Hibridizare la violete

dorinas

Member
Simona eu nu m-am strofocat deloc sa le hibridizez pur si simplu una a facut seminte, nici nu stiu daca sunt viabile dar intrebam si eu ca sa stiu daca merita sa ma chinui cu ele.
 

kriss

Member
stie cineva daca "lipind" doua frunze de violeta de culori diferite florile rezultate vor iesi corcite? ma refer ca frunzele sa fie puse asa "lipite"
in pamant.
am auzit la cineva acum multi ani asta si sunt curioasa daca este posibil sa se obtina un fel de hibrizi.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu. Am incercat eu. Daca frunzele rezista fiecare va scoate pui asa cum stie ea. Nu se combina.
 

byby_anka_w

Member
fetelor eu am facut o prostie????
am polenizat o violeta cu polenul de la brugmansia :eek:
si se pare ca incep sa faca acea capsula de care spuneati voi.lamuriti-ma si pe mine:ce va iesi de-acolo? :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Bibi nu cred ca merge "interetnic". Cel putin n-am auzit pana acum sa fi facut/reusit cineva o astfel de incrucisare. Ar fi mers violeta + violeta, violeta + gloxinie, violeta + streptocarpus, violeta + chirita, etc. Adica, cu plante din aceeasi familie.

Dar astept sa vad ce iese la tine.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Simona2 am vazut la tine in album o tentativa de hibridizare.
Ne povestesti cum ai facut? Ce ai combinat? Care-s genele recesive, care sunt dominante ...
 

simona2

Member
Am combinat grena batut cu albastra .Planta care a avut capsula cu seminte a fost cea grena .
Am luat o capsula si am desfacut-o dar samanta nu a fost coapta...era alba iar cealalta capsula s-a uscat singura cu tot cu seminte .
Deci intr-un final a fost un esec total .
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu cred ca merita sa mai incerci. La primavara eventual. Ai verificat inainte treaba cu genele?
 

simona2

Member
Nu.....si nici nu stiu cum se face acest lucru .
Aveam o lista cu genele dominante ( luata dupa un site ) dar nu mai stiu de ea si nici de site respectiv .
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai conform acelei liste trebuie sa gasesti partenerii potriviti. Asa ai mai multe sanse de reusita. Si .. zicea Floria de o solutie de pastrare a capsulelor (sa nu mai cada inainte de coacerea semintelor).
 
Sus