Hoya multiflora

MASCHA

Active Member
Este foarte frumoasa !Sa te bucuri de ea si sa-ti faca tot mai multe flori!
De curand ,de cand mi-a inflorit o hoya serpens,nici nu stiam cum se chiama, merci Cornelia,am devenit fan hoya,iar multiflora este urmatoarea pe lista mea de achizitii ,mi se pare deosebita.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc frumos Cornelia.Stiam ca le place inghesuiala insa totusi ma gandeam ca poate e prea de prea.Insa fac asa cum spui tu o mai las si eventual in primavara o voi muta.
 
Hoya mea e lenesa tare,ce sa zic?Toamna trecuta avea doua frunze acum are sase,a crescut tare greu chit ca i-am schimbat pamantul..si ma credeti ca in aceeasi perioada cumnata mea a primit de la mine un butas tot cu doua frunze,si acum o are mare,mare?ce e de facut?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
dorinas a spus:
Perioada experimentului 2 mai - pana in prezent
Am comandat in aprilie un butas de hoya multiflora de la Paul Shirley printr-o comanda comuna de pe forum.
In 2 mai m-am dus la Bucuresti sa mi-l iau, m-am gandit ca prin posta n-o sa ajunga prea bine, stiam ca are frunzele subtiri asa ca aveam toate sansele sa ajunga deshidratat in Brasov. Am avut dreptate nu stiu daca ar suportat inca un stres cu posta.Butasul avea 4 frunze si era deja pus de Vernil intr-un pahar cu pamant.
Asa arata in 2 mai:

Fiind prima planta de acest gen ma uitam zilnic la el.Dupa 2 zile am observat la baza petiolului unei frunze un puncticel alb, m-am bucurat nespus crezand ca a inceput sa creasca. Apoi studiind mai bine zona mi-am dat seama ca nu era un muguras cum am crezut initial ci avea paduchi lanosi.Cu un bat ascutit (din bambus pentru frigarui) am inceput sa curat usor zona atacata.Apoi am pulverizat cu apa.L-am scos din pamantul in care era si l-am pus in altul proaspat.L-am pulverizat cu apa in fiecare zi timp de vreo saptamana perioada in care n-am tinut butasul la soare ci la umbra.Dupa aceasta perioada am udat planta regulat, la cca 2 zile, am asezat-o la o ferestra cu orientarea sud-est.N-am fertilizat-o deloc.Daca era cald o pulverizam o data pe zi pe frunze de obicei dupa masa cand nu batea soarele pe ea.
Asa arata pe 12 iunie, i-au crescut deja 2 lastari:

Asa arata pe 16 iulie, fiecare lastar are deja mai multe frunze:

Deja pe 1 august se vad boboci de floare:

In 11.08.2007:

Asa arata ieri, a inflorit:

A inflorit si a doua inflorescenta:

Uitati cat e de mare planta:


camic a spus:
Foarte frumos...nici nu stiam ca infloreste asa de repede. Soiul asta de Hoya e parfumat?
dorinas a spus:
Nu, florile nu au parfum.
cornelia a spus:
Felicitari. A mea are tot 2 frunze, ca la inceput. Nici un semn ca ar creste vreun pic.
dorinas a spus:
Multumesc, se pare ca ii place la mine pentru ca la fiecare 2 frunze noi face si cate un peduncul floral. Stiti cumva daca tot pe pedunculii vechi face flori si la anul ?
cornelia a spus:
Surpriza! M-am uitat la multiflora mea mai devreme: i-a dat lastar dar ... alaturi de tulpina initiala.
dorinas a spus:
Pai sa sti Cornelia ca si la mine tot asa a facut, i-a crescut intai lastar lateral direct din pamant si apoi a inceput sa-i creasca unul si din varf, asa ca e pe drumul cel bun. :rofl:
cornelia a spus:
Sa stiti ca lastarul nou de la Multiflora creste zdravan. Mi-e tare drag de el. :wink: Imi fac iluzii ca poate si infloreste anul asta. Desi e plantat mult mai tarziu decat al tau.
dorinas a spus:
Poti sa te astepti si la flori, planta mea are doar 22 cm inaltime si are trei inflorescente. :rofl:
dorinas a spus:
Ieri m-am uitat la primul peduncul floral de la multiflora care s-a scuturat de flori pe la sfarsitul lui august si m-am mirat cand am vazut ca face alti bobocei de floare. :rofl: Eu asteptam sa infloresca acolo abia la anul dar in ritmul asta o sa fie mereu inflorita. :tavalit:
cornelia a spus:
I-a mai dat un lastar de la nod. Acolo unde ma asteptam sa-i dea de prima data. Dar mi se pare ca se dezvolta destul de incet.
cornelia a spus:
Am observat ca de la variatia intensitatii luminii planta pierde frunze. In general pe cele mature. Asa ca am pus-o pe pervaz la lumina si caldura. Si-a revenit spectaculos. Poate face si floricele. :wink:
cornelia a spus:
Asa arata acum plantuta mea, proaspat transplantata. Sper sa n-am vreo surpriza dupa manevra asta.

carmenn a spus:
E superba...sa-ti traiasca...
Singura surpriza pe care ti-o poate face e sa se pregateasca de inflorit.
Am si eu un mic lastar de multiflora, e pus in apa sa faca radacini, am auzit insa ca e una din speciile de Hoya care infloresc cel mai usor, in orice conditii.
Abia astept sa creasca si a mea ...
Sa te bucuri de ea :wink:
cornelia a spus:
Nu stiu daca e tocmai bine in apa, mai degraba in pamant cu nisip si pietricele la baza. Merci, sper sa infloreasca pentru ca o dragalesc de cateva luni bune (peste iarna a fost tare greu).
carmenn a spus:
Din pacate, lastarul in cauza a facut multe drumuri pana sa ajunga la mine. Il am ( pe langa altele ) de la un colectionar cu peste 200 de specii in dotare. Mi-a recomandat sa-l las in apa, pana e sigura treaba cu inradacinatul...
carmenn a spus:
:oops: ...vedem, uite-l prichindelul :

si in apa :

Va tin la curent... :)
cornelia a spus:
Acum inteleg de ce ti-a zis sa-l lasi in apa: taietura este fix prin al doilea nod. Bafta.
 
Stiti ce inseamna ghinion?Din doi pui Hoya, am ramas cu unul.. :( iarna asta mi-a cam triat floricelele,, :cry: am plans dupa ele..
 

andreiacamelia

Active Member
Pitica mea, abia prinsese radacinute si mi-a inflorit anul trecut, iar acum am o surpriza, face iar floare, exact acolo unde a avut si data trecuta. De crescut nu prea mai creste, dar e infloricioasa!
Fata de altele pe care le am inradacinate de mult si fac lastari intr-una.
 

doina

Member
cretu carmen a spus:
http://desmond.imageshack.us/Himg823/scaled.php?server=823&filename=image004vp.jpg&res=medium
Asta e lenesa mea, la cumnata mea a crescut mare un puiut dat de mine mult mai tarziu ei.. al meu e asa ca asta vara.. :(
Mie nu-mi pare a fi multiflora :? iar ghiveciul cred este prea mare.
 
Sus