Hortensie în gradina

Lavinia Cristian

New Member
Bună!
Mi-am cumpărat doua superbe Hydrangea macrophylla din lidl și le-am plantat în gradina.. Ma cam chinui cu ele pe caniculă, dacă nu le ud 2 zile se pleostesc florile, dar învie miraculos după o galetusa de apa.. Le-am plantat la umbra sub vie, dar când sunt zile de canicula gata... Sunt leșinate. Oare dacă voi cumpără niște mulci din aceia gen scoarța de copac se păstrează rădăcinile mai răcoroase și rezista mai bine vara? Le iubesc foarte mult, sunt superbe.. Și ma gândeam cu groaza.. Dacă vor rezista la iarna în gradina afara.. Mai are cineva hortensie ca a mea și a rezistat iarna? Citisem undeva sa pun paie pe ele când da frigul.. O fi o idee buna? Sau sa le scot din gradina la toamna și sa le mut în ghiveci.. Ce sa fac?
 

Atașamente

crysty

Active Member
Hortensii dar de alea cu floare spre rosu am in grija 10-20 de tufe la o cafenea intr-un jgheab mare la marginea cladirii la etaj exact cum sunt unele margini la blocurile vechi ceausiste . Hortensiile indiferent de specie au radacini puternice si multe , m-am chinuit odata o gramada sa separ o tufa ca sa dau la cineva sa isi puna in gradina si nu am reusit sa smulg. Rezista fara probleme la ger , acolo sunt plantate de vreo 5 ani ,deci s-au adaptat si nu a stat nimeni sa le puna mulci sau paie sau sa le inveleasca vreo 2 ani. Mai incoace cand am fost solicitat pentru colaborare , le-am facut cuib toamna adica am tras niste pamant la tulpina , asta vreo 2 ani in toamna dar dupa aceea nu le-am mai facut nimic si rezista perfect. Tulpinile sunt inalte de vreo 50 cm si s-au mai lemnificat . In cazul dumneavoastra va sugerez sa aveti grija de planta sa puneti apa mereu cand e nevoie sa nu mai apuce sa lesine frunzele , ca sa apuce pana la toamna sa se prinda bine in pamant. O sa va dati seama ca s-au prins bine si ca s-au adaptat atunci cand la varf apar muguri noi sau frunzele mici din varf continua sa creasca.
Planta dumneavoastra este prea mica asa ca nu va recomand sa o tundeti la toamna . Eu am tuns hortensii ba toamna ba primavara sau chiar o data scurtat toamna si inca o data primavara din cauza ca cresc inalte ,totusi nu se recomanda tunsul excesiv deoarece ca sa infloreasca o tulpina ii trebuie 2 ani adica daca vreodata vi se pare ca nu are destule tulpini cu flori atunci o tundeti in primavara (cam 50% din tulpini deci nu toate) dupa ce s-a topit ultima zapada inainte sa apara frunzele la hortensie , iar in acel an nu o sa vedeti multe flori de la ea dar in al 2lea an de la tuns o sa aveti o gramada de flori pe tufa si asta fara sa fie ajutata cu stimulente/ingrasaminte ci doar din simplul motiv ca tufa va avea mai multe tulpini . Hortensia mi se pare o planta lacoma si de cate ori o tunzi , ea da mereu tulpini noi deci pot sa va spoun ca va trebui tunsa macar o data la 2 ani ca sa faca tufa bogata . Iar cand tundeti nu tundeti chiar toata tufa mai lasati un lastar sau 2 netuns ca sa aveti macar o floare in anul urmator.
Hortensia se poate inmulti nu doar prin separarea tufei ci chiar si cu butasi in borcan cu apa si anume atunci cand tundeti planta sa aveti pastrati niste butasi cu cel putin 3 noduri pe bat, ii puneti in apa si ii lasati vreo 2 luni de zile in borcan dar sa le schimbati apa des sa nu se imputa apa . Sansele ca sa dea radacini sunt cam de 50% asa ca cu cat mai multi butasi in borcane la prins cu atat mai bine. Am inradacinat asa vreo 5 butasi din 20 taiati.
Daca planta s-a prins bine si vegeteaza,,,, atunci cand da frigul eu zic ca daca trageti niste pamant sa ii faceti musuroi ar fi de ajuns (musuroi facut ca la trandafiri) . Daca tufa va scapa de prima iarna atunci sigur nu mai aveti probleme cu ea toata viata din cauza frigului.
Va sugerez cand mai aveti bani sa mergeti sa luati si o hortensie cu floarea rosie sau pe albastru , stiu ca se gasesc la dedeman ca sa aveti vreo 3 tufe de diferite culori dar nu intarziati cu plantatul, ca planta sa aiba timp sa se prinda bine pana cand da frigul.
Hortensiile pot sta si in soare dar la soare puternic exista poibilitatea ca frunzele sa se decoloreze sa dea impresia ca are lipsa de microelemente . E posibil ca daca ati plantat hortensia la umbra sa nu faca multe flori chiar adaca va fi o tufa bogata, din cauza umbrei, dar in schimb acolo langa gard cum se vede in poza este la dos si sigur nu va avea probleme cu frigul , mai ales daca locuiti mai in sudul tarii.
Mai intrebati si pe altii, vecini, rude, etc si vedeti ce spun si ei, parerea mea este ca daca faceti musuroi la tufa va rezista peste iarna , asta pentru ca e tufa mica ..daca era mai batrana atunci nu are nevoie de nimic de protejat decat de tuns , apa si ingrasamant daca se poate dar numai daca planta s-a prins si vegeteaza bine.
Cititi si asta https://egradini.ro/forum/threads/flori-uscate-hortensie.21122/#post-767319
 
