Hidrocultura la Hoya

Simona D.

Member
Eu sunt fascinata de acest mod de a creste Hoya inca de cand am vazut prima data acest site: http://hoyas.ca/growing
Daca intrati la galerie si vedeti cat de curat pot fi crescute plantele ... :eek:
Procedura este , pe scurt, urmatoarea:
Se inradacineaza in apa butasul dupa care, cand are radacini sanatoase, se pune in bile de argila sau perlit de ex. Recipientul ( ghiveciul ) in care se pune, trebuie sa aiba gauri dupa care se introduce intr-un vas masca unde se pune apa aprox. 2 cm si se mentine acest nivel completand cand este nevoie.
Eu asa am procedat. Ultimii butasi cumparati, i-am inradacinat in apa dupa care i-am mutat in perlit. Am avut, de asemenea ,o tija lunga de australis cu care am procedat la fel. Aici este respectivul australis:



Carmen experimenteaza in acest moment folosind bile de argila :wink:
 

Tina

Active Member
Foarte interesant.. si cind o muti din ghiveciul "experiment" ? Sau nu o muti ? :wink:
 

Simona D.

Member
Pai am inradacina-o in apa si am mutat-o in "ghiveciul experiment" in perlit. Eu am taiat un pet si il folosesc pe post de ghiveci si pentru ca este transparent, vad ce se intampla cu radacinile :wink:
Acum astept sa vad ce se intampa :rofl:
 

carmenn

Member
Ma tragi de limba, Simona... :)
Asta e carnosa din experiment, si nu si-a pierdut deloc textura de cand si-a schimbat locatia din substrat ( asta era inradacinata in substrat ) :

N-o mai muti deloc...acolo sta ea toata ziulica si viata...e mult mai curat...ea are radacinile mai aerisite si se simte mai in largul ei ;-)
 

fcaty

New Member
Si totusi cat timp poate sta in perlit? Nu are nevoie si de alte substante care se gasesc in pamant pentru a creste?
 

lili

Member
fcaty a spus:
Si totusi cat timp poate sta in perlit? Nu are nevoie si de alte substante care se gasesc in pamant pentru a creste?
Nu toate plantele se preteaza pentru acesta metoda de cultura( fara sol). Unele se descurca foarte bine, altele..... :(
Pentru o buna reusita in hidrocultura este esential sa se cunoasca dozarea corecta a cantitatii de apa folosita si a ingrasamantului si toate astea in functie de fenofazele plantei, factori climatici si fazele de crestere si dezvoltare a plantei.
 

Simona D.

Member
fcaty a spus:
Si totusi cat timp poate sta in perlit? Nu are nevoie si de alte substante care se gasesc in pamant pentru a creste?
Ideea e sa ramana in acest substrat tot timpul :wink:
Vor avea nevoie de ingrasamnt dar eu inca nu am pus si vad ca nu se plang. Am sa le pun totusi ingrasamant o data la 2-3 saptamani.
 

Simona D.

Member
lili a spus:
Nu toate plantele se preteaza pentru acesta metoda de cultura( fara sol). Unele se descurca foarte bine, altele..... :(
Pentru o buna reusita in hidrocultura este esential sa se cunoasca dozarea corecta a cantitatii de apa folosita si a ingrasamantului si toate astea in functie de fenofazele plantei, factori climatici si fazele de crestere si dezvoltare a plantei.
Eu acum experimentez :oops: . Am pus de 2 degete apa in vasul masca dar, daca folosesc ca si substrat perlitul, cred ca nici nu e nevoie de apa in vasul masca ci doar udat normal.

Am mai pus la inradacinat in apa un butas de H. magnifica si unul de H. onychoides dupa care, cand au facut radacini, i-am mutat in perlit. Sunt in perlit de aproape 3 saptamani si nu se plang deloc. Pare sa le placa :rugaciune: :D
 

diana999

Active Member
mie mi-a putrezit puiul de hoya.fiind primul,nu ma mir.am taiat partea sanatoasa si am pus-o in apa.a facut cateva radacinutze.nu ma gandesc s-o pun in substrat sa n-o pierd :D ce fel de ingrasamant sa-i dau?si cum?
 
Sus