Hosta

Va rog sa ma ajutati in identificarea celor doua hoste de mai jos.

Le-am cumparat cu denumirea de Patriot si Fire and Ice, insa nu sunt sigura ca sunt chiar ele.

Hosta Patriot, pare a fi ea..



Hosta Fire and Ice, de care nu sunt sigura, pe google am vazut-o cu frunze albe in mijloc, drepte, in forma de inima, a mea are frunzele alb-galbui, lunguiete si usor ondulate.



 
Am citit pe net ca se poate separa la sfarsitul lunii aprilie - inceputul lui mai, sau in septembrie...e pe neprobate, eu sunt posesoare de hosta de ieri :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu daca acum se mai poate separa .Nici nu am citit nicaieri si nici nu am facut-o vreodata in aceasta perioada de vegetatie.Am separat de multe ori dar numai inainte de a le creste frunzele.

Cert este ca la mine din cauza ploilor si nu fiindca au mai imbatranit cu un an s-au triplat ca volum fata de anul trecut .Sunt neasteptat de mari si frunzoase.Eu chiar daca as vrea nu as putea sa fac operatiunea de separare la cum arata.
Una singura a ramas mica si pricajita.Parca nu vrea de loc sa creasca.De vreo 2 ani a ramas la la fel.I-am schimbat si locul,i-am pus ingrasamant natural de gaini si degeaba.
Vreo 2 poze ca sa va dati seama oarecum de dimensiuni.
Pozele sunt facute acum 2 saptamani.De atunci au mai crescut substantial.

Le iubesc tare mult ca sunt tocmai potrivite la umbroasa mea gradinuta.Si mai vreau in toamna vreo 2 feluri :)
 
Mici si anemice, cu frunzulitele rupte de la transport, abia plantate...sper sa isi revina in curand...

Hosta Patriot





Hosta asta ar fi trebuit sa fie Fire and Ice, dar sunt din ce in ce mai sigura ca nu e ea...



 

elianna

Well-Known Member
La mine toate s-au dat peste cap:) Dupa trandafirii care au frunzulite, acum hosta a inceput sa scoata nasul. Inca nu toate dar mi se pare devreme. Anul trecut cred ca pe la sfarsitul lui martie si-au facut aparitia.
 
Salutari.
Ati incercat granulele contra melcilor? Au efect?
Am o hosta atacata de melci si as vrea sa ii opresc cat mai repede...
 

oanaiulia

Member
Si melcii??!? Nu le au atacat??? Ale mele sunt nimicite de melci .... Nu apuca bine sa iasă un mugur, ca e ras efectiv la nivelul pamântului pana dimineata! Am pus si eu granulele albastre si sunt eficiente, doar ca ma costa destul de mult sa tot pun dupa ploaie sau udari... Având in vedere ca am multe hoste.. Ii urăsc pe melci!
 

geodezia

Well-Known Member
pe astea nu le-am vazut sa fie halite dar imi maninca la greu clematitele mai ales pe Kaiser
de-abia deschid florile si le maninca
nici nu apuc sa le pozez si eu fara sa fie mincate
pe crini am vazut si cum ii prind cum ii chilaresc gindacii aia rosii
 
Sus