Ultima editare:

Lavinia Cristian

New Member
Va
Hortensii dar de alea cu floare spre rosu am in grija 10-20 de tufe la o cafenea intr-un jgheab mare la marginea cladirii la etaj exact cum sunt unele margini la blocurile vechi ceausiste . Hortensiile indiferent de specie au radacini puternice si multe , m-am chinuit odata o gramada sa separ o tufa ca sa dau la cineva sa isi puna in gradina si nu am reusit sa smulg. Rezista fara probleme la ger , acolo sunt plantate de vreo 5 ani ,deci s-au adaptat si nu a stat nimeni sa le puna mulci sau paie sau sa le inveleasca vreo 2 ani. Mai incoace cand am fost solicitat pentru colaborare , le-am facut cuib toamna adica am tras niste pamant la tulpina , asta vreo 2 ani in toamna dar dupa aceea nu le-am mai facut nimic si rezista perfect. Tulpinile sunt inalte de vreo 50 cm si s-au mai lemnificat . In cazul dumneavoastra va sugerez sa aveti grija de planta sa puneti apa mereu cand e nevoie sa nu mai apuce sa lesine frunzele , ca sa apuce pana la toamna sa se prinda bine in pamant. O sa va dati seama ca s-au prins bine si ca s-au adaptat atunci cand la varf apar muguri noi sau frunzele mici din varf continua sa creasca.
Planta dumneavoastra este prea mica asa ca nu va recomand sa o tundeti la toamna . Eu am tuns hortensii ba toamna ba primavara sau chiar o data scurtat toamna si inca o data primavara din cauza ca cresc inalte ,totusi nu se recomanda tunsul excesiv deoarece ca sa infloreasca o tulpina ii trebuie 2 ani adica daca vreodata vi se pare ca nu are destule tulpini cu flori atunci o tundeti in primavara (cam 50% din tulpini deci nu toate) dupa ce s-a topit ultima zapada inainte sa apara frunzele la hortensie , iar in acel an nu o sa vedeti multe flori de la ea dar in al 2lea an de la tuns o sa aveti o gramada de flori pe tufa si asta fara sa fie ajutata cu stimulente/ingrasaminte ci doar din simplul motiv ca tufa va avea mai multe tulpini . Hortensia mi se pare o planta lacoma si de cate ori o tunzi , ea da mereu tulpini noi deci pot sa va spoun ca va trebui tunsa macar o data la 2 ani ca sa faca tufa bogata . Iar cand tundeti nu tundeti chiar toata tufa mai lasati un lastar sau 2 netuns ca sa aveti macar o floare in anul urmator.
Hortensia se poate inmulti nu doar prin separarea tufei ci chiar si cu butasi in borcan cu apa si anume atunci cand tundeti planta sa aveti pastrati niste butasi cu cel putin 3 noduri pe bat, ii puneti in apa si ii lasati vreo 2 luni de zile in borcan dar sa le schimbati apa des sa nu se imputa apa . Sansele ca sa dea radacini sunt cam de 50% asa ca cu cat mai multi butasi in borcane la prins cu atat mai bine. Am inradacinat asa vreo 5 butasi din 20 taiati.
