Hoya multiflora

angela draganoiu

Active Member
e frumoasa multiflora ta dar mie imi place foarte mult si poza atit de artistica. picaturile de apa sint atit de ................"reale" incit aproape simti racoarea de dupa udare.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Iar face flori multiflora mea! :) Pentru ca a fost asa ascultatoare si rabdatoare cu mandea care nu prea are timp, i-am facut cadou un arc de bambus pe care sa stea lejera. Poze cand ajung acasa.
 

cornelia

Fondator
Membru staff


Si asa arata cu arcul de bambus. Cam mare arcul pentru ea, dar mai mic nu am gasit.



Se vede treaba ca de acum trebuie mutata intr-un ghiveci mai mare.
 

daisy111

Active Member
Ce-mi place!!!!Si ce interesante flori!!!! :visator: Parca ar fi sagetile lui Cupidon. :oops: ....tu cu inimioara,floarea cu sagetile..... :oops: :oops:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ce metaforica esti Daisy. :oops:
Abia astept s-o vad si mai mare si cu mai multi pedunculi deschisi in acelasi timp.
 

Sash

Active Member
Uite asa ma imbolnavesc eu incet dar sigur si de hoya... voi sunteti de vina :)
Imi place cum arata arcul de bambus, mult mai estetic decat sarme, tije etc. Unde l-ai gasit?
Si...multiflora poate pe condusa pe arc? Eu aveam impresia ca va creste gen copacel :?
 

yca

Member
Sunt frumoase florile si hoya ta Cornelia cu arcul de bambus arata ca un cosulet cu flori !
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sash de obicei are doua crengute. Si pot fi dirijate pe cerc. Pana la un punct, pentru ca intr-adevar are port arbustiv.
 

Johana

Member
Asa cum spuneam si in alta parte, iata o hoya care nu are rabdare sa deschida pe rand cei 3 pedunculi, desi plantuta nu are mai mult de 15 cm!
 

Sash

Active Member
Am inteles ca nu-i parfumata, dar la cum arata nici nu-i trebuie ca-i minunata oricum. Johana sa-ti traiasca!!!
 

Sash

Active Member
Tot citind despre frumoasa asta am descoperit ca mai nou nu mai e clasificata ca hoya si ca are nevoie de substrat umed in permamenta.
Ma intrebam daca a incercat cineva metoda de wick watering la multiflora... ca daca e betiva s-ar putea sa-i placa... dar parca nu-mi vine sa fac experimente de butaselul meu care tocmai a dat radacinutze :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
bea mai multa apa decat altele, dar nu cred ca e cazul de wick. Asa risti sa putrezeasca radacinile.
 
Sus