Hosta

angela draganoiu

Active Member
Caramell a spus:
Sunt mici, posibil sa rasara mai tarziu. Ale mele abia ieri le-am vazut iesind din pamant.
adica sa inteleg ca nu mor peste iarna ? ar fi minunat ca aveam si eu una micuta tare si acum nu e nimic in locul ala. adica sa mai astept ?
Carmen multumesc de incurajare.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Oricat de amarate ar fi la mine tot au rasarit. Chiar daca mai greu, chiar daca unele de ani de zile le tot astept sa se faca mai mari si degeaba... Dar rasar in fiecare primavara.
 

dumitza

Member
:( Din pacate am citit si eu ca unele se inmultesc foarte ,foarte incet....Acum nu am mai avut rabdare sa ma uit la rata de crestere a lui frances williams....cum o vrea domnul.O sa ma uit cand am timp sa stiu cati ani astept sa vad tufa :rofl:
 

bebe Iris

Active Member
Exact asa, nimic nu se vede, dar vor rasari :D
(Fiind flori de vara-toamna, normal ca nu rasar in acelasi timp cu cele de primavara.)
 

ghia_don

Active Member
La mine a rasarit doar cea obisnuita care se gaseste peste tot, dar Blue Cadet-ul inca nu se vede, iese intotdeauna mai tirziu.. Iar de crescut, a crescut foarte putin de vreo 5 ani de cind o am :( , de aceea i-am schimbat locul anul trecut. Astept sa-si ia revansa anul asta :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si eu o am de vreo 3 ani si in primul an de abia facuse 2 frunzute.Acum e stufoasa si frumoasa Dar rasare ultima.
 

maxie

Member
Si la mine au rasarit toate cele 5 hosta luate de la Cebule.Pana acum par a fi ce trebuia,dar voi fi sigura dupa ce se mai deschid putin frunzele.
 

dumitza

Member
Si la mine au iesit toti :D .Imi faceam griji pt patriot dar a fost ultimul.Din cate am citit despre el nu se inmulteste foarte repde asa ca tot 2 " moturi" mi=au iesit :)
Mai am unul la care nu ma pot decide daca e gold standard sau paul"s glory....mai studiez problema anul asta :? si o sa cer parere si expertilor ;-)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Dintre cele 3 varietati de hosta pe carele am, cea mai lenesa la rasarit e cea arhicunoscuta, cu fori albe.
Se vede si dupa aspectul tufei.

Imi sunt tare dragi insa toate. Cea clasica are flori mari, cealalta face frumoase flori mov deschis, chiar daca sunt mai mici. A treia e variegata si asta pentru mine e destul.
 

veretregn

Active Member
Hosta este foarte gurmanda. Are nevoie de compost sau mai bine pamant de frunze mult si in timpul sezonului cate o aplicare lunara de ingrasamant lichid organic pentru plante verzi sau brassica o va face fericita. Mai mult, solul trebuie sa ramana mereu umed pentru ca hosta absoarbe apa si prin stoma (prin frunze). Pentru ca frunzele de la hosta sunt hidrofuge (nu retin apa pentru a nu duce la putrezirea lor) absorbirea apei prin frunze se face doar prin ceea ce se evapora la nivelul solului. De aceea hosta se uda indeosebi dimineata.

Hosta variegata creste mai incet decat cele albastre sau verzi pentru simplul fapt ca frunzele nu au capacitate mare de a asimila clorofila.

Hosta este toleranta la umbra, insa acest lucru nu inseamna ca acesta este mediul ei prielnic. De fapt hosta prefera cat se poate de multa lumina cu conditia sa nu fie soare direct. Soarele de dimineata nu o supara, de aceea se poate pozitiona in fata arbustilor cu orientare estica.

Deci, compost, ingrasamant lichid, apa si semi-umbra.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu vreau sa zica Horea ca eu sunt Gica Contra .El chiar stie dar...NICIODATA nu am pus nici ingrasamint nici compost la hoste.Oricum eu sunt cam anti-ingrasamint :p
Si am avut tufe foarte mari din care am tot scos .Noroc ca se refac repede de la an la an.Insa au avut umiditate permanent fiindca stau la umbra.
Citeva acum:

http://gabiuta.sunphoto.ro/Hoste_si_clematite

Sincer mi-ar place si alte soiuri dar numai la schimb.
 
Sus