasionat de bushcraft, de natura in general si in special de "balarii" ( flora salbatica). Vin cu completari aici pentru ca mi-a atras atentia subiectul:
se pare ca floarea din foto e helianthus giganteus, inrudita cu napul (Helianthus tuberosus). Are tuberculii mai mici decat napul. Giganteus e, precum si napul, extrem de invaziva. E suficient nu doar un tubercul, ci o coaja din el sa ramana si incolteste. Sufoca tot ce acopera daca e lasata de capul ei, intra in gazon si-l compromite, etc. Alta belea e ca tuberculii intra in zid macinandu-l in timp. Eram trei vecini care aveam Giganteus ( sau poate giganteum ) de se minuna toata lumea cand trecea pe drum dar am exterminat-o cu totii ( asa vrem noi sa credem, rasare mereu). Se intelege motivul. Napul e macar comestibil, melifer, si merita in spatele gradinii. Evident, poate fi rarita prin smulgere si tinuta sub control, e de altfel foarte frumoasa, ridicandu-se deasupra gardului cu florile ei galbene veseleste orice peisaj. Am vazut o bucata de cimitir invadata de floarea asta. Nu se mai intelegea nimic, morminte, cruci. Se incercase saparea, prasirea ( erau urme de activitate umana dar renuntasera). Doar cu ierbicid sa mearga, dar ma opun vehement, pentru ca ucide viata din sol.Deci atentie. Sper ca am fost de folos si nu am suparat pe nimeni taindu-le entuziasmul.
Numai bine,
Marius
 

daisy111

Active Member
Re: floarea soarelui

Atunci sa inteleg ca nu este nici nap...deci necomestibil.... :? :?
Multumesc pt sfat si bine ai venit! :D
 

klk

New Member
Re: floarea soarelui

Multumesc pentru primire,
in primul rand nu stiu sigur din imagine daca sunt napi sau nu pentru ca nu pot examina bine. E posibil sa fie napi totusi dar comentariul meu e bine de retinut. Sa nu o speriem pe daisy111 si sa caut prin arhiva personala de poze:

Poza cu frunza de nap:


Poza cu frunza de giganteus:


Floare de nap:


Floare de giganteus, se vad si frunzele bine si sunt unele mai late decat cele din poza anterioara:



posibil tuberculii de giganteus sa fie comestibil dar datorita dimesiunilor reduse nu se pot compara cu cei de napi.Nici nu ai putea sa-i cureti de coaja fiind asa de mici.
As fi fericit sa stiu o denumire populara a giganteus-ului.
 

daisy111

Active Member
Re: floarea soarelui

Cand o sa merg la tara am sa fac poze mai amanuntit.Tot ce pot spune ca sunt tuberculii nici f mari ca un cartof,nici f mici,ca niste morcovi ff grasi as putea spune,poate ca inca nu erau dezvoltati f mult.O sa scot sa fac poza sa vedem cei.Frunzele par asa mai late din ce imi aduc aminte,oricum anul trecut a fost primul an la mine in gradina si nu pot da mai multe detalii deocamdata nestand acolo permanent. :D
 

daisy111

Active Member
Nu mai tin bine minte,parca da,poate putin mai lunguieti :? ...nu vreau sa dau o informatie eronata,o sa merg si fotografiez. :D
 

happy

Well-Known Member
Re: floarea soarelui

daisy111 a spus:
De cand tot caut in arhiva ca stiam caam poze:
http://i452.photobucket.com/albums/qq25 ... C01072.jpg
Asta este floarea primita cu numele de floarea soarelui decorativa. :oops: Acum....
Daca-i nap,cu toata dragostea iti dau. :hug:
Sigur ai in gradina napi.Dupa cum a postat si Marius gigantheus este mult mai florilfera decat tuberosum(napi).Eu am pus pe langa gard in toata gradina,infloreste in august si atunci este penurie de polen in natura iar albinele mele in fiecare dimineata imi pupa mainele in semn de multumire ;-) :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
Fir-ar sa fie!!! :x
Nu sunt una si aceeasi??? Ce nasol!!!
De ani de zile salivez dupa napii pe care ii vad in manunchiuri uriase in fata curtilor oamenilor la tara si acum aflu ca nu sunt napi? :eek:
Era o planta perfecta pe care mi-o doream de mult in gradina, face bratze uriase de flori galbene si la sfarsit poti sa-i mananci tuberii (si am auzit ca sunt deliciosi, abea asteptam sa incerc). Acum aflu ca de fapt nu! Cea care face cele mai frumoase si mai multe flori nu e cea pe care o si mananci :(
Ce sa alegi oare? Frumos...delicios...frumos...delicios... :cry:
 

Roxana Peled

Active Member
Asa este, sunt minunate! Tare bine ar fi sa aiba si ele tulpinile mai scurte, ceva de genul floarea soarelui furajera, cea micuta pe care o vezi in camp. Asa iti trebuie spatiu destul de mult pentru ele si parca nici nu poti sa le admiri la fel de bine acolo sus, cocotzate :)

Cand eram copil imi facusem o traditie in fiecare an sa gasesc si sa transplantez cate o floarea soarelui de prin maidanele Bucurestiului chiar inainte de a inflori - gaseam tot timpul :D . Aveam o galetusa in care le plantam si infloreau la mine pe balcon. Miroseau splendid iar cand se trecea floarea aveam si seminte de rontzait. Seminte proaspete, neuscate inca, cele mai yummy :salivat:
 

Roxana Peled

Active Member
Oho! Arata foarte bine!
Am avut si eu una anul trecut dar nu a aratat nici pe departe asa de bine. A fost mai cotoroasa si mai inalta iar florile au fost mai mici.
 

kerkyra

Well-Known Member
Cred ca e departe de potentialul ei, totusi. A crescut chinuita de seceta. Dar sigur voi mai incerca la anul, anul trecut a fost mult mai rau :D
 

Roxana Peled

Active Member
Dar ai avut si mai bine de atat?
Pe a mea o udam in fiecare zi cu furtunul dar asta nu a dus decat la ... cotorizare :) mai puternica ...
 
Sus