hormoni inradacinare

radu

Member
Ce pot sa-ti spun e ca am folosi atat: Supertrive, cat si Hormon Rhizotonic si Clonex, dar iti pot spune sigur, ca nu garantez ca fara ei n-as fi reusit ! Adica am inceput sa-mi inmultesc din plante plante doar dupa ce mi-am procurat acei " hormoni ", si n-am avut insuccese, dar repet poate as fi reusit si fara ei !!!
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
desi mi-am propus sa cumpar astfel de substrante, inca nu am facut-o. tot ce am pus la inradacinat am pus fara hormoni si am avut rezultate bune. in schimb cunosc persoane care au folosit hormonii de inradacinare cu succes.
 

tranda09

Member
Eu am cumparat vineri Radi-Stim, unul pentru plante ierbacee si unul pentru butasi lemnificati.Sunt 2 tipuri diferite. Astept sa am butasi si ii voi folosi.
 

michaela

Active Member
Radi-stim am folosit si eu in special la cele mai pretentioase.... insa butasii de camellia tot n-au vrut sa inradacineze... :(
 
D

dyayzh

Guest
Micha..sunt camelii mici la 20 ron albe si rosii la carrefour :wink:
 
A

Anonymous

Guest
Asta ccred ca tine de genetica pura,nu cred ca va avea ceva in comun cu orhideea mama,totusi.
 

oncilica

Member
hmmm... tot ce vreau eu este sa ma asigur ca pseudobulbii vor face plantute noi ( nu aratau prea sanatosi cand i-am primit, radacinile sunt total putrezite)
 

Mali_

Member
Eu am folosit Radi-Stim pentru butasii de plumeria si inainte de a-i planta i-am tinut cateva ore in apa cu Atonik. Prima udare, atunci cand i-am plantat a fost tot cu apa cu Atonik. Rezultatele au fost foarte bune, dar nu stiu in ce masura s-au datorat substantelor folosite. Am folosit Radi-Stim si pentru butasi de hibiscus, dar nu s-au prins.
 

ena

Member
Unde ati gasit de cumparat??? Eu am tot cautat si pana acum nu am reusit sa gasesc.
 

cataliny

Member
Pai ca sa vedeti ce succes are hormonul respectiv , luati doi butasi identici si incercati cu unul tratat si altul netratat si vedeti diferenta . Unele plante se prind usor si fara, iar altele de abia se prind cu hormonul respectiv.
 

iraira

Member
Am citit undeva ca se gaseste in magazinele cu profil fito-sanitar, sunt cateva in Iasi, fetele stiu, este si un topik despre ele
 

melimeli

Active Member
cum se foloseste radistim :?
se pune in pamant?ori in apa de stropit?
pana acum am mai auzit de asa ceva dar cine foloseste nu da detalii :( baba zgarcita la vb(fost lucrator la horticola)
 
Sus