Hoya carnosa

ira

Member
:eek: :eek: Mama!!!!!!!!!!!!!! :hipnotizat: :hipnotizat: Ma vrajit........
Normal ca nu mai poti de bucurie, cu atatea buchetele cu flori pe ea..... :visator:
 

lelia

Well-Known Member
Da .....visul orcarui iubitor de hoya ...superba ! :visator:
Felicitari ! sa te bucuri de ea ! :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Mulţumesc, fetelor, pentru că împărtăşiţi bucuria cu mine.

În ce priveşte vârsta acesteia înflorite, e cam 7 ani. Niciodată nu a avut atâtea flori. Au fost şi ani în care nu am văzut o floare măcar (şi nu mă refer la primii când era un pui). Ce i-am făcut? De ignorat am ignorat-o, în rest a avut parte de aceeaşi expunere, acelaşi loc, acelaşi ghiveci, doze de îngrăşământ similare cu celelalte plante şi o udare cu Atonik acum vreo 2 luni.
 

daisy111

Active Member
:eek: :eek: Dumnezeule ce-i acolo!!!Superba!!!!Nu am mai vazut o asa imensitate frumoasa!!!!Felicitari si sa-si mentina obiceiul!!! :clap: :visator: :visator:
 

danya

Active Member
:eek: :eek: Vrei sa ne omori? :D

N-am vazut niciodata o asa minunatie! Poti sa te consideri o norocoasa.

Dar la Hoya se pune ingrasamant?
 

lelia

Well-Known Member
Minunata ! e atat de frumosa ,parca-i pictata ! si cred ca parfumul e irezistibil :visator:
Sa te bucuri de ea !
 

ianos10

Member
Buna seara! Se pare ca plantutele cataratoare sunt la culcare si de aceea e cam slaba activitatea pe aici! Uitandu-ma la hoya mea pe care o am de aprox. 12 ani si fara sa vad vreo floare vreodata...m-am gandit sa vin cu cateva nelamuriri! De fapt, pana sa citesc acest forum, acum vreo 2 ani in urma...nici nu stiam ce floare este, doar o ingrijeam...dupa ureche, si atat. Sa spun nelamuririle:
se inacapataneaza sa nu infloreasca pentru ca:
- in camera unde sta temperatura este cateodata si 20 gr?
- o ud regulat chiar si iarna? nu am stiut niciodata cand intra in repaos, nu-mi dau seama!
- anul trecut nu am scos-o afara! am tinut-o langa o fereastra orientata spre sud!
- solul este nisipos din acela pentru cactusi;
- daca o scot afara trebuie sa stea la umbra sau la soare?
- cand ar trebui sa infloreasca?
- in nordul tarii cand e bine s-o scot afara?
In alta ordine de idei am reusit sa ma inmultesc prin butasire cu inca 3 plantute, una am facut-o cadou dar 2 le am inca! Poate este prea "batrana" sa mai infloreasca? Parca e prea de tot in 12 ani sa nu faca niciodata flori! Va trimit link-ul spre pagina mea cu floarea despre care vorbesc.
Multumesc!
http://ianos10.sunphoto.ro/Hoya
http://ianos10.sunphoto.ro/Hoya/64093637
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ianos carnosa mea am luat-o ca lastar de 10 cm de la o batranica din piata. A crescut enorm si a inflorit cam in 2 ani. Abundent. In prima iarna nici eu n-am stiut de repaus asa ca am tinut-o pe pervaz la sufragerie in camera incalzita. Dupa aceea an de an a stat in balcon peste iarna cam la 13 grade. Si a ramas in balcon. Cand e cald, e cald - creste si infloreste. Cand e frig - intra in repaus. Temperatura minima peste iarna 10 grade, maxima peste vara 40-45 grade (atat am in balcon). Ghiveciul este destul de mic, e dirijata pe arc de bambus si prinsa cu niste cleme pentru plante. Pamantul este unul general pentru flori, care nu contine nisip. Este relativ termosensibila - adica ii trebuie repaus la racoare. Iar daca vrei sa creasca - schimba pamantul. N-o sa creasca decat putin in pamant de cactusi. Tolereaza soarele direct de dimineata, dar daca e la soare puternic de la pranz spre dupa-amiaza se cam ard frunzele pe margini. Nu e grav, e doar inestetic. Afara cred ca poti s-o scoti spre sfarsitul lui mai. Sau mai exact cand peste noapte sunt minim 10 grade. Sper ca ti-am fost de ajutor.
 

