Hoya calycina

miha

Member
Azi va prezint primele flori de hoya inflorite la mine... hoya calycina
Dupa ce acum vreo luna si-a aruncat toti bobocii destul de maricei pe care-i avea...astazi s-a indurat sa ma bucure cu primele flori... eu zic ca a meritat asteptarea... :wink:

 

miha

Member
Multumesc, Carmen... sper ca de-acum isi va face un obicei sa infloreasca cat mai des... :D
 

fixpix

Active Member
miha... e superba!
sunt mari florile sau numai par din poze???
eu tot caut un fel de hoya care sa aiba florile MARI.
daca a ta asa e, poate ai un lastar de dat la schimb/vandut.
is f. interesat :)
vreau sa imi fac rost de ceva plante care atarna in jos.
LOL
 

miha

Member
Asta nu prea atarna...sau cel putin nu-i formata la mine asa... am sa pun o poza cu planta in totalitate sa se vada... florile nu sunt foarte mari, dar sunt destul de mari in comparatie cu alte flori de hoya... Asta e o poza din prima zi cand s-a deschis... am sa-i mai fac si altele pe parcurs...
 

miha

Member
Multumesc Simona... :hug: asta e una din alea care au respirat mai intai aer de Arad... se pare ca i-a priit... :wink:

Violeta... :rose: :*

Ce vreau sa va spun e ca miroase foarte puternic... aseara cand am venit de la serviciu, am intrat in casa si intreb... "ce miroase aici???" Bineinteles ca mi-am dat singura raspunsul... :rofl: Parfumul este placut cand esti mai departe de ea... cu cat te apropii de ea mi se pare prea intens pentru gusturile mele...
 

fixpix

Active Member
aha. e frumusica. si frunzele is misto.
daaa... pareau mari florile...dar in comparatie cu frunzele... amu daca n-or fi si alea gigantice...
tot zic ca nu mai vreau plante de apartament ca am destule...dar am un suport de lemn asa... grilaj... mare... pana in tavan... si una din plantele care il acopera nu prea se dezv. cum ar trebui si ma gandesc sa pun ceva in loc. si din sus in jos cred ca hoya ar merge bine, daca gasesc cum sa prind ghivecele acolo sus.
mai vad. poate pun un anunt la oferte pentru ceva hoya...
stau in cumpana! de m-ati vedea!
:rofl: :rofl: :rofl:
 

miha

Member
Da...sunt multe specii atarnatoare... mie mi-a placut foarte mult cum arata lacunosa care a inflorit la fete, doar ca la ea si frunzele florile sunt micute... Oricum, creste destul de stufoasa si are un aspect deosebit... insa trebuie sa stai tare bine cu rabdarea, sa ajunga de la stadiul de butas... la planta plina cu flori... 8)
 

fixpix

Active Member
da da.... pass!
LOL
chiar am deschis fereastra sa scriu la OFERTE, am scris un SUBIECT dar mi-am zis... nu ma mai leg la cap. am destule plante... imi ajung!

si violeta... stiu cel putin o "floare" la care se poate pune intrebarea... "how's it hanging?"

HOW = CUM? deci... mai mult decat un raspuns posibil...

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

mai glumesc si eu... nu e bine?
 

dorinas

Member
Da, eu am o H. imperialis care chiar a facut un peduncul de floare dar de ceva timp nu mai creste, oricum e pui inca.
 

sorina

Active Member
nu credeam sa fie la noi cineva care are asa ceva . Felicitari si asteptam cu nerabdare POZE :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
fetelor , dintr-o greseala de a mea am supra-udat calycina si am pierdut-o , nu are cineva un lastaras micut , please :(

va multumesc
 

miha

Member
danero2004 a spus:
fetelor , dintr-o greseala de a mea am supra-udat calycina si am pierdut-o , nu are cineva un lastaras micut , please :(

va multumesc
Danero...eu am trimis din planta mea 4 butasi... cuiva chiar am trimis de 2 ori...si e cineva cu experienta in inradacinarea plantelor de hoya... vreau sa zic ca nu s-a prins la nimeni pana acum... Asta pentru ca am avut o tija laterala de unde am putut taia, sacrificand chiar 2 pedunculi...
Din pacate...acum chiar nu am de unde taia... planta mea a facut o tija lunga de peste 1 m., subtire...pe care n-as vrea sa o sacrific... astept sa se umple cu frunze si poate si cu pedunculi... :roll:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
succes iti doresc , eu am inradacinat si hoya imperialis , am salvat destule hoya , dar m-a pacalit pamantul , parea uscat dar nu era si am tot udat pina a putrezit radacina ....
k multumesc oricum
 

miha

Member
Multumesc... sa speram ca se va lungi suficient de mult...incat voi fi nevoita sa tai din ea ca s-a lungit prea mult... :wink: Daca am sa am de unde sa tai un butas...si n-ai sa gasesti pana atunci, am sa te anunt...
 
Sus