Heuchera (clopotei purpurii)

aleynad

Active Member
Moderator
Pentru ca nu am gasit un topic alocat ei, am deschis unul nou.
Hecuchera primita in toamna de la Melimeli a inceput sa infloreasca de zor :D
ia uitati ce flori gingase are :D
 

alfa

Active Member
Fooarte frumosi!

Tare imi e draga Heuchera. Rezistenta si vesnic verde! Sau grena :wink: ... dupa caz.
 

IZA

Active Member
Si la mine !! Nu-i poza clara ca e defect aparatul . Am mai cumparat una cu fz dungate, si mai am un pui cu fz visinii. E printre preferate... :wink:
 

melimeli

Active Member
ma bucur ca vi s-au prins lacramioarele de padure(asa cum le stiam eu)
voi reveni si eu cu poze imediat :) intre timp voi schimba si eu denumirea in"HEUCHERA Bressingham " :wink:

ma duc sa fac niste poze proaspete :rofl:
 

victoria222

Active Member
Ce va mai fac Heucherele? Ale mele, cele de la soare au inflorit ca niste bijuterii. Cele cu frunze rosii si cele cu frunze argintii inca nu au inflorit pentru ca sunt la umbra.
 

ghia_don

Active Member
Pina la urma, unde-i merge mai bine, la soare sau la umbra? Ca am luat si eu una si am pus-o la soare si s-au cam ars frunzele...sau poate trebuia s-o obisnuiesc treptat... :?
 

victoria222

Active Member
La semi-umbra le merge cel mai bine. Daca ai specia cu frunze visinii atunci frunzele se ard de la soarele de amiaza. Cele verzi rezista si in plin soare. Au nevoie totusi de umezeala ca sa se dezvolte bogat, altfel sunt destul de modeste.
 

melimeli

Active Member
ghia_don a spus:
Pina la urma, unde-i merge mai bine, la soare sau la umbra? Ca am luat si eu una si am pus-o la soare si s-au cam ars frunzele...sau poate trebuia s-o obisnuiesc treptat... :?
ale mele stau la soare toate :) :wink: le merge bine nu am avut probleme....
 

ghia_don

Active Member
Multumesc de informatii !
A mea e din cea cu frunze rosii...cred ca trebuie sa-i gasesc alt loc pina la urma..
 
Sus