Daca planta s-a prins bine si vegeteaza,,,, atunci cand da frigul eu zic ca daca trageti niste pamant sa ii faceti musuroi ar fi de ajuns (musuroi facut ca la trandafiri) . Daca tufa va scapa de prima iarna atunci sigur nu mai aveti probleme cu ea toata viata din cauza frigului.
Va sugerez cand mai aveti bani sa mergeti sa luati si o hortensie cu floarea rosie sau pe albastru , stiu ca se gasesc la dedeman ca sa aveti vreo 3 tufe de diferite culori dar nu intarziati cu plantatul, ca planta sa aiba timp sa se prinda bine pana cand da frigul.
Hortensiile pot sta si in soare dar la soare puternic exista poibilitatea ca frunzele sa se decoloreze sa dea impresia ca are lipsa de microelemente . E posibil ca daca ati plantat hortensia la umbra sa nu faca multe flori chiar adaca va fi o tufa bogata, din cauza umbrei, dar in schimb acolo langa gard cum se vede in poza este la dos si sigur nu va avea probleme cu frigul , mai ales daca locuiti mai in sudul tarii.
Mai intrebati si pe altii, vecini, rude, etc si vedeti ce spun si ei, parerea mea este ca daca faceti musuroi la tufa va rezista peste iarna , asta pentru ca e tufa mica ..daca era mai batrana atunci nu are nevoie de nimic de protejat decat de tuns , apa si ingrasamant daca se poate dar numai daca planta s-a prins si vegeteaza bine.
Cititi si asta https://egradini.ro/forum/threads/flori-uscate-hortensie.21122/#post-767319
Va mulțumesc mult pentru răspunsul prompt, m-ați ajutat mult!! O sa mai cumpar și pe mov/roz, sper sa mi se prindă.. Revin la anul în vara cu poze dacă e!
 

crysty

Active Member
Va mulțumesc mult pentru răspunsul prompt, m-ați ajutat mult!! O sa mai cumpar și pe mov/roz, sper sa mi se prindă.. Revin la anul în vara cu poze dacă e!
Cu placere ! Dupa ce v-am scris raspunsul mai sus, s-a oprit din picurat afara si m-am dus acolo unde sunt si hortensiile de care am grija ca sa stropesc cu biostimulent. Am facut niste poze ca sa vedeti hortensiile de pe terasa barului :
140720194204 resized.jpg tufele de hortensie sunt intercalate cu lavanda.in poza asta se vede sus tufa mare de hortensie care a crescut prea lacom si nu a facut decat 2 flori . Probabil e si din cauza ca nu bate soarele deloc dar si din cauza ca a facut prea multi lastari tineri.

140720194205 resized.jpg pe toata lungimea terasei in jgheab se vad tufele de hortensii.

140720194208 resized.jpg in poza asta este unul din cei 2 leandri foarte mari si batrani care are florile batute si prin gardulet se vad hortensiile. Chiar in partea stanga se vede o tufa mare de hortensii destul de inalta, pentru anul asta nu le-am tuns deloc .

