Hibridarea violetelor africane

sicora fabian

Active Member
AP

S-a exprimat cat de plastic a putut, mai explicit nu puteam explica nici eu. La o floare de crin se vad foarte bine elementele forale : si "turla" si "acele cu gamalia"!
 

Sash

Active Member
Stiu, d'aia m-am si distrat asa tare!
Asta-i unul din motivele pentru care imi place asa mult acest forum. Poti afla ceva nou si razand in hohote :D

Dar rugamintea cu pozele era serioasa. Eu stiam de pistil si stamine - si am incercat de cateva ori la violete si la hibiscusi, dar fara vreun rezultat.
 

emeclau

Active Member
la unele varietati de violete sunt asa bagate inauntru cumva, ca nu se prea intelege mare lucru
dar sunt si varietati la care ies formele .. :rofl: ca azi, m-am dus si eu ca si copiii mici, sa cercetez un pic la fata locului 8)
 

sicora fabian

Active Member
AP

Eu, unul, nu am vazut niciodata fructe la violete sau trandafirii chinezesti. Puteti incerca polenizarea artificiala doar pe plantele care fructifica, ori sa va interesati in ce conditii fac seminte si abea apoi sa treceti la treaba, pentru ca atata timp cat apar soiuri noi, ele sunt obtinute prin hibridare, mai rar prin variatii mugurale. Insa si din semintele obisnuite se pot obtine plante deosebite prin anumite tratamente (substante chimice, iradieri, ionizari, polarizari - dar nu sunt la indemana noastra).
 

emeclau

Active Member
eu am vazut fructe de violete, e drept, nu la mine , dar am vazut in poze ...la altii...sa stii ca m-am ambitionat acuma si nu ma las pana nu reusesc si eu sa hibridez..vezi, invat repede :)
 

sicora fabian

Active Member
AP

Sunt putini cei ce au de gand asa ceva, dar si mai putini care reusesc, deci cu atat mai mare iti va fi satisfactia. Ma voi interesa si eu si daca mai aflu cate ceva, te tin la curent. Dar mai intai trebuie sa cauti si sa inveti alcatuirea florala a violetei africane, este un pas hotarator. Succes!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: AP

sicora fabian a spus:
Eu, unul, nu am vazut niciodata fructe la violete sau trandafirii chinezesti/quote]
Eu am luat zilele trecute o capsula uscata cu seminte de hibiscus...am admirat o floare si uitandu-ma la ea am dat de capsula cu seminte - cum stapana mi-a oferit-o, le-am luat si le-am si insamantat acum vreo doua zile. Sa vedem daca iese ceva - semintele erau foarte fine si mici, cam cum sunt cele de petunii
 

emeclau

Active Member
mult succes ,Madalina!
sigur , sunt raritati ..dar, pentru cunoscatori e o arta :rose:
chiar am gasit azi un site, era o doamna din Suedia, care se ocupa cu asa ceva..am inteles ca are hibrizi produsi de ea...deci se poate!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, Claudia!
Daca stiam ce onoare pe capul meu sigur ma purtam mai cu manusi cu bietele seminte...asa, profana de mine, mi-am inchipuit ca nu e cine stie ce dar cum imi place sa experimentez, mi-am zis ca merita o incercare
 

emeclau

Active Member
sa stii ca atunci cand nu avem emotii, si le aruncam cat colo, atunci avem mai mare succes..cred ca intervine leagea lui Murphy :mrgreen:
 
Sus