Hosta

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
O tii la umbra nu?
La mine nu vor sa creasca de loc..ce sa mai zic de flori??????????? :x
 

attila

Member
Gabiuta am in 4 locuri dar mai mult ai place in soare direct desi ar trebui sai placa mai mult in umbra :(
 

ghia_don

Active Member
Gabiuta, nici la mine nu a crescut de loc "blue cadet''-ul. Are niste frunze de vreo 5 cm...si flori ioc :cry: .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:whew: aha,m-am mai linistit ca nu stiam ce se intimpla totusi.Este foarte frumos si chiar imi pare rau ca nu le vad florile :(
 

Simona D.

Member
Si sora mea are 2 hosta care incadreaza un trandafir. In primavara cand a inceput sa dea frunze nici nu ma asteptam sa aiba si flori dar vad ca a inflorit. Este plantata pe vest si are soare de la 13 -14. Umbra nu prea are deloc de la ora asta... :?
 

Simona D.

Member
Sora mea nu stia nimic despre ea. A primit 2 buc. anul trecut si le-a pus unde a gasit loc. Deocamdata nu par sa se planga ... :? Poate vor incepe sa faca figuri cand va fi soarele mai puternic, in iulie, august ... :?
 

fixpix

Active Member
hello all!

pai si mama are in curte o hosta din asta cu frunzele variegate si cu flori mov deschis.... care infloreste in fiecare an...desi e la soare...

e adevarat ca frunzele nu prea cresc spectaculos de mari... deci nu prea se remarca...

cum se inmulteste asta??? ca as vrea sa incerc sa pun o parte la umbra!

sa compar!

CALIN
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Foarte usor.Prin despartirea tufei pur si simplu.Daca e mare poti s-o imparti in cite fragmente doresti...........

ele au fost initial in gradina.Dar fiindca nu le mergea de loc bine,acum trei saptamini m-am hotarit sa le mut in doua ghivece identice (ca sa nu s esupere :evil: ) si iata ca in urma acestui tratament /poate nu efectuat la momentul oportun :? insa propice pentru ele /au inceput sa faca flori.

Ce ai dori la schimb cu o bucatica de hosta variegata,draga Dle.Fix???
 

ghia_don

Active Member
fixpix a spus:
trebuie sa mut o tufa mica de hosta variegata...acuma e sa zicem juma de ziua la soare...dar e inghesuita langa niste trandafiri... trebuie mutata!

intrebare... unde ii place mai mult? la soare? la umbra?

si...tin minte ca am promis cuiva o mica hostica... dar nu mai tin minte cui... si vreau sa ma tin de promi.

CUI ???

:?:
calin123 a spus:
am si eu variegata- sigur umbra
Cristiana a spus:
Eu va contrazic, ale mele plantate la umbra merg mult mai prost decat cele care vad si soarele cateva ore pe zi, au ramas pipernicite si amarate, asa ca eu am sa le mut pe cele care stau tot timpul in umbra.
Gabiuta a spus:
Fixule_Calin_Pixule,mie :) si ai si trimis.Ceva lecitina???

Ce ai trimis tu am pus in soare dimineata si umbra la amiaza.Am constatat si eu ca si Cristina ca cele care mai vad putin soarele parca sunt mai frumoase,fac flori mai multe.
gomez99 a spus:
fixule, gossomodo hostele au urmatoarele reguli:
cu cit e mai inchisa culoarea frunzei, cu atit mai la umbra e mai bine.
cu cit combinatia de variegate contine verde mai inchis, mai la umbra e mai bine.
daca e vargata, nicodata la soare.
numa soarele de dimineata face hosta mai isteata.
 

adana

Member
am si eu de un an un pui de hosta.o am intr-un ghiveci,pt ca nu am gradina :) .intrebarea mea,este daca ar trebui sa o fac cadou cuiva cu gradina.eu sunt rabdatoare,dar intr-un an intreg ,nu am vazut flori deloc.
 

jkati

Member
Eu am in graduna trei feluri de Hosta . Toate stau la semiumbra si le merge minunat. Pacat ca sunt foarte iubite de melcii din gradina. Deci nu o tineti la soare , probvabil de aceea nu infloresc.
 

Viovett

Member
Adana si eu am hosta in ghiveci, o tin la semiumbra si infloreste de zor. Ghivecele sunt marisoare - 45/40 si ele se simt f bine. Deci nu asta e cauza pt care nu te raspalteste cu flori. Peste iarna raman afara si n-au inghetat ( a treia iarna), ba mai mult m-am uitat zilele trecute si pareau ca se trezesc....
 

adana

Member
eu am tinut-o la geam .acum am mutat-o si eu la 2-3 m de geam.poate ii va placea mai mult,si imi va face si mie o surpriza :D
 

Viovett

Member
Draga mea, afara cu ea ! E planta de gradina, trebuia s-o lasi sa se odihneasca afara ( sa-i cada frunzele etc). De aceea e suparata pe tine, ca n-o lasi sa doarma :D
 
Sus