140720194210 resized.jpgSe observa la flori ca a fost canicula si nu au fost udate la timp ca florile par un pic arse (seceta le decoloreaza florile) chiar daca in partea asta nu ajunge soarele deloc din cauza unei cladiri.

140720194207 resized.jpgin poza asta este alt leandru cu floarea simpla si rosie, destul de batran si el, si prin gard se vad un pic hortensiile .

Indiferent ca va place sau nu, cu timpul o sa trebuiasca sa tundeti hortensiile din cauza cresterii lor mai abundente. Daca cu timpul le mutati undeva sa prinda si macar o ora de soare o sa va bucurati de mai multe flori.
 
Ultima editare:

adrianam

Well-Known Member
Interesanta combinatia de hortensii cu lavanda.

Eu am hortensiile intr=o zona submontana, unde, chiar in perioada ploioasa de anul acesta, cand venea soarele puternic peste ele, plosteau frunzele.
Seara, dupa ce apunea soarele isi reveneau imediat.
Deci au nevoie de apa multa, dar frunzele tot se vor pleosti in soarele de la vremea pranzului.
 

adrianam

Well-Known Member
Am si eu o problema cu ale mele, deoarece au crescut s-au facut tufe imense.
Le-am tuns in primavara toti lastarii care erau prea mari.
Probabil din aceasta cauza, nu au inflorit decat pe lastarii netunsi, care erau mai mici.
Insa din lastarii tunsi au dat alt lastari noi care s-au dezvoltat imens.
Nu stiu cum sa mentin tufele compacte si sa si infloreasca!
Mentionez ca le=am pus in toamna balegar maturat. Asta sa fie cauza pentru care au crescut asa mari?
Dar flori de ce nu fac pe lastarii noi, pt ca in descrierea soiurilor astora noi, scrie ca infloresc si pe lastarii noi?
 

