Hoya fuge de soare direct!

cornelia

Fondator
Membru staff
Asa-i ca temperatura maxima pana acum a fost de 24 gr? Ei bine, deja la hoya nu le mai place sa stea aproape de geam cu cateva ore de soare direct.

Ia uitati cum fuge serpensul:



Bella are tendinta de a pierde frunze (se ingalbenesc si cad):



Lacunosa devine rosiatica la marginea frunzelor si la pedunculi:



Picta are si ea tendinte de roscatire. :oops:

Asa ca e vremea sa le mutati mai la umbra sau mai departe de geam.
 

vivi23ro

Member
eu am 3 hoya afara in balcon carnosa, ds 70 si imperialis pe care le atinge direct soarele, si inca nu s a intimplat nimic, de acum le am mutat preventiv la umbra, desi ds vad ca i a priit la soare ca sa ingrosat la tulpina si lastareste rapid, acum la noi temperaturile trec de 29
 

angela draganoiu

Active Member
eu am o carnosa, luata de la Pitesti anul asta, am pus-o in balcon dar ferita de razele soarelui si pare ca ii place nu s-a inrosit la frunze dar nici n-a prea crescut. o ud rar si cu putina apa insa o stropesc pe frunze odata cu un hibi care ii face umbra.
 

tzushuca

Member
in vitrina unui magazin, pe langa care trec zilnic este o hoya carnosa care,
in sezonul rece arata bine,
dar cum vine soarele pe ea este palida la frunzute
si ieri am vazut unele chiar arse,
si mi-e mila de ea saracuta..........cum sufera :(
 

albela

Active Member
Hoyele mele stau pe un pervaz pe vest si au soare cca 1-2 ore dupamiaza. In camera respectiva e racoare si acum vara si se pare ca le place. Toate lastaresc frumos iar carnosa are o viteza de crestere accelerata. Va trebui sa o mut curand in alt ghiveci si sa ii fac suport de catarat. In toamna cand am primit-o avea vreo 10-15 cm si 2 frunze. Acum are mai bine de jumate de metru si ca directie creste intradevar spre interiorul camerei.
 

albela

Active Member
Am constatat ca lastarul de la hoya mea care nu e prins pe nimic, isi schimba pozitia in functie de lumina. Tot l-am gasit in diferite pozitii (adica spre dreapta plantei sau spre stanga sau mai sus). Mai intai ziceam ca a trecut cineva pe langa ea si a mutat-o si abia apoi am urmarit fenomenul. Ne fiind prinsa de nimic ea se duce cum ii place in functie de intensitatea luminii pe parcursul zilei :? .
Asta e planta dar nu se vede tot lastarul care e mai lung.
 
Sus