ianos10

Member
Are 3 ani decand sta in acel pamant de cactusi care dupa cum am vazut e un amestec de turba, nisip nu prea mult si niste bobite albe care am zis eu ca sunt perlit, deci nu e in nisip 100la 100. Dupa cum se vede in fotografii, intr-un an si vreo 4 luni a crescut destul de mult dar asta vara a stat doar in casa, intr-o sufragerie racoroasa atat vara cat si iarna! Tot de aici de pe forum am inteles ca nu e voie sa o mut daca astept sa infloreasca, de asta nu am scos-o afara! O greseala ar fi frecventa udarilor care a fost cam la 1 saptamana chiar si acum iarna. Din pacate nu am balcon ! In sufragerie am un calorifer dar temperatura maxima e in jurul lui 20gr si cea minima de 15-17 grade. Poate o deranjeaza ca sta in spatele unei perdele? Lumina e prea filtrata? Uitam ceva sa va spun: cand am dirijat-o pe sarmulita de otel a suferit cateva retusari, au fost tunsi cativa lastari! E asta o cauza sa nu infloreasca? Cum suporta tunderile? Incerc sa ma lamuresc, astfel poate o fac sa infloreasca cumva! Multumesc de raspuns! Am vazut florile d-voastra si mi-au placut foarte mult. Succes incontinuare!
 

lelia

Well-Known Member
http://ianos10.sunphoto.ro/Hoya/64093637

Hoya asta e ......superba !!!
Cred ca are toate conditiile sa infloreasca ....nu stiu insa ,de ce n-o face :?
Poate daca ii pui ceva ingrasamant pentru stimularea infloriri :?
Nu cred ca o deranjeaza ceva ,arata ca o rasfatata .Cred totusi ca are nevoie de mai multa lumina ,chiar putin soare dimineata sau seara .
Sa-ti traiasca ! poate va face si flori :visator:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Din constatarile proprii pe care le-am facut pe cele 2 exemplare ale mele despre care v-am si vorbit in pagina anterioara, ti-as zice ianos10 ca nu esti singurul care pateste asa ceva.

Un exemplar mi-a inflorit anul trecut spectaculos , celalalt care a fost supus acelorasi conditii de mediu nu mi-a inflorit de ani buni (si nici atunci nu cine stie cate flori). Desi, zic eu ca arata foarte bine planta:

Eu totusi ma bazez pe urmatoarea explicatie: diferenta dintre cele doua plante (pe langa dirijarea pe suport versus lipsa dirijarii - care insa nu consider ca influenteaza inflorirea) consta in volumul ghiveciului. Planta ce mi-a inflorit are un ghiveci considerabil mai mic, bine impanzit de radacini (clar vizibile la suprafata, ba chiar mustacind prin gaurile de scurgere), cealalta are un ghiveci mai mare. Probabil a fost mai ocupata cu dezvoltarea radacinilor, in detrimentul infloririi, ca de nu-i asa, zau daca mai inteleg comportamentul lor diametral opus.

Si ghiveciul tau imi pare marisor. Care e starea radacinilor plantei?
 

lelia

Well-Known Member
Inca doua exemplare minunate ! :visator:
Adina ,sa-ti traiasca plantutele ! mie imi place si cea care n-a facut flori ,e perfecta ! :D
 

ianos10

Member
Sa stiti ca sunt un tip invidios, doamnelor! Felicitari pentru reusitele voastre! Asa ma gandeam si eu lelia! Mi se pare ca i-a mers tare bine in ultimul timp, are un frunzis des si "gras", deci e sanatoasa tun! Adina, s-ar putea sa ai dreptate in privinta recipientului. Acum nu cred ca se mai poate face nimic in privinta asta si nici nu cred ca o voi deranja curand. Cred ca radacinutele arata bine din moment ce au aparut deja noi mugurasi de frunze. O voi scoate afara anul asta si o voi "forta" un pic cu niste ingrasamant pentru inflorire. Multumesc mult de raspunsuri si incurajari!
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
E al doilea an de inflorire intensa la draga mea hoya carnosa. Tare ma bucur sa vad ca anul trecut nu a fost exceptia care intareste regula.



In ce-l priveste pe al doilea exemplar, se incapataneaza in continuare sa se indeseasca si sa inverzeasca fara urma de flori (cu toate ca beneficiaza de conditii similare exemplarului de mai sus!).
 
Sus