crysty

Active Member
Am si eu o problema cu ale mele, deoarece au crescut s-au facut tufe imense.
Le-am tuns in primavara toti lastarii care erau prea mari.
Probabil din aceasta cauza, nu au inflorit decat pe lastarii netunsi, care erau mai mici.
Insa din lastarii tunsi au dat alt lastari noi care s-au dezvoltat imens.
Nu stiu cum sa mentin tufele compacte si sa si infloreasca!
Mentionez ca le=am pus in toamna balegar maturat. Asta sa fie cauza pentru care au crescut asa mari?
Dar flori de ce nu fac pe lastarii noi, pt ca in descrierea soiurilor astora noi, scrie ca infloresc si pe lastarii noi?
Acum am inceput tunsul la lavanda, sa tund floarea trecuta si uscata la lavanda si totodaya mai tund de pe margini tufele de hortensie adica le fac un pic mai mici in diametru si tuns doar cativa lastari pe marginea tufei de hortensie ca sa nu se mai intrepatrunda cu lavanda adica las un pic de aer intre tufele de plante si se aeriseste si solul cu ocazia asta. Iar daca am lastari mari atunci ii mai scurtez chiar daca pe urma se vede urat adica da impresia de gaura in tufa de hortensie. Nu am facut o anumita regula la tuns si nici nu stau sa caut lastari adulti si tineri sa pierd vremea ci tund imprejurul tufei sa o mentin mai mica si lastarii inalti (chiar si din interiorul tufei) ii tund mai aproape de sol chiar daca la inceput se vede urat si da impresia ca e prea rara tufa. Cu timpul (2-3 luni de zile) tufa se corecteaza singura ca aspect.
E posibil ca mranita sa fie o sursa importanta de azot si azotul duce la cresteri mari si bogate , v-as recomanda sa incercati cu prima ocazie macar pe o tufa un ingrasamant chimic cu mai mult fosfor pentru inflorire de exemplu puneti cate o pastila de asta https://www.pestre.ro/ingrasamant-pentru-orhidee-unichem-plantella-uni-51423_53304/ bogate in fosfor si destinate orhideelor . Poate sa contina si ceva potasiu dar sa nu aiba prea mare raportul de azot care e pentru masa foliara.
Cand o tufa de hortensie se pregateste de inflorit in luna iunie o sa vedeti bobocii de floare in varf pe anumiti lastari , atunci puteti sa mai taiati din tufa cativa lastari lacomi care nu au boboci de flori in varf si astfel veti tine tufa micuta ca volum si cu lastari cu flori pe ea.
Daca vreti puteti incerca la toamna sa faceti o tundere mai severa adica scurtare la toata tufa dar in primavara nu va asteptati la multe flori dar in toamna urmatoare nu mai tundeti masiv deloc si astfel tufa va avea multi lastari cu flori. Adica sa sacrificati un an si sa faceti o tundere mai severa.
In cazul pozelor cu hortensiile si lavanda pe tersara, hortensiile mai sunt tinute mici si din cauza lavandei care are radacini superficiale, practic cresc tufele una in alta si se sufoca reciproc astfel mentinandu-se oarecum tufe mai micute.
Hortensiile sunt plante lacome si asa este au o crestere mai agresiva la lastari, poate si tunsul mai tare sa provoace planta ,ati putea sa incercati sa nu tundeti deloc o tufa in toamna si sa vedeti daca aveti mai multi lastari cu flori in vara urmatoare.
Ca sa mentineti tufele compacte deci tundeti de pe marginea (imprejurul) ei dar cand tundeti ,tundeti lastarii cat mai de jos sa nu le dati ocazia sa aiba portiune mare de unde sa scoata lastari.
Cat despre infloritul pe lastarii noi nu stiu, mai sunt si descrieri mincinoase pe produse, banii sa iasa mai intai la comercianti. Incercati ingrasamant chimic , eu nu pot testa orice combinatie pe hortensiile de care am grija deoarece se aduna la nota de plata la persoana cu care colaborez asa ca incerc sa fiu cat mai ieftin in colaborare pentru ca sunt multe flori pe terasa si hortensiile sunt doar cateva din ele . Dar daca ar fi dupa mine eu as incerca un ingrasamant chimic pe baza de fosfor si potasiu sau macar din combinatia a 2 ingrasaminte chimice la sol (daca unul are mai mult fosfor si celalalt are mai mult potasiu de exemplu tabletele plantella pentru orhidee au forfor 12 in raportul NPK iar ingrasamintele Kristalon pentru flori au mult potasiu chiar si 30 in raportul NPK) si as stropi hortensiile foliar si cu un biostimulator de crestere cum ar fi Cropmax sau Algasanba sau Aurora (le puteti gasi si pe eMag) . Biostimulatorii de crestere in principal nu contin NPK mai deloc, dar prin aminoacizii (compusi organici) sau algele pe care le contin vor tine plantele mai sanatoase si o planta sanatoasa are sanse mai mari de inflorire.
 
Ultima editare:

Ciubotariu Alina

Active Member
Bună!
Mi-am cumpărat doua superbe Hydrangea macrophylla din lidl și le-am plantat în gradina.. Ma cam chinui cu ele pe caniculă, dacă nu le ud 2 zile se pleostesc florile, dar învie miraculos după o galetusa de apa.. Le-am plantat la umbra sub vie, dar când sunt zile de canicula gata... Sunt leșinate. Oare dacă voi cumpără niște mulci din aceia gen scoarța de copac se păstrează rădăcinile mai răcoroase și rezista mai bine vara? Le iubesc foarte mult, sunt superbe.. Și ma gândeam cu groaza.. Dacă vor rezista la iarna în gradina afara.. Mai are cineva hortensie ca a mea și a rezistat iarna? Citisem undeva sa pun paie pe ele când da frigul.. O fi o idee buna? Sau sa le scot din gradina la toamna și sa le mut în ghiveci.. Ce sa fac?
Buna seara! Ce fac hortensiile? Au supravietuit iernii?
 
Sus