Hoya compacta

luiza

New Member
Mi-a inflorit hoya compacta. Spre suprinderea mea s-au deschis toti bobocii odata de dimineata pana seara. Incerc sa pun pozele in ordine
4 septembrie


8 septembrie


9 septembrie


10 septembrie dimineata


10 septembrie seara


11 septembrie
 

miha

Member
E o frumusete, Luiza... :clap: Miroase si a ciocolata , cum se spune??? Sa-ti traiasca si sa te bucure mereu cu flori!!! :D :rose:
 

luiza

New Member
Multumesc mult.
Mirosul aduce a ciocolata (amaruie parca) dar amestecat cu altceva, nu stiu precis. Am senzatia ca este un pic "greu" (mirosul). Sotul meu a zis ca miroase ciudat (si el este mare mancator de ciocolata :rofl: ).
 

ghia_don

Active Member
Pe a mea am tuns-o saptamina trecuta...
Avea un lastar lung git o zi de post si nu mi-a inflorit niciodata :( ..acum astept sa se ramifice si poate sa infloreasca pe lastarii noi.
 

whoz_ella

Member
atentiune, atentiune..... in seara asta ma imbat... prima mea floare la hoya... compacta...
a inceput sa se deschida dimineata.... ciocolata amaruie ...
Alex al meu (copilul) e mai incantat decat mine.... ce bine ca iubeste floricelele la fel de mult ca mineeeee...

 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sa-ti traiasca Alex si florile. Acum sunt eu un pic invidioasa: a trebuit sa astept 3 ani si mai bine pana sa vad una bucata floricica la vreo hoya. :) Hai recunoaste, esti o norocoasa.
 

whoz_ella

Member
AI DREPTATE...... sunt super fericita.... dupa o seara in care vijelia mi-a daramat un hibi urias... a scapat nevatamata planta dar nu pot sa spun acelasi lucru despre parchetul din sufragerie.... floricica mi-a ridicat moralul la maxim.
Oricum in seara asta am reusit sa-i simt parfumul...
O sa dorm foarte bine daca nu mai apare vreo tornada in casa... :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Felicitari Elena!
Fiind si prima Hoya care a inflorit la tine,imi dau seama cat de incantata esti.
Sa iti traiasca si sa te bucure mereu de florile ei frumoase!
 

cory_helen

Active Member
draga, ella... compacta de la tine are probleme... am tinut-o pe balcon - nu stiam ca e sensibila si mi-a cam ars-o soarele... am pus intrebarea si la hoya in general...

ce zici, isi poate reveni? ca bella, de exemplu si-a revenit... pup si poate ma ai in vedere cu un nou lastar, cand o tunzi...
:?
ca de ... tot patitu-i priceput...

acum stiu - trebuia sa o pun la adapost... :D :oops:
 
Sus